Aksaray haberi! Aksaray’dan yurtdışına soba satışı

Aksaray’dan yurtdışına soba satışı

AKSARAY – Sabık sene sonuç 30 yılın en kilolu şita mevsimini etkili Aksaray’de havaların soğumasıyla gelişigüzel vatandaşlar soba ve kömürcülerin yolunu tutarken, gurbetçisiyle yurtdışı bağlantısı alçak olan Aksaray’dan yurtdışına soba satışı birlikte yapılıyor.

Geçen yıl İç Rum Bölgesinde akıbet 30 yılın genişlik pahal şita mevsimini hayatiyetli Aksaray’de kış hazırlıklarını fail vatandaşlar sobacı ve kömürcülerin yolunu tuttu. Soba alışverişinde birtakım vatandaşlar liyakatsiz soba alırken, bazı vatandaşlar bir vakitler kullandıkları sobaları tamire getiriyor. İşletmeler kentteki kış hazırlıklarının işleri yoğunlaştırdığını belirtirken, gurbetçilerin yaz tatili sonunda soba satın alarak ev dışına götürdüğünü anlattı. Aksaray merkezindeki işletmeler muvaffakiyetsiz soba satışlarında kargo aracılığı ile mahdut dışına soba satışına bile başladı. Kömürcülerde bile neşelilik önceden, ithal kömürdeki maliyetlerin artmasından yağlık evcil kömür satışları çoğalma gösteriyor. Kömür fiyatları zaman öncesi istihsal yerleri ve as noktalarının belirlemelerine göre değişiyor.

İngiltere, Almanya, Avusturya, İsveç, Hollanda’ya soba satışı

Güzeşte seneye göre bu sene bundan sonra soba satışı olduğunu ve az dışına üstelik soba sattıklarını belirten esnaf Osman Sahtekâr (63), “1987’den beri soba üstünde çalışıyoruz. Soba işlerimiz çok iyice ve haddinden fazla gani. Sabık yıl hem ülkemizde hem birlikte Avrupa’da kış çok çetin geçti. Şu anda Avrupa’ya soba satıyoruz, gönderiyoruz. Bu yıl Avrupa’dan artık soba talebi oldu. Yurtdışından mevrut kardeşlerimiz yaz tatilinde buradan 25-30 soba hem kendi araçlarıyla götürdüler hem bile tığ kargoyla gönderdik. İngiltere, Almanya, Avusturya, İsveç, Hollanda kadar ülkelere soba gönderdik. Buna eş ülkelerin soba talebi aşkın. Bibi de göndermeye bitmeme ediyoruz” dedi.

Vatandaşlar bu yıl erkenden tedbirlerini alıyor

Hem soba hem da yakacak alışverişine mevrut Cafer Servi bu yıl ercecik tedarik aldıklarını belirterek, “Güzeşte sene kışımız çok kilolu geçti. Kardan baca görünmüyordu. Sobayı yaktıktan sonradan ocaklık göründü. Biz bu sene tedbirimizi elan er kabul etmek istiyoruz. İnşallah kışımız daha bati beğenilen, mahsulümüz elan bereketli peki, memleketimiz henüz ongun peki” dedi.

Alışverişe mevrut Fevzi Solak bile hazırlıklarını tamamladığını anlatım ederek, “Geçen sene kar şita domuzuna, artağan bire bir yılımız geçti. Bu yıl de bekliyoruz. Ara Sıra ulus esaret diyor ama Allah’ın vergisi bereketi yeniden bekliyoruz. bu arada soba hazırlıklarımızı yapıyoruz. Demincek soba tedarikindeyiz. Bunun kadar odunumuzu hazırladık, sobalarımızı hazırladık. Yakacaklarla kışa hazırız” diye konuştu.

Kömür satışlarında yıpranmamış kullanılmamış kükremek başladığını belirten kömürcü Turgay Akçay (46), “Vatandaşlar şuan telaşta, yani kömür telaşında. Fiyatlar efdal olmasından kontekst vatandaşlarımız şu anda az buçuk gravite yaşıyor. Satışlarımız şuan eskimemiş eskimemiş yoğunlaşmaya başladı. İki tuhaf kömürümüz var yerel ve ithal. Fiyattan şuan evcil kömür yeğleme ediliyor. Fiyatların faziletkâr olmasından etraf ithal kömüre istek olmuyor” şeklinde konuştu.

Share: