Amor Erdan Kılıç’tan PTT’ye ‘Sürgün’ Tepkisi: “Bakım Gereği Uygulama, Kanser Hastası Sendikacıyı Eksiksiz Teşekkülü Şifahane Olmayan Yere Geri Bırakmak Midir?

CHP İzmir Saylav Sevda Erdan Kılıç, Haber-Sen üyesi 27 PTT çalışanının filiz edildiğini müstakbel sürerek, “PTT, sürgünleri, ‘hizmet gereği’ yaptığını tabir etmektedir. ‘Bakım gereği’ dedikleri laf, yabanlık dışı uygulamalardır. Hizmet gereği uygulama, tıpkı sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, amansız hastalık hastası olan bambaşka tıpkısı sendikacıyı tedavi olamayacağı, cümle teşekküllü şifahane olmayan yere uzatmak midir?” dedi.

CHP İzmir Mebus Amor Erdan Kılıç, PTT’deki filiz iddialarıyla ait Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay ile Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Konuyla ilişik yazılmış açıklama işleyen Kılıç, PTT’nin anonim şirket olduktan sonradan rate idarecilerin iş başına geldiğini, tutumlu namına görevlendirildiğini ve çalışanlara müteveccih mobbingin arttığını rapor etti. Kılıç, “PTT’ye 7 yıldır işçi alımı yapılmamıştır, ancak buna karşın iş yükü yüzdelik 50 artmıştır. Beş Altı personelle çokça aksiyon yaptırmayı hedeflemişlerdir. Personel haddinden fazla sakil çalışmasına rağmen bağan ücretlerle çalışmaya zorlanmaktadır” dedi.

PTT’deki Veri-Sen üyelerinin bu haksızlığa göz yummadıklarını ve bu durumu kabul etmeyerek gelişigüzel platformda haklarını aradıklarını dile getiren Sevi Erdan Kılıç, “Kurum yöneticileri, hakaretlerle, mobbinglerle gelişim yaptırmaya çalışmaktadır. İş bilmezliklerini öyle bire bir noktaya getirmişlerdir kim imdi öz yönetmeliklerini birlikte tanımadan aksiyon yaptırmaya çalışmaktadırlar. Ama unuttukları ayrımsız madde var; PTT çalışanları asla yılmazlar, haklarını alana kadar savaşım ederler” görüşünü dile getirdi.

Kılıç, çalışanlara müteveccih külfet, mobbing ve hakaretlerin anbean artması üstüne Fen-Sen üyelerinin bu durumu çıkıntılık etmek için İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya sürgünlere, hukuksuzluğa ve liyakatsizliğe karşı yürüyüş yaptığını kaydetti. PTT yönetiminin, yetkilerini kötüye kullanarak 4688 mahdut Amme Görevlileri Sendikaları ve Şişman Kavil Kanun’un ‘sendika üyelerinin ve yöneticilerinin güvencesi’ antetli 18. maddesini isteyerek ve atlaya zıplaya çiğnediğini, kendilerini sendikal mücadeleyi koruyucu yasalardan faik gördüklerini ifade fail Kılıç, şunları kaydetti:

“Yasaya celi uymaz olmasına rağmen, Bilgelik-Sen yöneticilerini iş yerlerinden ve ailelerinden kilometrelerce uzağa ve örgütlenme alanının dışına sürerek faaliyetlerini engellemeye çalışmışlardır. Kurumda yapılan nasıp ve becerikli atamalarında yegâne kıstas, politik iktidara yakınlıktır. Anayasal hakları olan basın açıklaması etme hakları seçme defasında engellenmiştir. PTT’birlikte yaşanan filiz politikası, sendika düşmanlığı esasen iktidarın bölüt düşmanlığının bir yansımasıdır. Sendika yöneticilerine alın izlenen düşmancasına siyasa bölüt biat ettirmenin, diz çöktürmenin aynı apayrı yansımasıdır. Fakat bunu PTT çalışanları ve Bili-Sen üyeleri katiyen akseptans etmediler, bizler birlikte onların bu mücadelelerinde yanlarında olacağız.”

Tığ, henüz geçmiş filiz edilen arkadaşlarının esbak fariza yerlerine dönmesi için basın açıklamaları özne, onlara destek veren Veri-Sen üyelerinin bile sürgün edildiğini üzülerek öğrendiğini bildirdi. 27 PTT çalışanının fariza yerlerinden farklı ırak illere yahut çalıştıkları devlet zarfında kilometrelerce uzağa çımbar edildiğini belirten Kılıç, şöyle dedi:

“Elan önceki gerçekleşen sürgünlere yapılan itiraza yıpranmamış sürgünlerle denk verdiler. PTT, sürgünleri, ‘hizmet gereği’ yaptığını tabir etmektedir. ‘Bakım gereği’ dedikleri laf, adamlık dışı uygulamalardır. Hizmet gereği uygulama, bire bir sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, kanser hastası olan eksantrik tıpkısı sendikacıyı tedavi olamayacağı, cemi teşekküllü sayrılarevi olmayan yere fırlatmak midir? Eşi üstelik nöbet emekçisi olup iki siktirici çocuğu olan ayrıksı ayrımsız müteharrik kadını ailesinden ayırarak Batman’dan Iğdır’a kovmak midir bakım? Kuruma yıllarca iş vermiş insanların karı birliklerini kesmek mıdır hizmet? PTT tarihinde görülmemiş, şaşılacak bir biçimde sürgün furyası yaşanmıştır. Başmuallim, reis, esas müvezzi unvanlı sendika üyesi onlarca PTT emekçisi yaşadıkları illerden binlerce kilometre ırak illere kendi istekleri dışında gönderilmişlerdir. Fariza yeri değişikleriyle İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Ağrı’ya, Mardin’e gezmek zorunda kalanlar bile bulunmaktadır. Bu sürgünlerin önümüzdeki haftalarda üstelik bitmeme edeceği tabir edilmektedir. Geçmişi 182 yıl öncesine raci ve ülkemizin sunu yürek veren kurumları ortada düz kayran PTT bundan sonra zulümle, mobbingle, liyakatsiz yöneticileriyle, kamu zararıyla ve brüt maaşının 36 katı tazminat düz yöneticileriyle anılır oldu. 20 yıllık AKP iktidarları şevket kurumlarının içini boşalttı. Kurumların ne güvenirliği ne da işlerliği kaldı. Bu kurumları tekrar ayağa başlamak ise bizim görevimiz. Bunu yaparken dahi sürgünlere, zorbalığa, mobbinge sorumluluk eğmeyen emekçilerle alay malay yapacağız. Bu sürgünler, bu açığa almalar, bu işten çıkarmalar PTT emekçilerini durduramayacak. Onlar faaliyet mücadelesi veriyorlar. Savaş edenler seçme ahit kazanamayabilir ancak kazananlar uğraş edenlerdir.”

İktidara geldiklerinde bu sürgünlere ‘dur’ diyeceklerini belirten Amor Erdan Tığ, şöyle bitmeme etti:

“PTT emekçileri ‘üç kuruşa’ çalışıp barışma mücadelesi verirken, değişik kamu kurumları ve şirketlerindeki AKP’li bürokratlar ve yöneticiler kabil PTT’deki üst düzem yöneticiler da 3-5 yerden erdemli maaşlar alarak keyif sürebilirler! Amma kimsenin şüphesi olmasın, bu keyiflerine Genel Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu önderliğindeki Cumhuriyet Altını Ahali Partisi ve Kavim İttifakı kendisine hep alay malay son vereceğiz. Liyakate göre değil sadakate bakarak yapılan atamalara dur diyeceğiz. Hep kurumlarda liyakati dolay plana çıkaracağız. Ülkemizin pırıl pırıl gençlerinin mülakatlarla baypas bırakılmasına müsaade etmeyeceğiz.”

Amor Erdan Kılıç, Nazır Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

-Malumat-Sen yöneticisi ve üyesi 27 PTT çalışanının görev yaptıkları illerden bambaşka illere yahut iklim zarfında apayrı ilçeye gönderildiği haberleri gerçeği yansıtmakta mıdır? Şayet akıllıcasına ise bunun nedeni nedir?

-Sonuç 20 yılda, 5 yılda ve 6 ayda ayrı ayrı dolaşmak kaydıyla görev yeri değiştirilen personel sayısı kaçtır? Değiştirilme nedenleri nelerdir?

-Ilkokul ve üstü sayıda fariza yeri değiştirilen personel bulunmakta mıdır? Varsa sayısı kaçtır?

-Kendisi ve eşi bire bir ilde müteharrik personelin nasıp ve atamasında bu durumu dikkate alınmaktadır? Ayrımlı ayrımlı illerde müteharrik evli personel var mıdır? Varsa bu personelin bütün sayısı nedir?

“Bakım gereği” yapılan nasıp ve atamalarda bu gereklilikler nelerdir?

-Bambaşka tıpkısı ile atandıktan sonraları yargı ile sakat fariza namına dönen personel sayısı kaçtır?

Share: