ZEYTİNLİ CEZIRE, ARKEOPARK PROJESİYLE TURİZME KAZANDIRILIYOR

BALIESİR’in Erdek ilçesindeki Zeytinli Cezire’dahi Meryem Esas Manastırı’ndaki M.S. 4’üncü yüzyıldan küsurat vaftizhane, 2 sıcak, seramik pişirme fırınları gibi alanların ziyaretçilere açılması amacıyla örenlik yeri çalışmalarına başlandı. Hristiyanların ve gün meraklılarının bağ gösterdiği Zeytinli Ada, bu projeyle turizme kazandırılacak.

Balıkesir’in Erdek ilçesindeki Zeytinli Ada’bile vadi düzlük tarihi asar, arkeopark projesi kapsamında 2016’dahi sona aziz hafriyat çalışmalarının arkası sıra zaman yüzüne çıktı. Zeytinli Cezire’dahi M.S. 4’üncü yüzyıldan mütezayit vaftizhane, 2 hamam, seramik pişirme fırınları kadar alanlar bulunuyor. Alelhusus büyüklüğü ile Hristiyanların alçalma ettiği vaftizhane, sargı görüyor. Çalışmaların ardından Zeytinli Cezire, Toyluk ve Spor Bakanlığı’ndan alınarak, Erdek Belediyesi’ne verildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talimatıyla başta Erdek Belediye, İl Firez ve Turizm Müdürlüğü doğmak için birçok alım Zeytinli Cezire’nın örenlik yeri olması için çalışmalara başladı. Hristiyanların ve tarih meraklılarının düşkünlük ettiği Meryemana Manastırı, örenlik yeri çalışmasının bitmesinin peşi sıra ziyaretçilere açılacak. Cezire üstünde çalışmaların bitmeme ettiğini belirten Erdek Belediye Reisi Hüccet Anlaşılmaz, Proje çalışmasından sonra Anıtlar Kurulu’nun müsaadesinde muktezi bakım ve onarımları yaptıktan sonraları önümüzdeki yıl burayı ekin turizmine açmayı düşünüyoruz dedi.

Başkan Muğlak, adadaki kazılarda çıkan eserlerin tıpkı kısmının Bandırma Müzesi’ne götürüldüğünü belirterek, şunları kaydetti

Burada 2006-2016 yıllarında kazı çalışmaları yapıldı. Nurettin Öztürk öğretmen tarafından. Sâdır tarihi eserlerin tıpkısı kısmı Bandırma Müzesi’ne götürüldü. Bir kısmı dahi adada esirgeme altına alındı. Burada vaftiz havuzu bulunmakta, dünyanın sunu şişman çocuk vaftiz havuzu Erdek’te Zeytinli Ada’bile bulunan. Bu konuyla ilişkin çalışmalar bitmeme ediyor. Cezire Erdek Belediyesi’ne ilgilendiren. 3 ay önceki Turizm ve Ekin Bakanlığı bize buranın örenlik yeri olarak kullanması için izin verdi. Tığ dahi şu anda proje yapıyoruz. Proje çalışmasından sonra vacip çalışmalar Anıtlar Kurulu’nun müsaadesiyle yapılacak. Adanın lazım bakımları, onarımları yapıldıktan sonra önümüzdeki sezonda burayı hars turizmine açmayı düşünüyoruz. Burası tapınma turizmine açılabilecek aynı ada. Bura açıldığı antlaşma yetersiz dışından ati misafirlere dahi açılacak. Hizmete açıldığı ant yabancı seyyah de çekeceğini düşünüyoruz. Kapıdağ’da çokça kilise var. Yani çok sakat tarihler bile var. Bunları koruma altına alıp dahi bakımlarını da yaparsak yabancı gezici açısından Erdek’in kök bire bir behişt olacağını düşünüyorum.Share: