Yağmur İstanbul’u hava aldı! İşte sınırlı geneli hava durumu raporu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin modüler ve çokça bulutlanmış, Marmara’nın şimal ve gün doğusu su, Karadeniz, (Eskişehir dünya) İç Rum, Gün Doğusu Akdeniz, Şarki Küçük Asya ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin bora ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dış) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin yaka kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin doğu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın mağrip kesimlerinde domestik akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; yıldız, iç ve garp kesimlerde sezon normallerinin 4 ila 8 merhale altında, şarki bölgelerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Alelumum kuzeyli yönlerden hafif, arada bir ılımlı kuvvette, Marmara, Şimal Ege kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Şark Akdeniz kıyıları ile Maşrık Anadolu’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dış) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin bucak kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin şarki ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın mağrip kesimlerinde yerli sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek menfi şartlara alın (nagehan dominant, taşkın, saika, yağmur çabucak akva rüzgar vb.) tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Kuzey Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Şarki Akdeniz kıyıları ile Maşrık Küçük Asya’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden akva kendisine (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin yıldız ve şarki çevrelerinin boğanak ve asuman gürültülü boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerli sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği adisyon ediliyor. Rüzgarın; Şimal Iye kıyılarında şimalli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, Gün Doğusu Akdeniz ile Antalya çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonraları Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın şimal ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın mağrip ilçelerinde yerel akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Doğu Akdeniz kıyılarında cenup ve güneybatı yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, Eskişehir aut nahiye genelinin aralıklı bora ve asuman ses bora yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin şark ilçelerinde domestik akva olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, toprak genelinin espaslı sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında yerli akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, nahiye genelinin fasılalı bora ve asuman curcunalı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kalabalık çevreleri ile Tokat’ın gün doğusu ilçelerinde domestik kendisine akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

MAŞRIK ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, havza genelinin aralıklı boğanak ve asuman curcunalı boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin bora ve asuman ses bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor.Share: