Veli Ağbaba: “Türkiye Yüzyılı Toplantısına Bakınca Ayrımsız Aykırılık Liderini Gördük… Dalavere Mazbut Kabilinden El Erki, Hürriyet, Sulh, Muadele Diyor”

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın acemi “Türkiye Yüzyılı” programını, “Tor Türkiye vizyonu toplantısına bakınca tıpkı ihtilaf lideri gördük gerçekte. 20 yıldır ülkeyi kendisi yönetmiyor, tıpkısı başkası yönetiyor, seçimi giderken bire bir seziş belgesi sunmaya çalışıyor. Bu vizyon belgesini sunan de tıpkısı tehalüf lideri kabil. 20 yıldan beri ülkeyi yönetmen sensin, bu memlekette politik görüşüne, kimliğine göre ayıran, dışlayan sensin. Senden daha çok nefret kusan ayrımsız politikacı var mı? Bu şehir haddinden fazla siyasi gördü. Menderes’i, Bayar’ı, İnönü’yü, Ecevit’i, Erbakan’ı, Türkeş’i, Yılmaz’ı, Çiller’i gördü amma bunun büyüklüğünde muhalefetten tiksinti eden, kendi kadar düşünmeyen herkese amaç kusan biri lideri görmedi. Eski karşımıza dalga zarif kadar, el erki diyor, hürriyet, sulh, beraberlik diyor. evet ne özgürlük? Önsezi belgesi hoşur aynı sağgörü belgesi” sözleriyle eleştirdi.

CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Malatya Saylav Veli Ağbaba, CHP Trabzon Mebus Ahmet Kaya, CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte partisinin Trabzon İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenledi.

Ağbaba, konuşmasına, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken, geçtiğimiz kamer yaşamını yitiren çarkıt CHP Trabzon Mebus Haluk Pekşen’i andı. Ağbaba’nın gündeme ilişkin değerlendirmelerinden öne çıkan başlıklar şöyle:

“SEÇME TARAFI İŞGAL EDİLMİŞ, PARAMPARÇA EDİLMİŞ BİR ÜLKE: Cumhuriyet’in bugünkü anlamını bilebilmek üzere Cumhuriyet’in elbette ve hangi koşullarda kurulduğunu aşina olmak gerekiyor. Düşünün kim 1910’üstelik başlayan Balkan savaşları ile yıkılmış, arkası sıra Birinci Dünya Savaşı ile tamamen yılgın bir imparatorluk; ülkenin temas tarafı işgal edilmiş, hurdahaş edilmiş tıpkı talih. Ülkeyi yönetenler, kişi iktidarlarını, özlük saraylarını, bulunduklarını kaybetmemek için düşmanla teşrikimesai yapmış benzeri dönem.

HAKKINDA İDAM FERMANLARI VERİLİYOR, RÜTBELERİ SÖKÜLÜYOR: Biri çıkıyor, önce Anadolu’evet gidiyor, arkası sıra bakımsız Anadolu’yu ayağa kaldırmaya çalışıyor. Hakkında idam cezası fermanları veriliyor, rütbeleri sökülüyor. Amma bir kadem üstelik ferasetsiz aşama atmadan bu ülkede diri insanlara güvenerek millî Halas Savaşı’nı başlatıyor. ve ardından Cumhuriyet Altını kuruluyor. Şu bilinsin kim dünyada eşi tıpkı sıfır bir cidal sonucunda kurulan aynı Cumhuriyet Altını ile karşı karşıyız.

LATİN AMERİKA’YA BÜYÜKLÜĞÜNDE KURULAN CUMHURİYETE BİR İLHAM KAYNAĞI OLDU: Burada kulan Cumhuriyet, sunulan millî Halas Savaşı takkadak bizim açımızdan değil, dünyadaki sömürge altında bilcümle ülkeler üzere; dünyada bağımsızlık mücadelesini verip amma sömürgenin kıskacından kurtulamayan dizge için tıpkı ilham kaynağıdır. Hindistan’dahi, Pakistan’da birlikte öyledir. Latin Amerika’sına kadar kurulan Cumhuriyet aynı sabah yeli kaynağı oldu. Ki onun kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk dahi dünyada bağımsızlığın ilham kaynağı olmuştur.

ÜLKEDE ÜRETİM ADINA HİÇBİR MADDE NAMEVCUT: Türkiye’nin kurulduğu ortamı kaplamak geçişsiz. Okuma barı oranı erkeklerde yüzde 4, kadınlarda binde 7, bırakın mühendisi, eli maşa tutan işçimiz bulunmayan. Savaştan hava az daha nüfusun 3’te 1’ini kaybetmişsiz. 1910’bile Osmanlı’nın nüfusu 20 milyon, 1920’lere gelindiğinde kişi 13 milyona düşmüş. Rastgele üç kişiden birisi evet hastalıktan evet savaştan yitik. Ülkede üretim yerine tek madde namevcut. Sayı Farkı mevcudiyet 30 yıl civarında. Kadınların doğumda ölüm oranı yüzdelik 25. Yani gelişigüzel dört kadından biri mevlit yaparken ölüyor. Daha vahimi bala ahiret yolculuğu oranı; doğan seçme beniz çocuktan 75’i mevlit esnasında ölüyor.

ATATÜRK’E LAF SÖYLEYENLER YURT HAİNİDİR: Ki ki bu ülkenin kurucusu Atatürk’e bahis ediyorsa, kısık eleştiride bulunuyorsa bu topraklara taşlama etmiştir. Bizim, hepimizin, farkı budunsal kimlikleri, mezhepleri, düşünceleri gine ayağa kaldırıp Anadolu’birlikte hayat dolu yoksul insanların onurunu kurtarmış Atatürk’e konu söyleyenler vatan hainidir.

CUMHURBAŞKANINDAN BİR ELEŞTİRİ DUYMADINIZ. DUYAMAZSINIZ: Benzeri milletvekili, benzeri takım başkanvekili, bire bir AKP sözcüsü, zamanında vekillik yapmış birisi Türkçeyi özlük kültürüne darbe indiren benzeri çevirici namına görüyor. Bire Bir tweet attı diyerek insanlar linç ediliyor, cezaevine atılıyor. Benzeri ufak eleştiride insanlar mal cezasına çarptırılıyor. Maatteessüf bibi Usta Ünal’ın söylemiş olduğu bu sözler dolayısıyla AKP kanadından veya Cumhurbaşkanından aynı tenkit duymadınız. Duyamazsınız. Niçin? Çünkü o onun sözcüsü. Cumhurbaşkanının ‘iki beniz yıllık hesaplaşma’ dediği şeylerden birisi birlikte Açkı Devrimi. Basımevi yok, kitap diyerek ayrımsız husus namevcut. Biri çıkıyor kıraat yazma oranı yüzde 4; kurduğu mekteplerle kıraat yemeni oranını bir anda artırmaya çalışıyor. Evvel yüzdelik 20, sonraları 30, sonra yüzde 40’lara yükseltiyor, kıraat çit oranını…

MAHİR ÜNAL, BU VATAN HAİNLİĞİDİR: Becerikli Ünal’a Trabzon’dan tercüman olmak isteriz, düşünün ki Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşısın, kişi dilinin eleştiriyorsun. Dirayetli Ünal, bu yurt hainliğidir. Bu toprakların köküne düşmanlıktır. Burada hepimizin onurudur Türkçe. Benzeri açacak benzeri ülkenin namusudur. Her eleştiriyi kodes ile yoklayanlar maatteessüf Maharetli Ünal’a ağızsız kalarak bindi vermişlerdir.

BU VİZYON BELGESİNİ SUNAN DA BİR AYKIRILIK LİDERİ GİBİ: Sayın Reisicumhur, ‘Türkiye Yüzyılı’ diye tıpkı güruh yaptı… Yandaş matbuat bunu AKP’nin üretimevi ayarlarına kaçmak yerine söylüyor. Fabrika ayarı falan kalmadı. Üç ‘Y’ idi biliyorsunuz, bunların başında yolsuzluk vardı. Bilcümle endekslerde dünyada en çok yolsuzluğun olduğu ülkelerden biri Türkiye yerine gösteriliyor. Ne diyor hazar, muadele, demokrasi… Dünkü Türkiye vizyonu toplantısına bakınca benzeri muhalefet liderini gördük haddizatında. 20 yıldır ülkeyi kendisi yönetmiyor, bir başkası yönetiyor, seçimi giderken bir vizyon belgesi sunmaya çalışıyor. Bu anlayış belgesini sunan da tıpkı aykırılık lideri kabilinden. 20 yıldan beri ülkeyi müdür sensin, bu memlekette politik görüşüne, kimliğine bakarak ayıran, dışlayan sensin.

BUNUN KADAR MUHALEFETTEN NEFRET FAIL, KİN KUSAN BİRİ LİDERİ GÖRMEDİ: Senden daha aşkın tiksinti kusan tıpkısı siyasetçi var mı? Bu şehir çok politikacı gördü. Menderes’i, Bayar’ı, İnönü’yü, Ecevit’i, Erbakan’ı, Türkeş’i, Yılmaz’ı, Çiller’i gördü amma bunun kadar muhalefetten tiksinme fail, zat üzere düşünmeyen herkese amaç kusan biri lideri görmedi. Balkon karşımıza kolpo zarif üzere, demokratlık diyor, özgürlük, hazar, muadele diyor. evet hangi özgürlük? Anlayış belgesi tırı vırı bir basiret belgesi.

CUMHURİYET YAPTI, AKP SATTI: Kanal İstanbul diyor… Kanal İstanbul’dahi ne var? Getirim var, para var. Konuştuğu para, getirim… 20 yıldan biri ülke yönetiyor, benzeri buçuk saat konuşuyor ve tek husus söylemiyor… Cumhuriyet yaptı, AKP sattı. 20 yılda 273 kamu şirketi vasıtasız çıkarıldı. Eşi ayrımsız yepyeni bire bir hıyanet ile yüz yüze kaldık. Cumhuriyetimizin ikinci beniz yılında bilcümle alay malay bu tahribatları iletilmek amacıyla uğraşacağız.

REFAHI TABANA YAYACAĞIZ DİYOR, YANDAŞLARINA YAYIYOR: Dünyanın sunma iri 10 ekonomisinden biri olacağız diyor. evet sen Türkiye ilk 18’bile idi deminden 23’üncü… Yaşama başında milli geliri 25 bin dolara getireceğiz demişti. Deminden 8 bin dolar civarında. 2002’den elan geri duruma düştük. İhracat 500 bilyon dolar olacak diyor, 225 bilyon dolar oluyor. Seçkin nev nazik domates dolması söyleniyor. Refahı tabana yayacağız diyor, refahı kişi yandaşlarına yayıyor.

AMERİKA İLE YAKIN ÇALIŞAN AFGANLARI UÇAKLA AMERİKA’YA GÖTÜRDÜLER: Afganistan’dan mevrut mültecilerin tüm Recep Tayyip Erdoğan ile Biden’in anlaşması sonucu gelenlerdir. Hangi eylemek? Amerika ile yakın çalışan Afganları uçakla Amerika’evet götürdüler. İkinci halkadaki insanları, Türkiye ile uyuşma yaparak yüzbinleri Türkiye’ye girdi. Görmüyor mü ihtişam bunların geldiğini, Van’dan ülkeye girdiğini? Görüyor, görmezden geliyor. Niçin, Amerika bile ben ne diyorsam onu yaparım diyor. Afganların gelme sebebi budur.

DEVLETİN, ÜLKENİN İMKANLARI VAR. MORALİNİZİ BOZMAYIN: Türkiye, bu iktidardan kurtulduğu gün yine ayağa kalkacaktır. Devletin, ülkenin imkanları var. Moralinizi bozmayın. Geldiğimiz antlaşma o kur korumalı yatırım sistemi, o dolar üzerinden yapılan intikal güvenceli anlaşmaların tamamını fesih edeceğiz ve kamulaştıracağız. Geldiğimiz periyot çiftçinin faizini sileceğiz, esnafın faizini sileceğiz. Bu ülkeyi yeniden üretimin olduğu ayrımsız mevki haline getireceğiz. Esasen ülkenin esas sahiplerine teyit edeceğiz.”

Share: