Vekil Varank, Şam Fıstığı İşleme Tesisi’nin açılışına katıldı Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde kurulan Tayyareci Ölçekli Antep Fıstığı İşleme Tesisi’nin açılışına katıldı.

Bakan Varank, burada yaptığı konuşmada, tarımı ve üretimi mülhak değere çevirmenin besin endüstrisinden geçtiğini söyledi.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı olarak iyice projelere imza attıklarını aktaran Varank, ” Avrupa Birliği’nden aldığımız desteklerle Türkiye’da tarımsal üretimi azık sanayisine, içecek endüstrisine dönüştürecek balaban aynı proje yaptık. INNOFOOD kapsamında Kocaeli ve Gebze’bile TÜBİTAK kampüsünde Araştırı Geliştirme Laboratuvarı mensur ettik. Gine INNOFOOD projesi kapsamında Türkiye’nin değişik yerlerinde değişik üretim tesislerini yapıyoruz. Söz Gelişi Giresun’birlikte fındıkla ait bire bir altyapıyı kazandırdık. Gaziantep’te Antep fıstığının işlenmesi için uçucu benzeri proje şehrimize kazandırdık.” dedi.

Tesisin bölgeye dahi yardım sunacağını ifade eden Vekil Varank, şöyle konuştu:

“Bu yapılış hangi işe yarayacak? Antep fıstığını akıllıca bir şekilde işlemek talip, sanayileştirmek talip ayrımlı firmalarımız gelip burayı görüşme edecekler. Bu işin yer elhak ve verimlisi nasıl yapılır, antep fıstığı teknolojilerinde dünya nerede gelip burada bunu inceleyecekler. Kişi işletmelerinde bunu uygulayacaklar. Bunun beraberinde aşağı ölçekli istihsal fora etmek talip üreticilerimize üstelik tığ buradan fason şeklinde bakım vereceğiz. Beribenzer üreticiler burada kavurmasını, işlemesini yapabilecekler. Avrupa Birliğiyle kuma desteklediğimiz 1,5 milyon avroluk bir hibeyi Gaziantep’e verdik. Böyle iyicene bire bir tesisi üstelik yereldeki paydaşlarımızla alay malay şehrimize kazandırdık.”

Gıdanın çokça mühim ayrımsız düz olduğunu anlatan Icra Vekili Varank, gelecek 100 yılda acun siyasetini akarsu, gıda ve enerjinin belirleyeceğine işaret etti.

Bu 3 alanda da haddinden fazla vahim çalışmalar yaptıklarına vurgu işleyen Varank, ” Karadeniz’birlikte gazımızı keşfettik. Önümüzdeki seneden itibaren karayla buluşturacağız, vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Elan iyi tarım yapmakla ilişik çok güç çalışmalarımız var. Amma azık endüstrisinde de aha Gaziantep’teyiz. Gaziantep’in genişlik faal olduğu alanlardan benzeri tanesi, haddinden fazla kısık çalışmalarımız var. Suyla ilgili haddinden fazla sakil çalışmalarımız var. Biz şehrimizi, ülkemizi kalkındırmaya bitmeme edeceğiz. Buradaki antep fıstığı uçucu işleme tesisi bile şehrimize hem üstelik bölgemize esaslı güzel olsun. Bura elden Gaziantep’e değil belde illere ilkin Şanlıurfa başlamak için bakım edecek. İnşallah buradan iyice neticeler alacağız. Endüstrimizi birlikte dönüştüreceğiz.” diye konuştu.

Nazır Varank elan sonradan protokol üyeleriyle açılışını yaptığı tesisi gezdi.

Açılışa, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delice, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Saika, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ileri Uç Oyuncusu ve ilgililer katıldı.

Bakan Mustafa Varank henüz sonra Gaziantep Üniversitesi’nde bulunan Elektron Tesri ve Radyofarmasötik Üretim Tesisi’ni ziyaret etti.

Share: