ZONGULDAK – UMKE ekiplerince yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı

Devrek ilçesinde Zonguldak, Bolu, Bartın ve Karabük’ten UMKE ekiplerinin katılımıyla hareket tatbikatı gerçekleştirildi.

Zonguldak Afiyet Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Ivedi ve Afetlerde Afiyet Hizmetleri Birimi yoluyla koordine edilen ve Milli Buyuru Parkı’nda planlı tatbikatta kısaca 100 emanet vadi aldı.

Senaryo gereği bölgede 6,3 büyüklüğündeki depremde AFAD timleri gerileme bölgesinde dinleme ve taharri çalışması yaptı. Henüz sonraları fenomen adına gönderme edilen UMKE ekipleri 7 yaralıya ulaşıp müdahalede bulundu.

Yaralılardan ikisinin görüngü yerinde hayatını kaybettiği belirlenirken durumu bunaltıcı 5 yaralının ise türlü hastanelere sevki sağlandı.

İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, Türkiye’de ve kentte yabansı hallere girişmek için amme gelgel ve kuruluşları ile eş güdüm temin etmek amacıyla mukannen periyotlarda bu tatbikatları yaptıklarını söyledi.

Başta Zonguldak atılmak amacıyla Bolu, Bartın ve Karabük UMKE ekiplerinin katılımıyla yapılan tatbikatın amacına ulaştığını nâkil Güner, “Umarım bu görüngü takkadak senaryoda kalır. Cenabıhak ülkemizi bu tuhaf felaketlerden korusun.” ifadesini kullandı.

Share: