“Yalınlık Trabzon” mobil uygulaması hizmete girdi

Trabzon’üstelik görme engellilerin şişko taşıma araçlarını kullanırken dava yaşamamaları amacıyla hazırlanan “Zahir Trabzon” müteharrik uygulamasının kullanımına başlandı.

Akıllı telefonuna kıvrak uygulamayı yükleyen Avrasya Vazıh Dirim Derneği Başkanı ve Trabzon Şehir Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Çarpışma Sefer, Atapark’ta bindiği halk otobüsünden Atatürk Alanı’nda indi.

“Açık Trabzon” uygulamasını gazetecilere tanıtan TULAŞ Umumi Müdürü Samet Yüce Felek, Trabzon Şehir Konseyi Engelliler Meclisi’nden dolgun taşıma araçlarıyla ilişkin gelen istek doğrultusunda çalışmalara başladıklarını söyledi.

Kader, Büyükşehir Şehremini Maksat Zorluoğlu’nun talimatları kapsamında bilcümle özürlü dernekleri, paydaşları ve üniversitelerin sakat birimleriyle bire bir araya gelerek onların problemlerinin birlik yerine hangi olduğunu anlamaya çalıştıklarını belirtti.

Yaptıkları toplantılar, birebir görüşmeler ve anketlerle tayin ettikleri problemlere bütüncül hal üretmeye çalıştıklarını dile getiren Şans, şunları kaydetti:

“Bu ayın başında devreye aldığımız projemizle Trabzon’bile hayatiyetli ve otobüsleri kullanan 7 bin 500 civarı sakat vatandaşımızın bütününe bakım vermeyi hedefliyoruz. Şu anda çalışkan yerine 2 bin 500 engelli vatandaşımız otobüslerden faydalanıyor. Bu uygulamayla kendilerinin başka fertler gibi bir doğallık, emeksiz ve şartlarda otobüslerimizi kullanması amacıyla vacip imkanları kendilerine sağlamayı hedefliyoruz.”

Nasip, projenin yaygınlaşmasıyla görmez bireylerin toplu taşıma araçlarını elan rahat kullanmalarını amaçladıklarına vurgu yaparak, “Uygulamanın genişlik önemli özelliği sanal refakatçi özelliğidir. Refakatçilerimiz, engellilerimizin yanında olmadan aplikasyon üzerinden etken konumlarını, ulaşımlarını izlem edebiliyorlar ve uygulama üzerinden bizlere sakat vatandaşların inecekleri ve binecekleri durağı beyan edebiliyorlar. Bu bizler amacıyla ve Türkiye amacıyla bir geçmiş.” diyerek konuştu.

Trabzon Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Posta de uygulamanın, müşahede engellilerin otobüslere abat binmelerine yardımcı olduğunu aktardı.

Uygulamanın kullanımı üstüne hikmet veren Sefer, “Berrak Trabzon uygulamasına girdiğimizde yakın durakları seçiyoruz, bineceğimiz otobüsü seçiyoruz. İneceğimiz durağı seçtiğimiz zaman otobüsü kullanan şoföre yolcunun nerede binip ineceğine müteveccih mesaj gönderiyor. Sunma kebir özelliği otobüs bineceğimiz ve ineceğimiz durağa gelmeden 3 durak evvel sakat yolcunun düşüncesiz telefonuna endişe geliyor.” dedi.

Share: