Vocathlon: Mesleksel Etap Maratonu sona erdi

Kastamonu’dahi 10 ilden 22 takımın katılımıyla gerçekleştirilen Vocathlon: Mesleksel Girişim Maratonu sona erdi.

Kuzey Küçük Asya Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından Günindi Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), Ilımlı Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile Milli Yetişek müdürlükleri hisse senedi birliğinde gerçekleştirilen Vocathlon: Mesleki Kadem Maratonu’na Kastamonu, Çankırı, Sinop, Zonguldak, Karabük, Bartın, Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat’tan 132 öğrenci ve öğretmenin düz aldığı 22 bando katıldı.

Mesleksel ölçülü öğretim kurumlarında öğrenim gören gençlerde girişimcilik kültürü ve yetkinliklerinin geliştirilmesini hedefleyen program, Kastamonu Yolkonak Cahillik Kampı’nda 3 devir sürdü. Takımların projelerini anlattığı programda, takımlara TR81, TR82 ve TR83 bölgelerinden 19 mentor, hareket fikri ihya çalışmalarında delalet etti.

Yapılan değerlendirme sonucunda Çankırı Martir Yiğitlik Öztürk Mesleki ve Ustalık Küçük Asya Lisesi’nden ‘Modüler pijama’ isimli hisse senedi fikri bir numara olurken Zonguldak Mesleki ve Ustalık Küçük Asya Lisesi’nden ‘Vrloskopi’ ikinci, Amasya Merzifon Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nden ‘Elektrikli şarj açacak istasyonu’ ise üçüncü oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Koordinasyon Dairesi Başkanı Sürgün Alsaç, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2019 yılından itibaren “geleceğim mesleğim” sloganıyla mesleki eğitime destek verdiklerini belirtti.

Vocathlon’un mesleksel eğitim bilimi temasının iyicene tıpkısı çıktısı olduğunu dile getiren Alsaç, şunları söyledi:

“Mesleksel eğitimdeki gençlerimizin girişimcilik ile ait fikirlerine yüreklendirmek, onlara atılganlık atfetmek, önceki fikirlerine can suyu etkilemek için ayrımsız konkur düzenledik. Bu yarışmamız son 4 yıldır devam ediyor amma bu sene katılımımız haddinden fazla güçlüydü. Takkadak KUZKA bölgesinden değil, BAKKA ve OKA bölgesinden üstelik öğrencilerimiz buraya geldi. Hele yarışan mektepli sayımız çok fazlaydı. 10 ilden mevrut 22 takımdan oluşan 110 öğrencimizin fikirlerini burada dinledik. Bu yılki yüksek iştirak bizleri elan üstelik cesaretlendirdi. Önümüzdeki yıl biz daha aşkın bölgemizi ve şehrimizi bu çalışmaya karışma edeceğiz. Henüz fazla iz liseli öğrencimizin bu yarışmada fikirleriyle bizlerle buluşmasını sağlayarak onları cesaretlendirecek ve onların fikirlerini ticarileştirecek çalışmaya döndürmek üzere hız edeceğiz.”

KUZKA Umumi Sekreteri Serkan Tüvana ise Vocathlon: Mesleksel Adım Maratonunun öğrencilere sağladığı faydalardan bayram etti.

Öğrencilerin kısıtlanmış zamanda kızıl hareket fikirleri geliştirdiğini anlatan Zihayat, “Bu birlikte haddizatında gençlerimize güveni aşılayan bire bir izlence. Siktirici özgüvenleri ve motivasyonları yükseliyor. Ülkemizdeki gelişmelerle gelişigüzel onlar üstelik gelecekte bir husus üretebileceklerine ve ek değer oluşturabileceklerine inanıyorlar. Zaman eğitimden sağlığa, askeri teknolojiden orman yangınlarına kadar birçok konuda bizlere düşünüm sunuyorlar. Demek oluyor ki iz liseli öğrencilerimiz işin yazılım kısmını birlikte donanım kısmını bile biliyor.” dedi.

BAKKA Genel Sekreteri Lutfi Altunsu birlikte girişimciliğin önemine değindi.

Girişimciliğini imar etmek amacıyla çabalama içerisinde olduklarını ifade eden Altunsu, “Bunların içerisinde sunma cesim öge kuşkusuz yenilikçi, müteşebbis gelişim fikirlerine topluluk gençleri eklemek. Bu projelerin içerisinde üstelik sıradan hayata geçirebilecek durumdaki girişimci gelişim fikirlerini üstelik yatırımcılar ya bile hisse senedi insanları gibi finansal kaynaklar ile buluşturarak gençlerimizi müteşebbis kendisine hazırlamamız gerekiyor. Kalkınma ajanslarımızın birçoğu buna yönelik faaliyetler yürütüyor.” diye niteleyerek konuştu.

Yaptıkları proje ile bir numara olan Çankırı Martir Fazilet Öztürk Mesleksel ve Beceri Rum Lisesi öğrencisi Rümeysa Akbaş ise marazlı bakımına yönelik bir proje yaptıklarını belirtti.

Modüler pijama projesi hazırladıklarını anımsatan Akbaş, “Vocathlon bana, evvel evvel ayrımsız gelişim kuracaksam hangi yapmam gerektiğini öğretti. İşi kurduktan sonra nerelere gitmem, ne yapmam ve zahir başvuru yapabileceğimi öğretti. Ardından insanlarla etkileşimi ve girişkenliği öğretti.” ifadelerini kullandı.

Share: