Arkalama çalışmalarına katılan şehremini kendi ilçesinde zelzele önlemlerini artıracak

Kahramanmaraş merkezli, “asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerin ardından arama istirdat çalışmalarına gelmek amacıyla bölgeye revan Çankırı’nın Yapraklı Belediye Başkanı Ömer Güngör, çöküntü altından 35 canın kurtarılmasına yardımcı olan ekipte kayran aldı.

Ömer Güngör, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ın eş güdümcü vali olduğu Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesi ile Elbistan ve Adıyaman’ın Besni ilçesinde taharri kurtarma çalışmalarına katıldı.

Güngör, AA muhabirine, İstanbul’da bir toplantıda olduğunu, hareket sonrası bölgeye debi ettiğini ve araçtan iner inmez arama kurtarma ekiplerine dahil olduklarını anlattı.

Felaketin çokça balaban olduğuna belen bedel Güngör, Türk ve ecnebi arama kurtarma ekipleriyle 34 kişiyi çökme altından çıkardıklarını belirtti.

Çocuğun önceki isteği Afrika’daki çocukların azık ihtiyacının karşılanması olmuş

Çankırı, Eldivan ve Yapraklı belediye ekipleri kendisine depremin yedinci haset Adıyaman’ın Besni ilçesinde Işıklı Apartmanı enkazından depremin 145’nci saatinde 11 yaşındaki Bayan Güllü’yü kurtardıklarını ve o anları unutamadığını dile getiren Güngör, şöyle devam etti:

“Hatun kızımız aynı mucizeydi bizim üzere. Tığ o binadan tahminî yetmiş naaş çıkarmıştık dört bölüm zarfında. Bize sunulan o binada oturan kişilerden aldığımız teyitlerle alay malay dört cesedimiz henüz vardı enkazın altında. Allah var evet, biz o dört cesedi daha çıkarıp aynı eksantrik enkaza döndürmek üzere kavga veriyorduk. Tığ enkazın altından canlı çıkaramasak de çöküntü altındaki vatandaşımızı eğin bütünlüğüyle çıkartmak için tıpkısı uğraş içindeydik. O yüzden hassas çalışıyorduk. Cerrah arkadaşımızın dikkatiyle birlikte enkazda bulduğumuz radyatör peteğini alalım dedik. Onu aldıktan sonra Bayan kızımız bize oradan halk salladı. Tabii o anın verdiği cümbüş, bahtiyarlık inanın tarif edilecek üzere değil… Kadın kızımızın bizden geçmiş isteği Afrika’daki kardeşlerine akarsu ve aşındırmak ikramı yapılması oldu.”

Arama kurtarma çalışmalarında birçok mucizeye şahitlik ettiklerini rapor fail Güngör, şunları söyledi:

“Gerileme altındaki çocuklarının çıkarılmasıyla alakalı bizlere bindi veren, enkazın altındaki tıpkı babanın gerekirse bacağımı stabil ama benden sonraları hemencek evlatlarımı çıkarın dediğine dahi tanıklık ettik biz. Elbistan’dahi Çankırı Karatekin Üniversitesi öğrencilerinden Başka Yılmayan kardeşimizle tahminî 10 saat konuştuk enkazın altında. İspanyol bir ekiple çalışıldı. Kendisi diyetisyenlik okuduğu için hıfzıssıhha da vardı. Annesinin nabzını kontrol ettiğini annesinin nabzının atmadığını söyledi. ‘Annemi kaybettim’ dedi. ‘Ablam yan odada üzerinde bir çöküntü var, benim ortamım uygun fakat ablam benim kabilinden şanslı değil’ dedi. Orada 14 saatlik bir çalışma sonrasında ablası Berivan arkadaşımızı sağ selamet çıkardık ancak depremin 72’nci saati Farklı ve annesini maatteessüf kaybettik.”

“anbean bizim üstelik başımıza gelebilir”

Yapraklı Belediyesi yerine divan toplantılarını rastgele ayın ilk cuma günü gerçekleştirdiklerini, mart ayının geçmiş cuma namazı haset birlikte mecliste gördüklerini, yaşadıklarını anlatacaklarını nâkil Güngör, şunları kaydetti:

“İmar üzerine, kat üstüne alınabilecek tedbirler üzerine lahzada meclisimizle beraber kararlar alacağız, sonuçta bizim ilimiz bile kırık hattı üstünde. Zaman oralara gelmiş olabilir bu deprem amma erte ya üstelik bu şeb Çankırı’yı vurmayacağı dahi sonuçta açık değil. her an bizim bile başımıza gelebilir. Ego orada fahri bir nice arkadaşımın çabasına tanıklık ettim. Gönüllülük amenna ama maşa edevat olmadığı antlaşma el gücü birlikte bir yere kadar oluyor. O yüzden tıpkısı an evvel kusurlu olan, gördüğümüz iş makineleri, ilk yardım, istirdat çalışmalarında kullanılan maşa edevat olsun eksiklerimizi tamamlayıp bizler üstelik ilçe adına amade arkaç geleceğiz.”

Share: