Vekil Eş: Küresel ölçekte yaşıt tıpkı mutluluk konumundayız

Bakan Insan: Toptan ölçekte yaşıt tıpkı büyüklük konumundayız

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Kayırıcı, ‘Geleceğin Pandemileri’ sempozyumundaki konuşmasında küresel ölçekte kat sayı bir mutluluk konumunda olunduğunu söyleyerek, “Küresel hastalıkların yükünü kesmek için oluşturulacak ortak misyonda, Covid-19 salgını ile kalburüstü mücadelesi dünyada kabul gören, pandemi sürecinde özlük aşısını, teşhis kitini, ventilatörünü üretebilen, ülkemizin dahi katkısının nazik olacağı ortadadır” dedi.

Icra Vekili Koca, Keyif Bakanlığı ile Türkiye Keyif Enstitüleri Başkanlığı’nca düzenlenen ‘Geleceğin Pandemileri’ sempozyumunun açılışında konuştu. Kayırıcı, sempozyumda epidemiyolojiden koordinasyona, enfrastrüktür, teknoloji ve bildirişim alanlarındaki faaliyet ve gelişmelerden, teşhis, tedavi ve telkih çalışmalarındaki dönüşümler ve yıpranmamış klinik araştırma stratejilerine, gizil patojenler ve risklerin ortaya konulmasından gelecek pandemilerin önlenmesi amacıyla yürütülebilecek çalışmalara kadar, serbest ayrımsız çerçevede belkili pandemilerin cümle yönleri ile ele alınacağını kaydetti. Salgınlardaki yer kocaman görevin, erken belirleme olduğunu söyleyen Bakan Herif, “Küresel ölçekte örnek benzeri mutluluk konumundayız. Elimizdeki imkan ayrıksı hızlı hızlı hızlı hızlı tek ülkede sıfır ayrımsız altyapıdır. Afiyet sistemimizin sayısal ast yapısı ile gelgel duyuyoruz. Bu ast yapıyı sunma hareketli şekilde elde etmek için ise, mebzul benzeri plana gerekseme var. Bu anlamda bu bilgi şöleni ile, ülkemizin ve insanlığın ortak geleceğine katkı sunacak, bire bir gösteri planı oluşturulmasına ve bugüne kadar muvaffakiyet ile hesaplı salgınla mücadelemizin, olası salgınlarda henüz de hazırlıklı ve aktif bire bir şekilde yürütülmesine yardım sağlanacağına, ilgiyle inanıyorum. Bunun yanında ati salgınlardan istinkâf etmek, belkili salgınları göğüslemek üzere, öncelikle geçmiş salgınlardan çıkardığımız dersleri gözden geçirmenin sağlayacağı katkıyı dahi, ayn önünde bulunduruyoruz” dedi. Ilmî çalışmalarla gelişigüzel sene yeni koca ve hayvan patojenlerinin ortaya çıktığının tespit edildiğini tamlayan Bakan Herif, “Bunlardan herhangi biri, önümüzdeki pandeminin etkeni cins. Tıpkısı ahir global salgının, ne ahit olacağını kararlamak kabil olmasa de, bunun kaçınılmaz olduğunu, gün bize öğretmiştir. Gelecekte karşılaşacağımız, global salgınların sonucu olarak, oluşabilecek insani ve mali kayıpları tespit etmek üzere, bugünden planlama yapılması gerekliliği, münhal ortadadır” dedi.

‘OLASI BİR PANDEMİDE ERKEN TESPİT OLAY SAYISI İÇİN ÖNEMLİ’

Covid-19 salgını sürecinde, teşhis testleri, tedaviler ve aşılar üstüne bilimsel çalışmalar ve elde edilen ilerlemenin hızının takdire bedel olduğunu vurgulayan Vekil Âdem, “Gelecekte, tehditler ortaya çıktığında bu çalışmaları, henüz hızlı ve sonuçlarını henüz adaletli kuzuluk anlatmak için, henüz fazlasının yapılabileceğini umuyorum. Fakat bu, önce etapta hastalığı belirlemek için, toptan yeteneklerin gelişmesine bağlıdır. Yarının hastalıklarının gizil yerine artmasını kolaylıkla hesap pusulası ika, belirleme etme ve önleme şansına iyesi olmak üzere, sürveyans sistemlerinde, toptan bir dönüşüme gerekseme vardır. Toptan hastalıkların yükünü düşürmek amacıyla oluşturulacak ortak misyonda, Covid-19 salgını ile başarılı mücadelesi dünyada akseptans gören, pandemi sürecinde kişi aşısını, teşhis kitini, ventilatörünü üretebilen, ülkemizin bile katkısının balaban olacağı ortadadır. Mümkün tıpkı pandemide, benzer olduğunca, er harekete geçilmesinin fenomen sayısının artışını önleyeceği ve birçok hayatın kurtulmasını sağlayacağı ayn önünde bulundurulduğunda, ülkemizde, bu alanda yürütülecek çalışmaların, hem ulusal, hem arsıulusal sahada, ne büyüklüğünde koca katkılar sağlayacağı hepinizin malumudur” ifadelerini kullandı.

Share: