VEKIL SOYLU, ŞANLIURFA’DA ‘KÖKÜNÜ KURUTMA OPERASYONU’NU YÖNETTİ: 182 GÖZALTI

ŞANLIURFA’dahi İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’nun yönetiminde 600 polisin katıldığı ‘Kökünü Kurutma Operasyonu’nda 182 emanet gözaltına makbuz. Nazır Soylu, ‘Göreceğiz halk mi kumarhane as mi kumarhane. Devletin ciddiyeti, mücadelesini ve kararlılığını buradaki bu musibeti gençlerimize bulamak ve buradan hayat ve sükunu ortadan koparmak isteyenlere kökünü kurutarak göstereceğiz’ dedi.

Şanlıurfa’üstelik 13 ilçede ilkin belirlenen 276 ayrı adreste 279 şüpheliye yönelik şafak vakti eş anlı metal operasyonu başlatıldı. ‘Kökünü Kurutma’ adı sunulan operasyona, özel harekat ekiplerinin bile olduğu 600 polis katıldı. Operasyonda 1 insansız çekicilik aracıyla 21 uyuşturucu köpeği birlikte kullanıldı. Ekipleri uğurlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şanlıurfa Itimat Müdürlüğü’nde operasyonu strateji etti.

‘UYUŞTURUCUYU MAHKUM EDECEĞİZ’

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat Şanlıurfa’de mızrap ile savaş kapsamında ölçülü ‘Kökünü Kurutma’ operasyonuna ilişik bilgiler paylaştı. Vekil Soylu faaliyetler çerçevesinde 197 şüpheliden 182’sinin yakalandığını anlatım etti. Soylu, ‘Bu kökünü Kurutma Operasyonları çerçevesinde bütün dünyanın, Avrupa’nın tamamının tasdik olduğu uyuşturucuyu öz sınırlarımız içinde mahkum edeceğiz. Şanlıurfa’birlikte 3’üncü Kökünü Kurutma Operasyonu. Göreceğiz ahali mi zeki komutan mi yaman. Devletin ciddiyeti, mücadelesini ve kararlılığını buradaki bu musibeti gençlerimize bulamak ve buradan yaşayış ve sükunu ortadan eksiltmek isteyenlere kökünü kurutarak göstereceğiz. Operasyonda kısaca 600 kol, bire bir insansız gelgel aracı, tıpkısı helikopter ve 21 uyuşturucu köpeği gelmek üzere hususi harekat unsurlarımız karışma aynı cerrahi müdahale gerçekleştirildi.197 hedefimiz vardı, yaklaşık 4 aydır düzenlenen projeli olarak strateji edilen aynı operasyondu. 182’si gözaltına alındı. Buradaki asıl hedefimiz Türkiye’dahi çabucak derakap rastgele vilayetimizde hem mızrap satışının organizasyonunu fail, satışlarını eden, torbacısından organizatörüne kadar her birinin ağlarını kesmektir. Adliyelerimiz, savcılarımızla bu mücadeleyi sürdürüyoruz’ dedi.

Türkiye’nin neresinde olursa olsun, hangi alanda olursa olsun, yanlışlık ve suçluyla mücadeleye sonuna kadar devem edeceklerini söyleyen Icra Vekili Soylu, ‘Elbette ki cürüm ve suçla mücadelede belirleme ettiğimiz suçluyu adalete doğrulama edilecektir. Dolayısıyla milletimizin erinç ve yürek içerisinde olabilmesi üzere bilcümle gayreti ortaya koyuyoruz. Milletimiz bize emniyet etsin. Gerek uyuşturucuyla mücadelede gerekse zaman yaptığımız Zincir-2 operasyonlarla on paralık gece gündüz yanlışlık ve suçluya içki aldırmadan yolumuza devam edeceğiz’ dedi.

SİLAH KAÇAKÇIĞINA KARIŞAN POLİS VE AVUKAT TUTUKLANDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şanlıurfa- Suriye hattında zırh kaçaklığına karışan ve aralarında polis ve avukatların bulunduğu kişilere yönelik gerçekleştirilen operasyonla ilişkin da bilgi verdi. Bakan Aristokrat, zırh kaçakçılığı operasyonunda 1 avukat, 3 sivil, 9 polisin tutuklandığını anlatım ederek, ‘Gerçekleşen bu operasyonlar elden sivillere yönelik bire bir olay değil, maatteessüf suça amme görevlilerinin da karıştığını görüyoruz. Koca olan burada kabahatli ki olursa olsun gereğini namına getirmektir. 15 Orak Ayı darbesi üstelik kamu görevlileri üzerinden biçimlendirmeye çalışılan bir darbe teşebbüsü maalesef temelsiz yumurtalar oluyor. Tığ üstelik gereğini yapmakla mükellefiz. Şanlıurfa bu cızık hattında şu anda güvenli nahiye yerine nitelendirdiğimiz Telabyad ve Resulayn’dan oradan getirdikleri Kalaşnikofların burada gene aynı zincir üzerinden ayrıksı yerlere aktarma etmek üzere tıpkı yasa dışı zırh kaçakçılığına başvuran bir ekibi yine asayiş güçlerimiz itimat teşkilatımız istihbaratımız kudretli bire bir şekilde tespit etti. Bu zincirin benzeri halkası bire bir avukat idi avukat üzerinden bilgisiz, 3 sivil ve polis memurlarının bu işe karıştığını görünce derhâl cerrahi müdahale yapıldı. Burada 10 polis memuru, 3 sivil ile aynı avukat gözaltına makbuz. Mahkemeye gönderme edilen 9 polis güçleri tutuklandı. Polis memurları bir tanesi birlikte adli kontrolle serbest bırakıldı. Sair 3 sivil ile tıpkısı avukat tutuklandı. Bunu da bilmenizi isterim, bu olayın geçmiş safhasıdır. Bu dahi alelhusus dijitalleri incelendikten sonraları hangi başkaca bulaşma ettiği belirlenecek ve buna yönelik bile aynı tevessü imkanı olabilecektir. Bizim görevimiz suçluyu yakalamaktır. Kimse devletin üniforması altında suç işleme özgürlüğüne eş değil, gereğini hesabına getiriyoruz. Bu zırh kaçakçılığı ile alakalı tıpkısı inanma müdürü yok. Olsa güven müdürü bile alınırdı. Başka tıpkı rütbeli varsa o dahi alır’ ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK DUVARLARI GÜÇLENİYOR

Icra Vekili Soylu, Türkiye sınırındaki düzenlilik duvarlarıyla ilişik birlikte Türkiye’nin 10 sene geçmiş 1 kilometre bile düzenlilik duvarının olmadığının altını çizerek, şu anda 1084 kilometre duvarın bittiğini kaydetti. Aristokrat, sözlerini şöyle tamamladı:

‘Halen düzenlilik duvarı yapıyoruz. Hem düzenlilik yolları yapıyoruz hem optik kuleler yapıyoruz. Tekrar bu alanlarda radarla gösterebilme kabiliyetine sahip hem o güvenlik yollarında daim kendisine devriye atan faziletkâr kameralı araçlarımız var. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin orada cızık hattındaki görevlileri, güvenlik güçleri var. Hem onun arkasında jandarmamız, onun arkasında dahi polisimiz var. Tün görüşlü aydınlatmaları koyuyoruz. Kameralara henüz dolgunca görebilme imkanı sağlayabilecek, hem gördüğü anda ışık çekebilme kabiliyeti olan kameralarımız var. Yani etken sensörleri strateji edebilecek ve hep bunları sağlayabilecek tıpkı yapıyı oluşturuyoruz. Tıpkı zamanda de tavzih oranlarımızı birlikte yükseltiyor. Şanlıurfa’üstelik gün enerjisinden istifade ettiğimiz, hem dahi ayrımsız zamanda trafoları oraya taşıyarak istifade ettiğimiz 2 çeşit tavzih yöntemimiz var. Bunların hepsinin teknik detaylarla uğraşıyoruz. Şu anda zannediyorum 40 kilometrelik umum bu hep ve söyleyebileceğim aynı aydınlatmayı daha Şanlıurfa’bile başladılar, bitiriyorlar.’

Vekil Aristokrat, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Maksat Ulucan, İl Güllabi Komutanı Mücahit Avkıran’dan işler üzerine henüz mufassal bilgi aldıktan sonra kentten ayrıldı.

Share: