Zaman tutulmasını asıl gözlüğü ile izledi

Yılın ikinci ve son gün tutulması gerçekleşti. Bursa’de saat 12.36 ile 15.01 saatleri ortada gerçekleşen popülarite şehrin benzeri çok bölgesinden samimi izlendi. Orhaneli ilçesinde uzmanların “kategorik gözle kesinlikle izlemeyin” uyarısına kulak veren ayrımsız vatandaşın asıl gözlüğü ile tutulmayı izlemesi sosyal medyada güdük sürede viral oldu.

Yılın ikinci ve akıbet güneş tutulması Avrupa, Şimal-Doğu Afrika, Ortadoğu ve Asya’nın batısından izlendi. Güneş’in tahminî yüzdelik 50’sinin Kamer tarafından örtüldüğü ve yaklaşık 3 saat süren beğenilme Türkiye’de da saat 12.36 ile 15.01 ortada istekle izlendi.

Türkiye’nin birçok ilinden gözlenen güneş tutulması öncesi uzmanlar uyarıda bulundu. Güneş tutulmasını çıplak gözle, bakaç veya rasıt ile bağlı olmak ayn sağlığı açısından riziko taşıdığını tamlayan uzmanlar bunun adına gözü koruyucu özel filtreler kullanılmasının göz sağlığı açısından iri önem taşıdığını, tarih gözlüğü hesabına hususi popülarite gözlüğu kullanılması gerektiğini vurguladı.

Sosyal medyadan yapılan uyarılara kulak veren Orhaneli ilçesindeki aynı vatandaş zaman tutulmasını töz gözlügü ile izledi.

Bir yandan temel gözlüğü ile tutulmayı izlerken farklı yandan de brifing fail vatandaşın görüntüleri gücük sürede toplumsal medyada viral oldu. – BURSA

Share: