Zaaf uğruna elektrikli aracıyla İsviçre’den yola imdi, Türkiye’de 81 ili geziyor

Elektrikli araçla Türkiye’nin gezilip gezilemeyeceğini zaaf ederek Türkiye’ye mevrut Halide Studer, gezeceği 40’ıncı devlet kendisine Erzurum’a geldi. Erzurum’de hayatiyetli Elektrikli Çevirici Uzmanı Muhammet Durmuş’un davetiyle mevrut Studer, İsviçre’üstelik kıvrak arkadaşlarına elektrikli araçla Türkiye’nin gezilebildiğini kanıtlamak istiyor.

İsviçre’bile hayat dolu Halide Studer, Türkiye’nin elektrikli araçla gezilip gezilemeyeceğini iptila ettiği amacıyla aracıyla Türkiye’yi gezme kararı aldı. Elan bilahare Erzurum’da işlek Elektrikli Şalter Uzmanı Muhammet Durmuş’un daveti üstüne zat elektrikli uzlaştırıcı ile Türkiye’ye geldi. Edirne’den başlayarak ülkeyi gezmeye başlayan Studer, 40’ıncı gezeceği toprak namına Erzurum’a geldi. Studer, henüz önce 76 mutluluk gezdiğini belirtirken, Türkiye büyüklüğünde fena hâlde tıpkı meydan görmediğini tabir etti. Mavera yandan, İsviçre’deki arkadaşlarına Türkiye’nin elektrikli araçla gezilebildiğini bile tanıtlamak isteyen Studer, ülkenin tekmil illerinde elektrikli aracını yükleme edebildiğini söyledi.

“Türkiye’nin temas yerini elektrikli araçla müracaat etmek gibi”

Türkiye’nin elektrikli araçla gezilebileceğini İsviçreli arkadaşlarına ispat etmek için Türkiye’yi elektrikli aracıyla gezmeye başladığını belirten Studer, “Buraya İsviçre’den geldim. İsviçre’dahi yaşıyorum ve şu anda Türkiye’dahi tatildeyim. Gezmeyi çok seviyorum ve 76 talih gezdim. Şu anda buraya geldiğim elektrikli aracımla üstelik 18 devlet gezdim. Türkiye’yi gezmem üzere oğlum beni yönlendirdi. Bir de kişi memleketin olan Türkiye’yi gez dediler. Bununla bu arada merak ettiğim üzere bile bu geziye gezinti kararı aldım. Tıpkı elektrikli araçla Türkiye gezilebilir mi diye alçalma ettim. Hem öz merakımdan hem birlikte İsviçre’bile elektrikli şalter kullanan arkadaşlarıma gezilebileceğini tanıtlamak üzere geziye çıktım. İsviçre’den çok takipçim olduğu amacıyla değme çağ görsünler diye sosyal iletişim araçları hesabımdan birlikte paylaşım yapıyorum. Hem Türkiye’nin haddinden fazla güzelce olduğunu hem de Türkiye’dahi elektrikli aracın yükleme edilebildiğini ifşa etmek, Türkiye’bile bunu yarmak gibi” dedi.

“Erzurum, Türkiye’bile gezdiğim 40’ıncı mülk oldu”

Türkiye’nin gelişigüzel yerini gezeceğini ve şu zaman birlikte gezdiği 40’ıncı il adına Erzurum’birlikte olduğunu söyleyen Studer, “Çalışmalar var ve bu uygulamaların yönlendirmesi ile çokça

kolay aynı şekilde yükleme noktalarını bulabiliyorum. Aracın menzili 560 kilometre amma gelgel şartlarına bakarak değişiyor. Arz şiddetli belki ile 450 kilometre problemsiz şekilde gidebiliyorum. Erzurum, Türkiye’üstelik gezdiğim 40’ıncı il oldu. Gezimde bayağı ilerledim; yarısı bitti, yarısı kaldı diyebilirim. Türkiye’nin seçkin yerini müracaat etmek benim üzere çokça muhteşem; tek yeri atlamadan her yeri gezeceğim. Türkiye gezimde haddinden fazla domuzuna şeyler yaşadım amma benim dikkatimi çeken 15-25 yaş grubu arası çoluk çocuk oldu. Burada gençler çok bilgili ve bilinçliler. Her şeyi nikbet ediyorlar. Ben üstelik onları aracımla cevelan attırarak gezdiriyorum. Erzurum’u ısıdam buldum bir şekilde insanları de çokça sıcak. Basit şarki insanı çok adamcıl ve her durumda yardımcı oluyorlar” diye niteleyerek konuştu.

“76 talih gezdim, Türkiye büyüklüğünde güzelce talih görmedim”

Muhammet Durmuş’un daveti konusunda buraya geldiğini bile ifade eden Studer, “Burada Muhammet diye niteleyerek tıpkı arkadaşım var, bana çok apotr oldu. cağ kebabı yedim ve çokça beğendim. Ferda Bayburt, Gümüşhane’yi gezeceğim. Henüz bilahare Erzincan’a gideceğim. 76 ülke gezdim ve aşağı Türkiye büyüklüğünde domuzuna bire bir talih henüz görmedim. Muhammet bana gezdiğim bölgelerde çok koruyucu oldu. Zaten buraya onun daveti ile geldim” şeklinde konuştu.

“Majör olan Doğu Anadolu’nun elektrikli araçla gezilebildiğini çekmek”

Türkiye’nin ve Şarki Küçük Asya’nun elektrikli araçla elverişsiz dışından gelinerek gezilebileceğini kaydeden Durmuş ise, ” Şarki Rum Bölgesi’ni elektrikli araçla gezen ilk gönül benim. Halide Eş’ı birlikte sosyal iletişim araçları üzerinden strateji ediyordum. Elektrikli şalter ile gezdiği yerleri görüyordum. Onu Türkiye’ye çağırma ettim. Gezisinde ona öncülük etmek istedim ve o bile bizi kırmadı buraya, Erzurum’a büyüklüğünde geldi. Türkiye’nin batısında elektrikli araçla hiçbir sorun yaşanmadığı biliniyor. Maşrık Anadolu’de elektrikli araçla gezilebildiğini koymak ve farkındalık bina etmek benim amacımdı. Halide Eş elektrikli vesait üzerinde çokça iri bir adam, elhak kendisi de elektrikli kurgu sürüş eğitmeni olarak tecrübeye sahip durumda. Bu benim hayalimdi, sıkıntılı dışından elektrikli araçla Erzurum’a getirip Erzurum’u ona tanıtmaktı” açıklamalarında bulundu. – ERZURUM

Share: