Van’daki Akdamar Kilisesi’nde 10. Ayin Yapıldı

İSHAK KIŞMIRI

Van’ın Gevaş ilçesinde, Van Gölü üstünde mevcut ve Ermeniler için balaban ehemmiyet haiz tarihi Akdamar Kilisesi, 10’uncu ayine ocak sahipliği yaptı. Restorasyonuna 2005’te başlanan ve 2007’birlikte anıt müze adına açılan Akdamar Kilisesi’nde evvel ayin, 95 sene aradan sonradan 2010 yılında yapılmıştı.

Yılda bir el ayin izni sunulan kilisede, 2015 yılında ‘güvenlik’ gerekçesiyle ayinlere 3 yıl küşayiş verilmişti. Tarihi kilisede bu yıl 10’uncu yol yapılan ayin üzere mahdut üzere ve yurt dışından haddinden fazla sayıda gönül Van’a geldi. Türkiye Ermenileri Patrikliği’ne mensup din adamlarının katılımıyla evvel yapılan ayini rahip Harutyun Damadyan yönetti. Ayine katılanlar, tarihi kilisede dua edip ilahi okudu. 10’uncu ayinin arkası sıra Ermeni kült adamları yoluyla tarihi kilisenin önünde güvercin uçuruldu.

KATILIM BIR IKI OLDU

Gayane Gevorgyan, “Bu yıl ayın beğenmek amacıyla hep geldi. Amma beş alti kişinin katılması gözden kaçmadı. Rastgele yıl 9’uncu ayın geçmiş haftası kutluyoruz. Bugün Hristiyanlar amacıyla mukaddes aynı ay, herkesin dualarını Allah kabul etsin” dedi. İl Firez ve Turizm Müdürü Erol Aptal ise “İçişleri Bakanlığı ve Kültür Turizm Bakanlığı özel izniyle yılda benzeri nöbet ibadete açılan, Van Gölü’ndeki Akdamar Adası’nda kâin kilise, Türkiye Ermeni Patriği tarafından bu yıl 10’uncu ayine eş sahipliği yaptı. Dirlik, barış el birliği içerisinde bire bir ortaklık sağlandı. Rum topraklarının bin yıldır muhtelif medeniyetlere karı sahipliği yapmış bu medeniyetleri, içerisinde barındırdığı kültürünün yeryüzü iyi bir şekilde, özgür tıpkı şekilde sergilendiği aynı anne tanıklık ettiğini söylemek mümkündür” diyerek konuştu.

Almanya’dan gelen ayrımsız Ermeni ise “Ben ilk kez geliyorum. Ritüel süper geçti ancak beş altı ayıp var. Ayin seçkin zamanki gibi muhteşemdi. Mevlit yerim Lice, Almanya’dahi yaşıyorum. İlk yol geldim. Negatif şeyler de gördüm. İyi şeyler üstelik vardı. Hür ve rahat bire bir husus bulunmayan diyebilirim” dedi.

“ÇOK MEMNUN KALDIM”

İstanbul’dan gelen Arus isimli Ermeni vatandaş “Arzumuz vardı, geldik. Allah herkesin dualarını akseptans etsin. Fena Hâlde bire bir aktarılma geçirdik, mutlu kaldık” derken Sisi Çınar de “Ben İstanbul’dan geliyorum. Buraya geldiğim için çokça mutluyum. Haddinden Fazla kivançli kaldım. Hele Van halkı çok oylumlu, onu ayrımsız misil henüz görmüş olduk. Arzumuz, niyetimiz vardı; nezir adamaya geldik. Bizim amacıyla çok önemliydi. Umarız bu var olan değerlerimiz daha çok bölüm yüzüne yarar, daha çok değerlenir. Hem özlük milletimiz için hem bile Türkiye için daha dolgunca derece kazandırır” diye konuştu.

BARIŞ İÇİN YAKARIŞ ETTİK”

Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan, yılda bire bir ahit yapılan ritüel için İstanbul’dan, Ermenistan ve dünyanın gelişigüzel yerinden gelindiğini söyledi. Maşalyan, “Barış ve keyif içre bu yılki ibadetimizi gerçekleştirdik. Bize bu kolaylığı sağladıkları için yetkililere teşekkür ediyoruz. Umuyoruz bu çeşit birliktelikler Türkiye, Ermenistan arasındaki ilişkilerin olumlu gelişmesinde apotr evet. Epey bu coğrafyayı paylaşan halklarız. Bin almanak eş geçmişimiz var. Domuzuna şeyler olmuş ve bu güzel şeylerin üstünde yoğunlaştığımızda gelecek üzere düş vaat fail münasebat geliştirebiliriz. İki halkın, iki arkadaş halkın barış süresince yaşaması üzere, Kafkasların tıpkısı hazar coğrafyasına dönüşmesi üzere duamızı ettik. Allah ülkemizi korusun, Allah insanlığı korusun” dedi.

Katılımın esbak yıllara nazaran birkaç olduğu gözlemlenirken saat 10: 00’dahi başlayan ritüel yaklaşık iki saat sürdü. Ayine gelenler, elan sonradan teknelerle adadan ayrıldı.Share: