ZONGULDAK – Eğitim Bilimi hayatına bindi olan köyünde inşaat mühendisi namına bakım veriyor

Zonguldak’ta köyünden güzeşte tünellerde yapım mühendisi adına çalışan Kardelen Bekmezci, kendisinin yetişek hayatına bile katkı sağlayıcı karye projesinde meydan alarak darülfünun öğrencilerine destek oluyor.

Kilimli ilçesine bağlı Göbü köyünde canlı Bekmezci (24), 5 sene geçmiş Yozgat Bozok Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. Bekmezci, eğitimine bitmeme ettiği sırada köy muhtarı Belgit Ağızcıl’ın başlattığı proje kapsamında iklim ve ev dışında zinde gurbetçilerin destekleriyle sunulan burstan yararlandı.

Geçen sene üniversiteyi tüketici Bekmezci, daha sonra Zonguldak ile Filyos arasında yapımı süren tünellerde inşaat mühendisi adına çalışmaya başladı. Namına verilen desteği unutmayan Bekmezci, üniversitede eğitimini sürdüren ayrıksı öğrencilere ulama tedarik etmek üzere projede düzlük aldı.

Şimdilerde Göbü köyünden Kilimli ve Filyos’a eş zamanlı devam fail tünel çalışmalarına mühendis olarak yardım sağlayan Bekmezci, bir zamanda verdiği burs imkanıyla öğrencilerin terbiye hayatına dokunarak onlara emsal oluyor.

“Bir bana müzaheret edildiği üzere ben da müzaheret etmeye çalışıyorum”

Kardelen Bekmezci, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin yaklaşık 3 sene evvel başladığını söyledi.

Üniversitede eğitimine devam ettiği sırada darülfünun okuyan öğrencilere burs verildiğini anlatan Bekmezci, “Ego birlikte bundan intifa fırsatı bulmuştum. Köyümüzde 20’ye mail darülfünun öğrencimiz var. Ben da arkalamak istedim. Muhtarımızla esasen bu projeyi devam ettirip büyütüp ‘elan güzelce olsun’ diyerek uğraşıyoruz.” diye konuştu.

Bekmezci, sabık sene çıkışlı olduğunu aktararak, “Köyümde aynı işim oldu ve bana ayrımsız okazyon tanındı. İşime köyümde bitmeme ediyorum. Buradaki öğrencilere birlikte ayrımsız bana müzaheret edildiği kabilinden ego bile onlara müzaheret etmeye çalışıyorum. Zat bölümüm açısından kız çocuklarının okumasına kavi yanaşılmaz. ‘Yapamaz, edemez’ denilir ama sunma iyicene örneği benim diye düşünüyorum. Bir Nice sevimli yoluyla benimsenmese birlikte bunu başarıp okudum. Şimdi birlikte çalışıyorum. Bence kız çocukları, kim istiyorsa köyde, buna atılganlık edemeyen varsa yaşıt alabilir, başarabilir. İstiyorsa sistem yapabilir.” dedi.

“Öğrencilerimizin geriden gelen çocuklara katkısı olması sunu iri hayalimdi”

köy muhtarı Hisse Senedi Ağızcıl de muhtar olmadan önce hayata kılmak istedikleri projelerden birinin öğrencilere burs verebilmek olduğunu belirterek, “Bursu cebimizden ita şansımız namevcut. İl ve yetersiz dışındaki gurbetçilerimiz ile buradaki arkadaşlarımızın katkılarıyla 3 yıldır üniversite öğrencilerimize burs veriyoruz. Kardelen kızımız üstelik o aktarılma okuyordu. Bursiyerlerimizden biri dahi Kardelen kızımızdı. Okulunu bitirdi.” şeklinde konuştu.

Buradaki tünel çalışmalarında inşaat mühendisine gerekseme olduğunu ve Kardelen’in burada işe girdiğini dile getiren Oral, “İşe girdikten sonra ‘Ben üstelik tıpkı mektepli okutmak, katkıda olmak istiyorum.’ dedi. Haddinden Fazla mutlu, mutlu oldum zira hayalini kurduğum şeylerden birisi buydu. Bu çarkın dönmesi için burs alan öğrencilerimizin gittikçe işe girip dünyalık kazanmaya başladığı ant geriden gelen çocuklara katkısı olması en nazik hayalimdi. Kardelen kızımız dahi bunun evvel örneği.” ifadelerini kullandı.

Share: