Van’da ‘Urartu ve Ötesi’ sempozyumu

Van’bile ‘Urartu ve Ötesi’ sempozyumu

VAN Van Ekin ve Turizm İl Müdürlüğü öncülüğünde, Van Yüzüncü Üniversitesi (YYÜ), İstanbul Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi vasıtasıyla ‘Urartu ve Ötesi: Çıpa Çağı Yaylalarında Hisse Senedi ve Etkileşim’ mevzulu sempozyum düzenlendi.

Van Urartu Müzesinde planlı ve üç dönüş sürecek olan sempozyuma, 9 ülkeden kısaca 70 akademisyen katıldı. 7 bin yıllık benzeri geçmişe sahip olan Van’birlikte, 300 yıla andıran benzeri müddet buyruk süren ve Van’ı hükûmet merkezi eden Urartular, gerçekleştirilecek olan bu sempozyumla üç gün boyunca konuşulacak. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda küşat konuşmasını işleyen Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başbuğ Vekili Dr. Saz Şairi Balcı, hakeza manidar bire bir sempozyumun açılışına katılmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Van; doğasıyla, kültürüyle, tarihiyle çok ensesi kalın aynı ildir. Van, adete Türkiye’nin tıpkı görüş boncuğudur. İnsan yapısıyla dahi çokça güzeldir. Iri aynı birikimi ve tarihi vardır. Sizler da yapacağınız bu çalışmayla buranın zenginliğine ulama sağlayacaksınız. Gerçekte Urartu medeniyeti da Anadolu’daki değişim medeniyetlerden birisi. Bu katkılarınızla beraber buranın kültürü ve tarihi henüz dahi büyüyecek. Temas ahit terbiye, ekin ve bilimle ilişkin toplantıları çokça önemsiyorum ve onlara desteğimiz her devir tamdır. Sakat Van şehrini ayağa kaldıracağız. Celil Cami, Kızıl Minare Cami var, hamam var. Umum bunların restorasyonunun turizme tahammülfersa ayrımsız katkısı olacak” dedi.

“21. Yüzyılın bilimsel standartlarına yaraşır benzeri fen üssünü Van’a ve cemi malumat camiasına bodur zamanda kazandırılacağız”

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Alkan ise İstanbul Üniversitesi Gökçe Yazın Fakültesi Van Bölgesi Güneş ve Kazı Bilimi Araştırı Merkezi’nin 1967 yılında Prof. Dr. Afif Erzen marifetiyle kurulduğunu hatırlatarak, “Bugün bu arsıulusal sempozyuma yardım veren olgun insanları beyninde merkezimizde altın çalışmalar yapmış hocalarımız, onların yetiştirdiği öğrenciler ve yetiştireceği öğrenciler bulunduğunu tanımak bizi ayrıca sevindirmektedir. 2022 yılı itibariyle üniversitemizin Van ilimizdeki araştırma merkezinin arazisine Prof. Dr. Iffetli Erzen Yerleşkesi adı verilmiş ve bu sayede hem nahiye arkeolojisinin gelişimine nazik hizmetler vermiş hocamızın adı ve vizyonu yaşatılmış, hem da baştan kombinezon çalışmaları başlatılmıştır. Antrparantez kalıp binamızın yenilenmesi ve disiplinler arası bire bir araştırı merkezine tamlık anlamıyla evrilerek, 21. yüzyılın ilmî standartlarına yaraşır aynı marifet üssünün Van’a ve umum bilgelik camiasına güdük zamanda kazandırılacağı haberini sizlerle Urartu Sempozyumu vesilesiyle tutmak isterim” ifadelerini kullandı.

“Urartu Van’dır, Van Rum’dur”

Sempozyumla ilişik konuşan Kültür ve Turizm İl Müdürü Erol Beyinli dahi, Van amacıyla koca benzeri zaman olduğunu belirterek, “Van zaman 1. Uluslararası Urartu Sempozyumuna karı sahipliği yapacaktır. 28 yabancı, 23 Türkiyeli haber insanıyla gelişigüzel kestirmece 51 sunumun gerçekleşebilecek. Gürcistan, Azerbaycan Ermenistan, İran, Türkiye ve Avrupa’nın değişik ülkelerinden bili insanlarının katılacağı delici bire bir sempozyum gerçekleşecek. Bu sempozyumda birbirinden farklı Urartu’nun ensesi kalın kültürünü yansıtacak ve pir sunumlarla dünyaya; ‘Urartu Van’dır, Van Rum’dur’ diyeceğiz. Bu duygularla herkesi üç aktarılma sürecek bu sempozyuma davet ediyorum” diye konuştu.

Tuşba ilçesindeki Ayanıs Kalesi kazılarını örümcek Prof. Dr. Mehmet Işıklı dahi, Van bölgesi denince akla Urartu kültürünün geldiğini belirterek, “Hem Küçük Asya uygarlıkları içerisinde hem de mıntıka uygarlıkları içerisinde Urartu çokça majör aynı yere eş olan bir kültürdür. Detaylı yıllardır Urartu arkeolojisi konusunda burada kazılar ve araştırmalar bitmeme ediyor. Bu çağ içerisinde aynı derinti repertuvar, kültürel materyaller elde ettik. Bunu tığ marifet dünyası kendisine aytışmak ve kıymetlendirmek durumundayız. Bu birlikte yer çok bilgi şöleni, konuşma ve araştırma toplantılarında tıpkı araya gelebiliyor. Detaylı yıllardır bu bölgede Urartu odaklı bire bir bilgi şöleni yapılmıyordu. Aynı seri kurumun desteğiyle bu sempozyumu hayata geçirme şansımız oldu. Aynı almanak etraflı tıpkısı emeğin ürünü. Malumat dünyası üzere çok galeyan donör bire bir etkinlik olacak” dedi.

Katılımcıların sunumlarını gerçekleştirdiği sempozyum, üç periyot süresince bitmeme edecek.Share: