28 Şubat’ta Sincan’da tankların yürütülmesini emri vermişti! Tümgeneral İzzettin İyigün öldü

1997 yılında İran’ın Ankara Büyükelçisi’nin da katıldığı Kudüs gecesinde yapılan gösterilerin peşi sıra Sincan’da tankların yürütülmesi emrini veren zor Ferik İzzettin İyigün hayatını kaybetti.

KARACAAHMET MEZARLIĞINDA TOPRAĞA VERİLDİ

O periyot Kişmiri Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı olan İzzettin İyigün, İstanbul Selimiye Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Karacaahmet mezarlığında toprağa verildi.

DAVASI ZAMANAŞIMI NEDENİYLE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

İyigün ” 28 Küçük Ay’ta Sincan’da tankları yürüten, balans ayarı eden benim” demişti. 28 Küçük Ay soruşturması sırasında tutuklanan ve henüz bilahare erkin artan emekli generalin davası zamanaşımı dolayısıyla düşürülmüştü. Ancak Yargıtay’ın iptal kararı sonrası 16 bozuk komutan ile gelişigüzel yeniden yargılanmaya başlandı.

“CÜRÜM OLACAĞINI ANLATTIM AMA İKNA EDEMEDİM”

İzzettin İyigün, tankları ile ilgilendiren yerine yıllar sonradan şu açıklamayı yapmıştı; “Kişmiri Kuvvetleri Erkânıharp Başkanı Şark Aktulga beni aradı ve “Sincan’dan 80 tank geçir” dedi. Bunun suç olacağını, sorumluluğunun iri olduğunu anlattım ama inandırma edemedim. İki bölüm sonraları planlı ayrımsız yürüyüşümüz vardı, onu erkene aldık. 80 tankı 20’ye indirdim. Kafile Sincan’dan geçti.”

İZZETTİN İYİGÜN KİMDİR?

İzzettin İyigün, 19 Ağustos 1938 tarihinde Kilis’te doğdu. 1956’da Işıklar Irtibatsız Lisesinden, 1958’dahi Karaca Savaş Okulundan mezun oldu.1959’da Futbolcu Okulunu, 1965’te Karaca Harp Akademisini ve 1979’da NATO Savunma Kolejini bitirdi.

1984’te tuğgeneral, 1988’bile ferik, 1992’de tümgeneral rütbesine feyiz etti. Korgeneral rütbesiyle Eğitim Bilimi ve Öğreti Komutanlığı yaptı. 28 Küçük Ay Süreci sırasında bu görevi yürütürken Şark Aktulga’nın verdiği emirle Sincan’da İyigün’e kapalı birliklerden sâdır tanklar manevra yaptı. 1997’de zor oldu.

Share: