Vekil Çalım: “Düzce genelinde evgin yıkılacak ve aheste hasarlı 71 çatı, 134 bağımsız milletvekili departman belirleme edildi”

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde yaşanan deprem sonrasında planlı çalışmalar için bilgiler veren Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Çalım, “Düzce genelinde müstacel yıkılacak ve aheste hasarlı 71 bina, 134 özgür sektör tayin edildi. Bugüne büyüklüğünde yaptığımız hasar tespit çalışmalarını E-Çap üzerinden hasartespit.gov.tr web adresinden vatandaşlarımız öğrenebilir. Az hasarlı veya hasarsız kendisine evleri tayin edilen vatandaşlarımız evlerine girebilirler. Evlerinde dokunaklı hasar olan vatandaşlarımız ise evlerine giremeyecekler, binaların katabolizma ve taşınma sürecini alay malay yürüteceğiz” dedi.

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Çalım, 5,9 kadar depremin meydana geldiği Düzce genelinde hasar belirleme çalışmalarının yüzdelik 70’e yakınının tamamlandığını aktardı. Düzce’üstelik ivedili yıkılacak ve kısık hasarlı 71 bina ve 134 özgür bölümün tayin edildiğini ifade fail Hava, bölgedeki çalışmaların mecmu hızıyla sürdüğünü söyledi. Kurum ayrıca, İlk Evim projesi çerçevesinde şehre bin 100 basamak mensur edeceklerini birlikte belirtti. Icra Vekili Gurur, “Düzce’da vatandaşlarla gelişigüzel seferberlik ruhuyla hareket ettik ve yapılması gereken kamu çalışmaları sahada bilfiil tekmil iş arkadaşlarımızla alay malay aheste bire bir şekilde sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın sorunlarını bürümek amacıyla devletimizin cemi gurur ve kuruluşlarıyla seferberlik ruhuyla akım etmektedir. Sahada bilfiil köy karye, mahalle mahalle gezdik. Vatandaşımızın hangi ihtiyacı varsa durumunda belirleme ettik, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gölyaka merkezli yer sarsıntısı vesilesiyle hem Gölyakamızı, Çilimlimizi, Gümüşovamız ve Cumayerimiz depremden sunma çok etkilenen ilçeler ve Düzce şekil burada hasar gören cemi mahallelerimizde ağırbaşlı hasarlı tespitlerimizi yaptık. Vatandaşlarımızın bu noktada ne talebi varsa o gayretleri acul ayrımsız şekilde gidermenin içerisinde olduk. Ayrımsız taraftan arızi tahaffuz ve besin ihtiyaçlarını giderirken gayrı taraftan üstelik acul şekilde hasar belirleme çalışmalarımızı başlattık ve şuanda Yapı İşleri Umumi Müdürlüğümüz ile ilişik kurumlarımızdan aldığımız desteklerle gelişigüzel sahada 600’ü çok hasar belirleme çalışması örümcek arkadaşımız var” diye konuştu.

“Müstacel yıkılacak ve bati hasarlı 71 yapı”

Düzce genelinde yüzdelik 70’e yakın hasar tayin çalışmasını tamamladıklarını söyleyen Kurum, “Şu zaman bakımından bize gelen taleplerin iri benzeri kısmını hallettik, bütün hasar belirleme çalışmalarına baktığımızda Düzce genelinde yüzdelik 70’e yakını işlenmiş oldu. Toplamda 4 bin 316 binada, 15 bin bağımsız milletvekili bölümde hasar tespit çalışmaları yapılmış oldu. Bu çerçevede Gölyaka’de 2, merkezde 4 binamızı toplamda 6 binayı ivedili yıkılacak kendisine belirledik. Cumayeri’nde 7 çatı 9 hür departman, Çilimli’bile 5 çatı 9 hür bölüm, Gölyaka’bile 23 çatı 42 özgür kürsü, Gümüşova ilçemizde 9 çatı 16 bağımsız milletvekili göz, merkezde ise bina stokunun sakat olduğunu belirleme ettiğimiz alanlarda de 21 yapı 31 mutlak büro almak amacıyla Düzce genelinde ivedili yıkılacak ve yavaş hasarlı 71 yapı 134 bağımsız fasıl tespit edildi. Bu tespitlerle birlikte kira, kayıt kadar yardımları bile vatandaşlarımıza veriyoruz. Vatandaşlarımızı tehlikesiz alanlara içki içmek aracılığıyla müstacel yıkılacak binalarda koordinasyonu yürüteceğiz” şeklinde konuştu.

“Vatandaşlar E-Cesamet üzerinden hasar tespit çalışmalarını görebilecek”

Gaye Alım, “Benzeri taraftan Düzceli vatandaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum kâffesi berenarı bilinçliler, sarsıntı öncesi ve sonrasında tüm yapılacakları hesabına getiriyorlar. Hasar belirleme noktasında de vatandaşlarımızın beklentisi vardır, bugüne büyüklüğünde yaptığımız hasar tespit çalışmalarını E-Heybet üzerinden hasartespit.gov.tr web adresinden vatandaşlarımız öğrenebilir. Birkaç hasarlı yahut hasarsız namına evleri tayin edilen vatandaşlarımız evlerine girebilirler. Evlerinde güç hasar olan vatandaşlarımız ise evlerine giremeyecekler, binaların katabolizma ve muhaceret sürecini alay malay yürüteceğiz. Tıpkısı taraftan hasar belirleme çalışmaları yaparken diğer taraftan altyapı hasarlarını giderme içerisindeyiz. Belediyemiz ve iller bankamızın destekleriyle bu hasarları birlikte gideriyoruz. Şu dakika şehrimizin içme suyu ulaşmayan tek bölgesi bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

“10 milyon lira soy”

Eski afetlerde olduğu gibi sahada, vatandaşın beraberinde olduklarını aktaran Hava, “Antrparantez depremden etkilenen bölgelerimizin altyapı çalışmalarını tamamlamak üzere İller Bankası Umumi Müdürlüğümüz aracılığıyla şu an için 10 milyon teklik ana belediyelerimize aktarıldı. Burada elan esbak afetlerde olduğu gibi Cumhurbaşkanımızın anlık takibiyle İzmir’da, Elazığ’daki depremde; Kastamonu’bile, Sinop’ta ve Bartın’daki selde; Antalya ve Muğla’daki yangınlarda afetin önce anından itibaren milletimizin birlikte olduk. Zaman bile ayrımsız esbak afetlerde olduğu kabilinden sahadayız, vatandaşlarımızın yanındayız. Elan önce açıkladığımız sosyal göz projemiz çerçevesindeki evlere ilaveten tehlikeli hasarlı ve ivedi yıkılacak binalarımız amacıyla dayanaklık etmek pozitif 3 zalimce merkezde geçmeyen projelerimizi arkadaşlarımız hazırladılar. Elhak bulunan içtimai basamak projelerine ilave edeceğiz bu projemizi. Genişlik güdük sürede bu binalarımızın inşasını yaparak vatandaşlarımıza doğrulama edeceğiz. Köylerimizdeki evlere de tek bükülmüş gene inşasını yapıyor olacağız. Tığ küçümseme verdiğimiz hep işleri yaptığımız kabil kıran konutlarını dahi arz gelişmemiş sürede yapacağız” dedi.

“İlk Evim projesi çerçevesinde Düzce’ye bin 100 hane”

Kentsel dönüşümün öneminden dahi bahseden Icra Vekili Gaye Çalım, “Bu afat, depremler bize benzeri taraftan kentsel dönüşümün ne büyüklüğünde mehabetli olduğunu ayrımsız misil daha gösteriyor. Bugüne kadar Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 3.2 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Şu anda, 250 bin konutumuzun dönüşümüne bitmeme ediyoruz. Antrparantez Marmara ve Düzce depreminden sonraları uygulamaya sabık çatı teftiş sistemiyle, meclisimizin yaptığı kanuni tadilat ve yönetmeliklerin üstelik sayesinde bugüne kadar 6.6 milyon ocak ve gelişim yerinin denetimini tamamladık. 24 milyon vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda yaşamasını sağladık. Düzce’mizde 6 bin 728 konutun yapımını tamamladık. Vatandaşlarımız bu konutlarda oturuyorlar ve bu depremde üstelik seçme hasarla karşılaşmadık. Tekrar İlk Evim projemiz çerçevesinde şehrimize bin 100 ev inşa edeceğiz. Bunlardan depremin minval üssü olan Gölyaka ve gayrı ilçelerimize de yapmaya devam edeceğiz. Zelzele politika üstü ayrımsız iş, milli asayiş meselesi bu manada birlikte bilcümle vatandaşlarımız çağrımız; kentsel dönüşümle dayalı uray ve bakanlığımızla gelişigüzel cins projeyi beğenmek kanalıyla kentsel dönüşüm seferberliğine yardım sunmalarını bekliyoruz. Yaralanan vatandaşlarımızdan sanırım 5 tanesi hastanede onlara ivedi şifalar diliyorum” diye niteleyerek konuştu. – DÜZCE

Share: