Van ve Bitlis’teki okullarda neva eğitimi başladı

Van ve Bitlis’teki anaokulu ve beş birinci sınıflarda neva eğitimi başladı.

Van’de Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca muteber ahenk eğitimi programı kapsamında velileriyle okula mevrut öğrenciler, öğretmenler marifetiyle yapılan bilgilendirmelerin ardından sınıflara makbuz.

İpekyolu ilçesindeki Zaferler İlköğretim Okulu’na mevrut öğrenciler, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla tanışmanın heyecanını yaşadı.

Velilerden Duyma Özdemir, AA muhabirine, bir numara sınıfa başlayan oğluna haremlik ettiğini ve okula neva sağlamasına koruyucu olacağını söyledi.

Oğlu büyüklüğünde coşkulu olduğunu tamlayan Özdemir, “Okula geldik. Öğretmenimizin vereceği listeye göre kırtasiye alışverişi yapacağız. Pir aynı yıl geçirmeyi imge ediyorum. Nazik oğlum dahi 8. sınıfa gidiyor. Liseye hazırlanıyor. Tempolu aynı sene geçireceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Cemile Bar ise “Bugün evvel günümüz, heyecanlıyız. Kayıtlarımızı yaptık. Öğretmenimizle tanışacağız. Ahenk sürecinde kızıma zevcelik edeceğim. Gittikçe okuluna alışacak.”dedi.

Bitlis

Bitlis’te Zübeyde Eş İlkokulu’na mevrut mektepli ve velilere, neva eğitim bilimi üzerine bilgiler verildi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, gazetecilere, kentte harmoni eğitimiyle 2022-2023 terbiye tedrisat yılının başladığını söyledi.

Çocukların ortama uyması ve okulu tanıması açısından neva eğitiminin makro olduğunu tamlayan Korkmaz, şöyle konuştu:

“Gelecek hafta eksiksiz kademelerde terbiye öğretime başlayacağız. Sistemimize göre herhangi bir sene kestirmece 7 bin 200 mektepli birinci sınıfa başlıyor. Bu sene da 7 bin 123 öğrenciyle yetişek öğretime başladık. İl genelinde 6 bin 783 hoca ve çevrimli ile bu işi yapıyoruz. Eğitim ve öğretime hazırız. Ekol öncesinde ise 5 bin 600 civarı mektepli eğitime başladı. Velilerimizden çocuklarını vaktiyle okula bırakmalarını istiyoruz. Kül mekanlarımız amade. Eğitim Bilimi tedris yılının alımlı çalımlı olmasını diliyorum.”Share: