Yurtta hava durumu

Yapılan serencam değerlendirmelere göre, yurdun geneli modüler yer vadi haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın doğusu, İç Iye, Akdeniz, İç Küçük Asya, Karadeniz, Şarki Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Kırklareli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis ve Muş çevrelerinin sağanak ve saha kayran gök curcunalı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda kuvvetli; Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde yerli kendisine çokça sağlam ve keder, Çankırı, Sivas ve Tokat çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi ve Ordu’nun bağırsak ve mağrip kesimlerinde akva olması bekleniyor.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, şimal, çöz ve gün batısı kesimlerde mevsim normallerinin altında düşecek, gayrı yerlerde zaman normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, alelumum şimal ve kuzeybatı, yurdun güney ve maşrık kesimlerinde güneyli yönlerden belli belirsiz, ara sıra orta kuvvette; Marmara ile Yıldız Veli kıyılarında şimal ve kuzeydoğu, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Gümüşhane, Bayburt ve Sivas’ın şark çevrelerinde güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa mütemadi sıkıntı (40-70 meydan kayran 80 km/sa) şeklinde esecek. Kâh illerde muhtemel gelgel durumuyla günün genişlik yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çokça bulutlanmış, sağanak, düzlük düzlük asuman ses boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların şimal kesimlerinde domestik atılmak amacıyla kuvvetli olması bekleniyor 15

İstanbul: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, espaslı boğanak yağışlı 21

İzmir: Parçalı ve az bulutlanmış 26

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, fasılalı boğanak ve meydan kayran gök gürültülü boğanak yağışlı 29

Antalya: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, aralıklı bora ve yer yer gök ses boğanak yağışlı 25

Samsun: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bora yağışlı 21

Trabzon: Parçalı ve çokça bulutlu, boğanak yağışlı 20

Erzurum: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, boğanak ve gök ses bora yağışlı 25

Diyarbakır: Parçalı ve çokça bulutlu sağanak yağışlı 28 – İSTANBUL

Share: