Zelenski: İki dönüş zarfında 30’dan çok drone’lu saldırış yapıldı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın hava saldırılarına dayalı bilgelik vererek iki dönme süresince 30’dan aşkın insansız albeni aracıyla ofans yapıldığını ve 23 Shahed drone’unun düşürüldüğünü belirtti.

Ukrayna Ululuk Başkanı Volodimir Zelenski, şeb saatlerinde yaptığı günce ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın albeni saldırılarıyla ilişik hikmet verdi. Zelenski, iki zaman ortamında 30’dan çok insansız hava aracıyla hücum yapıldığını ve 23 Shahed drone’unun düşürüldüğünü belirterek, “Ayrıca Kh-59 güdümlü hava füzesi, iki Ka-52 atak helikopteri ve tıpkı Su-25 saldırı uçağı hurdaya çevrildi. Toplamda bu süre süresince (kavga süresince) Rusya, 4 bin 500 füze saldırısı ve 8 binden çok çekicilik saldırısı düzenledi. Ama savaşmaya devam ediyoruz, daha bile çok saldırıyı engelleyeceğiz. Gökyüzümüzü koruyucu savunucularımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Zelenski antrparantez 28 Ekim’üstelik seçkin sene Ukrayna’nın Nazi işgalcilerinden kurtuluşunun kutlandığını belirterek, “İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazizm’e alın savaşçı ve onları aşınmış eden Ukraynalıları saygıyla anıyoruz. Bugün bunu elimizde çiçeklerle değil, silahlarla yapıyoruz. Zaman atalarımızın kahramanlıklarının hatırasını destek olmak, onların başarılarını yüklenmek demektir. Mücadelemizin 247’nci gününde Ukrayna’nın Nazilerden kurtarıldığı periyot aynı simge haline geliyor: Mücadelemizin sonucu banko Ukrayna’mızın kurtuluşu olur. Ele geçirilen bölgeler kurtarılır. Bu evveli bütün hakeza olmuştur, gelecekte da hakeza olacaktır. Herson, Donbas, Luhansk, Kırım’ın geleceği de böyle olacaktır” dedi.

Share: