Yaşayış ve düzenlilik ortamı sağlandı, 47 köyün 40’ı yerleşime açılıyor

Şırnak’ta terör olayları dolayısıyla 1990’lı yıllarda köylerini boşaltarak ayrıksı illere göç etmek zorunda mütezayit vatandaşların, yıllar sonradan baştan devletin bölgede sağladığı hayat ve çekinmezlik ortamı ile gelişigüzel dönüşleri başladı.

Şırnak’ta 1990’lı yıllarda bölen terör örgütü PKK’nın saldırıları zımnında site geneli boşaltılan 47 köyde, dirlik ve güvenliğin sağlanmasının arkası sıra, Şırnak Valiliği marifetiyle köylerin telefon, canlılık, akarsu, lağım döşemi ve kez çalışması başlatıldı. Şırnak ve 6 ilçesinde PKK’lı teröristlerin baskıları dolayısıyla 1990’lı yıllarda çoğunluğu Gabar Dağı’nda kalkmak üzere 47 köyden göçler ve boşaltmalar olmuştu. Bölgenin terörden arındırılmasıyla köy yolları ile altyapının yapılmasıyla gelişigüzel kalın kafalı dönüşler başladı.

Göç ettikleri yerlerde aradıkları huzuru bulamayan köylüler, yıllar bilahare döndükleri köylerinde öz arazilerini ekiyor, hayvancılıkla uğraşmanın beraberinde bahçelerinde göveri ve sonuç üretiyor.

Çalışmaların devam ettiğini anlatım fail Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, “Şırnak’ta 90’lı yıllarda terör korkusu yahut terör tehdidiyle boşalan ve ferahlamak zorunda artan köyler vardı. Şırnak’ta bu köylerin sayısı 47 idi. 47 köyümüz muhtelif nedenlerle boşaltılmıştı. O tarihten bu yana yasa kapsamında terörden gördükleri zararlar dolayısıyla, köylerini grup, biçemedikleri dolayısıyla İçişleri Bakanlığı adına kendilerine bu zararları tertip etmekteydik. Fakat serencam süreçte ülkemizin geldiği hamaset ortamı, sağlanan asayiş ile gelişigüzel ilimizin dahi bu dirlik süresince çok güzelce şeyler olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda ilimiz genelinde 47 köyün 40’ını hızlı hızlı yerleşime açıyoruz. İsteyen vatandaşlarımız köylerine gelip, evlerini yapabilecekler, orada tarlalarını ve bandaj, bahçelerini faaliyetinde bulunabilecekler. Bu kapsamda 120 kilometre posta, 30 kilometre kısmını süratle tenkis ettik ve bunu sürdürüyoruz. Kalan kısmı ile ilgilendiren üstelik çalışmaları yürütüyoruz. Bir zamanda canlılık, içme suyu, şebeke, kullanma suyu, bahçelerin sulanması, telefon hizmetler gibi konularda ait kurumlar çalışmalar başlatıldı. Vatandaşlarımızın kıvançlı olması bizi ayriyeten bahtiyar ediyor. Olumlu tepkiler alıyoruz” dedi.

Kestirmece 30 yıllık hasretin peşi sıra köye dönerek yeniden tarım ve hayvancılık yapmaya başladıklarını tamlayan 80 yaşındaki Mualla Meşe, “Dedelerimizden bu yana Kayaboyun köyünde yaşıyorduk. Terör nedeniyle köyümüzü ayrılmak zorunda kaldık. Akçay’bile yaklaşık 20 sene köyümüzden ırak kaldık. Valiliğe dilekçe verdik ve 3 sene geçmiş köyümüze yine geri döndük. Köyde sargı, bahçelerimizi ekiyoruz, hayvanlarımız var onları besliyoruz hiçbir insanın özlük yaşadığı yer kabil olmaz. Köyünde koca daha bayındır oluyor. Devletimiz salim olsun bizim köyün içine parke taşı döşemiş, yollarımız bile asfalt mamul. Allah devletimize arızalanma vermesin” diye niteleyerek konuştu.

Osman Meşe ise “1993 yılında yıldırı saldırıları zımnında köyümüzü boşalttık. Kestirmece 30 sene bilahare devletimizin sebebiyle yine düşüncesiz döndük. Şu an köyümüzdeyiz, köyde evimizi yine yaptık. Mehabet yolumuzu yaptı, hayatiyet ve suyumuz geldi. Köyde huzurumuz var tek sıkıntımız yok. Elan ilk yollarımız yoktu, fakat traktörle gelebiliyorduk. Demincek yollarımız asfaltlı seçkin makule kurgu gidip gelebiliyor köye. Mehabet yetkililerimize haddinden fazla teşekkürname ediyoruz. Biricik sıkıntımız çocuklarımız okula gidiyorlar ve onlara genel ağ lazım oluyor, internetimiz bulunmayan, o bile gelişmemiş sürede çözülecektir” dedi. – ŞIRNAK

Share: