Yozgat haberi | Yozgat Valisi Çelik: Tarım-Hayvancılık Kentinin Yanına Sanayi Kentinin de Eklenmesini İstiyoruz

Yozgat’ta arsıulusal E-88 karaca yolu ile Karadeniz- Akdeniz bağlantılı karaca yolunun kesiştiği bölgede enfrastrüktür çalışmaları tamamlanan Bozok Tevhit Endüstri Bölgesi’nde (OSB) yatırım düzenlemek isteyen yatırımcılara müteveccih icraat devam ediyor. Yozgat Valisi Aydınlık Polat, Yozgat’ın şanlı benzeri tarım, hayvancılık bölgesi olduğunu hatırlatarak, bu özelliğinin yanına uran kenti unvanını de desteklemek istediklerini söyledi.

Yozgat’ın Saray köyü yakınında bulunan OSB’birlikte 36 firmanın türlü sektörlerde neşelilik gösteriyor. Boğazlıyan ilçesindeki Fuat Oktay Birleştirme Sanayi Bölgesi’nde yatırıma yönelik inşaat çalışmaları devam ediyor. Akdağmadeni ilçesinde üstelik ‘Karma ve Orman Ürünleri İhtisas Kombinasyon Uran’ kurulmasına yönelik say başlatıldı. Yozgat’ın ikinci organize uran bölgesi olan Bozok OSB’üstelik ise 39 sanayi parselinin bulunduğu, yatırımcıların taleplerinin değerlendirildiği kaydedildi.

“BOZOK OSB RASTGELE YÖNÜYLE HAZIR”

Yozgat Valisi Ziyalı Polat, “Yozgat’ta envestisman fora etmek isteyen, bereketli envestisman yapmak isteyen iyi aksiyon insanlarını Yozgat’a buyurmak istiyoruz” diye yatırımcıları ile davet etti. Bozok OSB’de altyapı çalışmalarının tamam olduğunu, doğal gaz bağlantısı ile ilgilendiren ihalenin birlikte yapıldığını kaydeden Polat, “Bozok OSB de temas yönüyle amade. Biz, yatırımın ve yatırımcının hep emrinde olduğumuzu söyledik, söylemeye bitmeme ediyoruz. Yozgat’ımıza katma derece katacak, üretim yapacak hisse senedi insanlarının Yozgat’a gelmesini sağlıyoruz. Bazen uygun görüşmeler yaptığımız insanlar birlikte oluyor. Kocaeli ve İstanbul’da da görüşmeler yapıldı. Bursa’bile benzeri konuşma yapmaya niyetimiz var. Tığ, toplu halde değil de yasakçı atışıyla şeriklik müşareket ziyaretler yapmaya bitmeme edeceğiz. İnşallah ekincilik ve hayvancılığın yanında endüstri kenti olma önünde bile serian ilerlediğimizi biliyoruz” dedi.

Boğazlıyan ilçesinde kuruluşu tamamlanan ve yatırımcılar eliyle projelendirilen fabrikaların yapım çalışmalarını inceleyip hikmet kayran Ilbay Polat, “Boğazlıyan OSB’dahi üretimlik temelleri atıldı, yükselmeye başladı. Sunu mümasil zamanda de Bozok OSB’dahi fabrika temellerinin atıldığına bilcümle bu arada tanık olacağız. Tığ, ekincilik-hayvancılık kentinin yanına uran kentinin bile eklenmesini istiyoruz” diyerek konuştu.

BOZOK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

E-88 esmer yolu ile Karadeniz-Akdeniz angajmanlı yağız yolunun kesiştiği bölgede düz alan Bozok OSB’nin, yapımı devam eden havaalanı ile efdal çabuk katar istasyonlarına dahi çok mail olduğu kaydedildi. Payitaht Ankara’ya 210 kilometre, Yozgat’ı Sorgun’a bağlayan E-88 karaca için mesafesi 1 kilometre, Yerköy yük treni yoluna 50 kilometrelik mesafede saha düzlük Bozok OSB, Samsun limanına ise 260 kilometre, yapımı bitmeme fail Yozgat havaalanına de 2 kilometre mesafede bulunduğunun şeş çizildi. Yozgat’ta buğday, nohut, şeker pancarı, yasmık kadar ekincilik ürünleri; kaya tuzu, tutya, çıpa, kireçtaşı, kuvarsit, tuğla-kiremit, florit, grafit ve çimento tor maddelerinin bulunduğu, benzen ve benzin ürünlerinin gelişen hayvancılık alanında akıbet yıllarda çoğalma olduğu, bu nedenle bu alanlarda envestisman yapacakların ham konu sıkıntısı çekmeyecekleri bildirildi.

Share: