Yozgat bilgelik: Atatürk’ün Yozgat’a gelişinin 98. sene dönümü kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yozgat’a gelişinin 98. yılı nedeniyle merasim düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra sporcular aracılığıyla getirilen Türk bayrağı Ilbay Nur Polat’a verildi.

Törende mütekellim Yozgat Şehremini Ihtişam Köse, Bartın’ın Amasra ilçesinde eroin ocağında meydana mevrut patlama dolayısıyla hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine kelle sağlığı diledi.

Köse, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kente teşriflerinin 98. yıl dönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Cumhuriyetin kuruluşunun derhâl arkası sıra yurt seyahatine sâdır Atatürk’ün, Yozgat’ı 1924 ve 1934 yıllarında mülakat ettiğini nâkil Köse, “Milli mücadelemizin şişman ayrımsız başarıyla sonuçlanmasında Yozgat’ın gayreti, samimiyeti ve vatanına olan sadakati değme dönemde olduğu gibi sunma dolay sırada yer almaktadır. Yozgat benzeri nehiy altında kalmamıştır ancak tamam cephelerde yiğitçe uğraş veren yiğitleri birlikte tek antlaşma sakim sıfır ayrımsız ilimizdir. Çekilen acılar, yaşanan kayıpların acısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaretiyle avuntu bulmuş, o zaman mülk genelinde yaşanan çalkantı ve galeyan zaman dahi tıpkısı şekilde bitmeme etmektedir.” dedi.

Share: