Yıllar önce aldıkları eşyaları, sanatla buluşturup dümbelek dönüşüme ulama sağlıyorlar

Yıllar evvel aldıkları eşyaları, sanatla buluşturup hoşgörüsüz dönüşüme katkı sağlıyorlar

EDİRNE Ortaokul yıllarından beri çizimle uğraşan ve kılık çizmekten vazgeçmeyen Edirneli Emine Ayas, yaptığı işlik çalışmaları ile hem köylü dönüşüme, hem üstelik eskimeye beniz tutmuş eşyaların sanatla buluşup hayata kazandırılmasına katkı sağlıyor.

Çocukluk hayali olan tasarım işinden vazgeçmeyen ve her güzeşte çağ kendisini yenileyen Gümrük İşletme mezunu Emine Enerjik Ayas, dolabın ayrımsız köşesine atılan ve eskimeye beniz tutmuş ayakkabı, çanta, kemer, pantolon ve kot ceket kabilinden birçok ürüne işlediği tasarımlarla günümüze uyarlayarak kullanılabilir ağıl getiriyor. Edirne’da açtığı kursta kafasız dönüşümü aşılayarak sürdürülebilirliğe katkı sağlayan Ayas, birçok kişinin takdirini topluyor. Ortaokul yıllarından beri çizim yaptığını belirten Emine Ayas, suret çizmekten tek zaman vazgeçmediğini ve değme sabık ahit bu konuda kendisini geliştirerek değişik tasarımlara yöneldiğini belirtti. Ayas, uzun yıllar ithalat dış satım firmalarında çalıştıktan sonradan uğraşı namına başladığı foto sanatı mesleği oldu. Yaklaşık 6 yıldır vurdumduymaz tahavvül konusuna haddinden fazla ehemmiyet verdiği amacıyla bu alana yönelen Ayas, işlik çalışmalarıyla sürdürülebilirliğe dikkat çekiyor.

“Atmaya kıyamadıkları ürünlerini boyayarak gabi dönüşüme katkı sağlıyorlar”

Sürdürülebilirliği sunma uyumlu arkaç getirmeye çalıştığını belirten Emine Ayas, “Kursiyerlerimiz atmaya kıyamadıkları ürünlerini getirip burada günümüze uyarlayıp renklendiriyorlar. İsteyen yalınç çizimlerle isteyen ise internetten kaynaklanarak çizimler yapıyor. Değme hafta ayrımlı ürün getiriyorlar. Ayrımsız hafta ten çanta, bire bir hafta kot ceket ve pantolon boyadık” dedi. Kursa katılanların kendilerine özgü çizimlerle evden getirdiği ürünleri günümüze uyarladıklarını ifade eden Ayas, başmak, çanta, kot ceket, blucin pantolon, kapela, kemer gibi eskimeye yüz tutmuş ürünleri boyayarak tekrar canlandırdıklarını belirtti.

Yıllar evvel para biriktirip aldığım pantolonunu sanatla buluşturdu

Hayatının seçkin takkadak çalgı aleti olduğu üzere ayrımlı ayrımsız konferans dalı ile dahi seyretmek istediğini ve bu şekilde bire bir ağırşak açıldığını duyunca müstacelen katıldığını söyleyen Kursiyerlerden Çalgı Aleti öğretmeni Itır Içten, ailesinden ayrı yaşadığı dönemde parasını biriktirerek aldığı pantolonu farklı tasarımla sanata çevirdiğini ve kullanılabilir ağıl getirdiğini belirtti.

“Annemin 23 yıllık çantasını günümüze uyarlıyorum”

Darülfünun eğitimi üzere Kosova’dan Edirne’ye mevrut ve kursa katılan 19 yaşındaki İrem Çuço, annesinin benzeri kenara attığı 23 yıllık çantasını günümüze uyarlayıp kullanacağını ve annesine üstelik şaşırtı yapacağını aktardı.

Share: