Zalim petrolünün sevkiyatı durdu, fiyatlar yükselişe geçti

Transneft, Zalim petrolünün Ukrayna üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi.

Zalim petrol boru hattı işletmecisi Transneft, Zalim petrolünün Ukrayna üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi.

Transneft’tin yazılmış açıklamasında, Moskof petrolünü Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya taşıyan Drujba hattının cenup kolu için Ukrtransnafta şirketine pey akçesi yapılmasının gerektiği belirtildi.

söz konusu sevkiyat hizmeti amacıyla Ukrtransnafta’ya yapılan akıbet ön ödemelerin Transneft’e dümbelek döndüğü bilgisine yer sunulan açıklamada, ödemelerin Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle gerçekleştirilemediğine işaret edildi.

Açıklamada, gerekli ödemelerin gerçekleşmemesi nedeniyle Ukrtransnafta’nın Transneft’e sevkiyat hizmeti sağlamayı durdurduğu ve bu nedenle Rus petrolünün Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya sevkiyatının da 4 Ağustos itibarıyla durduğu kaydedildi.

Şirketin Drujba hattının sair kollarındaki sevkiyatının devam ettiği, Belarus üzerinden Polonya ve Almanya yönündeki sevkiyatlarda sorun yaşanmadığı belirtildi.

Brent yer yağı yükselişte

ICE’de Brent petrolünün varil fiyatı Druzhba’dan Acımasız petrolü akışının durduğu haberleri ile düne bakarak 1,05 dolar arttı ve 98 doların üstüne çıktı.

İran petrolünün mail zamanda arsıulusal pazarlara dönebileceği beklentisi ICE’de Brent petrolünün varil fiyatını bu sabah 94 dolara tadar gerilemesine kat açmıştı.

Nijerya Yer Yağı Bakanı Sylva: Seçme dönme 400 bin varil petrolümüz çalınıyor

 

Azerbaycan petrol fonu TCMB’deki 1 milyar euroluk mevduatında müddet uzattı

 

Türkiye’nin petrol ithalatında yüzdelik 13,2 artma

 

Share: