YÖK Başkanı Özvar’dan Bitlis Muazzez Üniversitesi’ne ziyaret

Yükseköğretim Yerleşmiş (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Bitlis Ermiş Üniversitesini ülfet ederek üniversitenin çalışmalarıyla ilgilendiren bilgi aldı.

Malazgirt Zaferinin 951. yıl dönümü kutlamalarının yapıldığı 1071 Kavim Bahçesini ülfet ettikten sonra senato salonunda mıntıka darülfünun rektörleri ile bir güruh gerçekleştiren YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Üniversiteler çıktı sanayiye verdikleri desteklerle ülkemizin kazançlı kalkınmasında şişman azamet oynuyor” dedi.

Bitlis Ermiş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş’tan brifing kayran YÖK Başkanı Özvar, Bitlis Ermiş Üniversitesinin dinç aynı darülfünun olduğunu belirterek, “Bunu nazik aynı avantaja dönüştüreceksiniz eminim” dedi.

“Üniversitelerimiz görünürlüklerini artırmalı”

Yıpranmamış kurulan üniversitelere ant isnat etmek gerektiğinin altını çizen Özvar, üniversitelerin gitgide gelişimlerini tamamlayacağına ve herhangi bir üniversitenin ayrımsız sağgörü ile yolunu bulacağına inandığını kaydetti. Özvar, “Üniversitelerimiz görünürlüklerini artırmalı. Arz kebir görünürlük konusu bittabi akademik üretkenlik. Dünyada şişman üniversitelere baktığımızda balaban bildirişim bütçeleri ayırmadığını ama akademik üretkenlikle görünürlüğünü sağladığını görüyoruz” dedi.

“Üniversitelerin sanayi ve sivil toplum örgütleriyle ilişkilerini gözlemliyoruz”

YÖK Başkanı Özvar, geçtiğimiz günlerde hizmet binasının açılışı yapılan ve endüstri ile üniversiteyi buluşturan TEKMER üzerine bile Rektör Elmastaş’tan bilgelik aldı. Üniversitelerin bulundukları bölgenin sanayisiyle, sivil toplum örgütleriyle ilişkilerini gözlemlediklerini belirten Özvar, “YÖK namına kuşkusuz destek verirsek üniversitelerimiz bölgesel kalkınmaya daha çok katkı sağlar? Bunun amacıyla icraat yapıyoruz” dedi.

“Bitlis Eren Üniversitesine Tababet Fakültesi”

Bitlis Ermiş Üniversitesinin bünyesinde tıp fakültesi açılması talebi konusuna üstelik değinen Özvar, tıp fakültesinin kurulması için kâh kriterlerin sağlanması gerektiğine aksan yaptı. Keyif Bakanlığı ilkin başlamak için yatırımcı bakanlıkların bu konudaki görüşlerine ehemmiyet verdiklerini ifade fail Özvar, Bitlis Aziz Üniversitenin tababet fakültesi açılması talebini de önemsediklerini kaydetti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında Bitlis Aziz Üniversitesi Senato Salonunda yapılan toplantıya, Bitlis Aziz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Polat, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındık, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Güvenli Erkan, Yüzüncü Sene Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Faruk Kayaç katıldı. – BİTLİS

Share: