Vanlı dağcılar 9 günde 4 şahika yaptı

Vanlı dağcılar 9 günde 4 doruk yaptı

VAN – Düz Natür Sporları Kulübü üyeleri, 9 günde Van, Bitlis ve Veca sınırları içerisinde bulunan Artos Dağı, Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü, Süphan Dağı ve Veca Dağı’nda doruk yaptılar.

Saha Doğa Sporları Kulübü Başkanı Ömer Doğan başkanlığında 11 nefis grup, 9 günde 4 zirve ve 33 kilometre Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü çanağı dönerek ayrımsız prensip imza attı. Dağcılar ilk olarak Van sınırları içerisinde kâin 2537 rakımlı Artos Dağı’na tırmandılar. Elan sonradan Bitlis sınırları içerisinde bulunan 2925 rakımlı Nemrut Dağı ile 4058 rakımlı Süphan Daı’na tırmandılar. Son olarak ta veca sınırları içerisinde mevcut ve Türkiye’nin çatısı namına adlandırılan 5137 rakımlı Dert Dağı’na tırmandılar. 9 günde 3 iklim 4 doruk özne Saha Natür Sporları Kulübü üyeleri, 33 kilometrelik Nemrut Krater Gölü çanağı dönerek benzeri ilke imza attılar.

Konu ile ilgili izah işleyen Meydan Huy Sporları Kulübü Başkanı Ömer Doğan, 9 günde 3 diyar 4 doruk yaptıklarını bu dayanabilen tırmanışı başarıyla mütemmim arkadaşlarını canı istekle tebrik ettiğini söyledi. İlk tırmanışlarını 20-21 Ağustos tarihinde 3537 rakımlı Artos Dağı’na gerçekleştirdiklerini rapor fail Demez, “ikinci tırmanışımızı ise 22-23 Ağustos tarihinde 2925 rakımlı Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü’ne yaptık ve 33 kilometrelik çanağı dönerek bire bir umde imza attık. Üçüncü tırmanışımızı ise 24-25 Ağustos 4058 rakımlı Türkiye’nin genişlik faziletkâr 3 dağı olan Süphan Dağı’na gerçekleştirdik. Sonuç yerine ta 27-29 Ağustos Türkiye’nin en erdemli dağı olan 5137 rakıma ehil Dert Dağı’na tırmanışımızı gerçekleştirdik. 9 günde 4 doruk ve 33 kilometre Nemrut çanağını görünmek bittabi zordu ama biz zoru başardık” dedi.

“Artos Dağı etekleri kirlilikten geçilmiyor”

Liyakatli ve çokça güzelce tıpkısı trans tırmanışı gerçekleştirdiklerini anlatım fail Demez, “Mutluyuz, fakat hele Artos Dağı, Nemrut Krater Gölü ve Dert Dağı bizim bu mutluluğumuza hayalet düşürmüştür. Birincisi Artos Dağı’nda tıpkısı maraton düzenlendi. Bu maraton güzelce düşünüm, adamakıllı us. Van’ın tanıtımı üzere gür bir ehemmiyet sunu porte. Alpinizm yerine imge donör. İyi efkâr iyicene olan şeyler makul yapıldığı ant domuzuna olur. Sunturlu efkâr makul olmadığı antlaşma güzelliğini, iyiliğini yitirmiş tamam. Bu maraton Van’ın tanıtımı amacıyla imge vericidir. Fakat maraton namına hiç kimsenin dağlarımızı doğamızı kirletme hakkı yoktur. Maraton güzergahında çok ekstrem şekilde plastik izole bant şeritgiller, oldukça çalılara, kuru otlara, yerdeki taşlara bağlandığını ve çokça sayıda rüzgarın savurduğu plastik levhalar gördük. Birçoğunu toplama imkanımız oldu. Güzergahta bir çoğunu topladık ama ya bizim görmediklerimiz, rüzgarının savurup götürdükleri ve gitmediğimiz rotada neler kaldı onu birlikte bilmiyoruz. Artos Dağı maratonu güzergah belirlemede kullanılan malzemeler hoppadak doğaya çöp yerine kaldı. Güzergahı belirleyen erat bıraktığınız çöpleri toplaması dahi bilin. Artos Dağı maratonu Van’ın tanıtımı amacıyla çok güzeldir Van adına Van Büyükşehir Belediyesini bu çalışmalar dan hava tebrik ediyoruz fakat güzergah çalışmalarında geride çok yararsız bırakan bireyleri üstelik kınıyoruz. Maraton yerine dağlarımızı kirletmeyin kirletme akman kalsın” dedi.

“Şüphan Dağı’ndaki buzullar eriyor”

Nemrut Krater gölü Türkiye’nin yer şişman ve dünyanın ikinci iri yanardağ ağzı gölü olduğunu anımsatan demez, “Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü çöpten geçilmiyor. Evcil belediyeler görevini yapmalı ve Nemrut Yanardağ Ağzı Gölün kenarında çöpleri imha etmelidir. Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü kenarına yapılmak maksut beton yığınları murafaa durdurma kararı aldığı halde yıkıp yerinden kaldırılma kararı var iken hala beton yığınlarının sefer kenarında durduğuna şahit olduk. Bu konuda sınırlanmış olan gurur ve kuruluşlar bu beton yığınlarını derhal kaldırmalıdır. Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü yeni kalmalı. Kirletmemek bozmamak bilinciyle cereyan etmemiz gerekiyor. Türkiye’nin genişlik faziletli 3. dağı olan Süphan Dağı’ndaki buzullar erimiş durumda. Zirvedeki göller aynı göl dışında ağız ağıza kurmuştur. Bu bile endişe vericidir” diyerek konuştu.

“Dert dağı tırmanışlarında teftiş bulunmayan”

Ağrı Dağı tırmanışlarının 3 aktarılma sürdüğünü rapor fail Demez, “27 Ağustos’ta Van’dan akım ederek aynı periyot içinde 3200 kampına ulaştık. 28 Ağustos’ta 4200 kampına kamp kurduk. 29 Ağustos gecesi ise 02.00’bile zirveye akım ettik. 4 saat 5 zaman zirveye ulaşan ekibimiz kısaca 2 saat zirvede antlaşma geçirdikten bilahare tıpkısı bölüm ortamında Van’a döndük. Balkı Dağı mesail dağı haline gelmiştir. Kamp alanları çöpten geçilmiyor. Gâh gruplar dinlenme kampı alanlarını parsellemiş kendilerini delil olarak tutmayanları taşlama ediyor üste saldırış yapılmaktadır. Birçok herif sömürülüyor. Elbette işini gani fail kamp sahipleri da vardır, amma genel kendisine liyakatta hoşgörüden ırak bir büyüklenme sergilenmektedir. Giden gruplar kimlerin götürdüğü, pekâlâ tıpkı vasıta yapıldığı bilinmiyor. Türkiye Alpinizm Federasyonu bu konuyu gözden geçirmeli. Revan gruplar rehberler eşinle gidip gitmediği kolluk kuvvetlerince denetleme altına alınmalı. Giden grupların listeleri manşet kuvvetlerine teyit edilmeli ve dönüşlerinde teslim edilmelidir. Delalet üzerine tecrübesiz kişiler gruplara kösemenlik etmektedir. Duruluk transfer işleri, dinlenme kampı işleri hep yapabilmeli. Ancak doruk tırmanışı üstüne delalet yapacak kişilerin pekâlâ dağcı rehberinin olması gerektiğine inanıyoruz. aksi takdirde mesail elan üstelik büyüyecektir. Balkı Dağı Türkiye’nin çatısı. Buzullar eriyor, toptan ısınma insanlığın ve yaşamın sonu olacak. Kendi ellerimizle sonumuzu hazırlıyoruz. Taşkın sıcaklardan belde adı toptan ısınma dediğimiz Balkı Dağı’ndaki buzulları bulunmayan ediyor. Ardahan tarafı olan Şarki ve Cenup kısımları buzullar ağız ağıza erimiş durumda. Özen edelim kişi ellerimizle sonumuzu hazırlıyoruz. Doğaya ehil çık geleceğini koru kirletme akman kalsın” şeklinde sözlerini tamamladı.Share: