WASHINGTON – ABD’yi mülakat fail Türk heyetinden saylav diplomasinin olumlu son getirdiği vurgusu

DÜRÜST Tümen Umumi Başkan Yardımcısı ve Aut İlişkiler Başkanı Efkan Alabalık, vekil diplomasinin tamamlayıcı ve zenginleştirici tıpkısı yönünün olduğunu belirterek, bu diplomasinin olumlu sonuçlarının olmaya başladığını söyledi.

Ala’nın öncülüğünde, DOĞRU Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Tığ, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve YANLIŞSIZ Tümen Rize Saylav Osman Çok Bak ile YANLIŞSIZ Fırka İstanbul Saylav Volkan Bozkır, Washington’birlikte yürüttükleri temasların peşi sıra Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde Türk gazetecileri bilgilendirdi.

10-13 Mayıs’taki ziyaretlerinin arkası sıra bu ikinci ziyaretin dahi hayır geçtiğini dile getiren Alabalık, bu ziyaret kapsamında 2’si Senatör, 14’ü Temsilciler Meclisi üyesi olmak amacıyla 7 Demokrat ve 9 Cumhuriyetperver Kongre üyesi ile tıpkı araya geldiklerini kaydetti.

Ala, temaslarında F-16’lar birlikte karışma koyulmak üzere ikili ve bölgesel konuları ele aldıklarını rapor ederek, “Vekil diplomasinin, hükümetler arasında uyumlu şekilde devam eden temasları tamamlayan ve zenginleştirici tıpkı yönü var. Bu yıl Türkiye’den ABD’ye 5, KUL’den Türkiye’ye 4 parlamenter heyetin seyahati oldu. Yıl sonundan geçmiş bu aynı artabilir. Hükümetimiz ile Biden yönetimi arasındaki arka seviyeli temaslardaki yoğunluk büyüklüğünde mebus heyetlerin ziyaretlerinde aynı süredir görmeyi istem ettiğimiz bire bir artış var.” dedi.

Ukrayna başta girmek amacıyla yakın coğrafyada yaşanan gelişmelerin, Türkiye’nin çabucak bölgesinde değil, küresel anlamda bile hangi büyüklüğünde ciddi tıpkısı fiyaka oynadığının Kurultay’dahi daha gani anlaşılmasına katkı sağladığına dikkati çekici Ala, “Mayıs ayındaki ziyaretimizde gıda güvenliği üstüne endişe beyan fail ve bizden çözüm irade eden çok sayıda Kurultay üyesi olmuştu. Bu el muhataplarımız, İstanbul Tahıl Girişimi’nin müzakeresi ve yürürlüğe konulması nedeniyle takdirlerini tekraren anlatım ettiler.” şeklinde konuştu.

Ala, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin ortaya koyduğu diplomatik çabaların da tümce tarafından takdirle karşılandığını belirterek, şunları kaydetti:

“İşte kamu dahi bu sebeple, içinden geçmekte olduğumuz dönemde Türkiye’nin talep ettiği F-16 modernizasyon ve hazırlık paketinin, ülkemizin güvenliği, NATO’nun caydırıcılığı ve bölgemizin istikrarı üzere hangi kadar vacip olduğu ayrımsız kat henüz gözler önüne serilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın New York’ta bazı Kongre üyeleriyle yaptığı görüşmelerde olduğu üzere, burada görüştüğümüz Kongre üyeleri de benzeri NATO müttefiki adına ülkemizin F-16 filosunun modernize edilmesine müteveccih olumlu mesajlar vermişlerdir. Komutan Biden’ın dahi Madrid’de rapor ettiği amacıyla dalavere, zaten bu satışı desteklemektedir.”

Senato Aut İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in Senato’üstelik 2023 yılı Millî Savunma Asayiş Yasası’na (NDAA) devredilmek üzere, ABD’nin Türkiye’ye F-16 tedarikini Yunanistan’la ilişkilerine bağlayan ayrımsız yasa maddesi önerisini sunduğuna bel eden Alabalık, “Türkiye’ye F-16 satışını, apayrı bire bir NATO müttefikiyle ikili ilişkilerimize bağlayan bu maddeyi haksız ve mesnetsiz buluyoruz. ESIR Kongresi’nden iki NATO müttefiki olan Türkiye ve Yunanistan’a alın hakkaniyetli ve denk mesafede durmasını, Ege sorunları üstüne ülkemizin hassasiyetlerine üstelik ürkmek göstermesini ve NATO’nun geleceğini ferdî menfaatlerinden mehabetli tutmasını bekliyoruz.” görüşünü paylaştı.

Türkiye ile BENDE arasındaki ağız tatsızlığı konularına gerçekçi şekilde yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Ala, “F-16 tedarik sürecinin olumlu neticelenmesinin, taraflar beyninde güvenin baştan pekiştirilmesine ve kâin anlaşmazlıklarımızın çözümüne olumlu etkide bulunacağına inanıyoruz.” dedi.

Ala, Türkiye ile BENDE arasındaki konuların benzeri günde çözümünün tür olmadığına bel ederek, “Amma gerek ciddi sistem altında yapılan temasların ister F-16 hazırlık sürecinde Kongre’yle yürütülen bu görüşmelerin olumlu sonuçlarının, Türkiye ile BENDE arasındaki pozitif gündeme ve ciddi ortaklığa yardım sağlayacağı tereddüt götürmez ayrımsız gerçektir.” dedi.

“Yunanistan, diplomatik yankesicilik yapıyor”

Türkiye’nin Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) konusundaki pozisyonunun kemiksiz olduğunu ve yıllardır politikasının değişmediğini belirten Alabalık, şunları dile getirdi:

“Biz bu konuda karşı tarafın olumlu, artı kadem atmasını bekliyoruz zira üzerimize düşeni plebisit döneminde bile elan ahir dönemde bile yaptık. Demincek bile oradaki gelişmelere olan itirazımızı söylüyoruz ve yanlışları dile getiriyoruz ve Türkiye’nin bu konularda oldubittiye müsaade vermeyeceğinin altını da gelişigüzel ahit çiziyoruz amma Yunanistan arada bir abuhava amelî olunca, kendine bakarak değerlendirdiğinde vesile bulunca tabiri caizse diplomatik cepçilik yapıyor, yapmaya çalışıyor. Fırsattan yararlanma etmeye çalışıyor kendine göre. Oysa onlar üzere okazyon değil bunlar. Türkiye, kendi politikalarını, zat haklarını katiyen örselettirmez. ve yapılması gereken neyse o yapılır, bunu üstelik Sayın Cumhurbaşkanı’mız üstelik cesamet başkanı olarak dile getirdi, Dışişleri Bakanı’mız dile getirdi, tığ birlikte dile getiriyoruz ve herkesi orada arsıulusal hukuka kelimesi kelimesine gocunmak göstermeye çağırıyoruz. Onun dışında her gelişme Türkiye bakımından zaten akseptans edilebilir değil.”Share: