Veca Dağı eteğindeki Erhacı sulak alanında 68 kuş türü tespit edildi

Iğdır’da Balkı Dağı eteğindeki Erhacı sulak alanında ilk kez yapılan araştırmada, göçmen ve domestik 68 kuş türü kayıt altına alındı.

Sonbaharda kuzeyden güneye kafile fail kuşlar, Kuzeydoğu Göç Yolu üstünde kâin Iğdır’da mola verip nevale ve yağ depoladıktan sonradan uçuşlarına bitmeme ediyor.

Genellikle Afrika’nın kuzeyine göç etmek için bu rotayı kullanan kuşlar, verimli sulak alanlardan Erhacı köyü bölgesini dahi yeğleme ediyor.

Göçün bitmeme ettiği sulak alan, Tabiat Dulda ve Milli Parklar Iğdır Şube Müdürlüğü, Iğdır Üniversitesi, kuş bilimciler ve gönüllülerce takip altına alındı.

Bölgede ilk defa yapılan araştırmada göçmen ve evcil 68 kuş türü tayin edildi.

“Belirleme ve gözlem çalışmaları devam ediyor”

Iğdır Üniversitesi Kuş Bilimi Uygulama ve Araştırı Merkezi Müdürü (KUŞMER) Dr. Öğr. Üyesi Emrah Çelik, AA muhabirine, sulak alanın özen fosforlu bir nice kuş türünü barındırdığını söyledi.

Bölgede bir vakitler geniş kapsamlı iş yapılmadığını ifade fail Polat, “Erhacı sulak alanı bizim da gözlem altına aldığımız bire bir kesim. Bölgede yaptığımız icraat neticesinde 68 türün kaydını çıkardık. Tespit ve müşahede çalışmalarına bitmeme ediyoruz.” dedi.

Alanda yapılan çalışmaların dönüş geçtikçe detaylandığını anlatan Polat, “Kayran yıpranmamış, herif geçişinin birkaç olduğu bire bir kesim. Bu bölgeyi şimdilik müşahede altına aldık. Tabi bu bölgede çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Alelhusus baharın gelmesiyle bu alanlarda çalışmalarımızı bitmeme ettireceğiz.” diye konuştu.

Sulak alanda daha bilimsel anlamda emek yapılmadığını ve literatüre sağlıklı olgun girilmediğini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

“Veca Dağı’nın eteklerinde ağızsız tıpkısı kayran. Alanda tamamen natürel kaynaklar var. Hem koca hareketliliğinin hem birlikte yakınlarda kuşları erinçsiz edecek değme etmenin olmadığını gözlemledik. Kuşlar burayı sakıncasız düzlem yerine gördükleri için rahat şekilde önemli faaliyetlerini sürdürmekteler.”

Share: