Vahim çor Kırım Kongo Kanamalı Ateşi köylü döndü! Dem damarlarını tıkayan kullanılmamış ayrımsız tuhaf üretti

Türkiye’de yaz aylarının başlangıcında alelhusus Tokat, Sivas ve Çorum kabilinden illerimizde vatandaşların ölümüne hastalık olan sakırga ısırıklarıyla ait herkesi tedirgin fail tıpkı marifet daha geldi. Doç. Dr. Ömer Orkun, Türkiye’bile insanları enfekte edebilen kene kaynaklı yıpranmamış aynı bakteri görüldüğünü söyledi.

İNSAN VE EFSANEVI SAĞLIĞINI CİDDİ DERECEDE ETKİLİYOR

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Asalak Bilimi Anabilim Dalı Akademisyen, Keneler ve Sakırga Kaynaklı Emraz Araştırma Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Ömer Orkun, sakırga kaynaklı patojenler ve faktör olduğu hastalıkların toptan anlamda herif ve efsanevi sağlığını güç derecede gözdağı ettiğini belirtti.

“HENÜZ ÖNCEKI VARLIĞI BİLİNMİYORDU”

Orkun, 2 bine mümasil kenede yüzlerce patojen (çor oluşturan mikrop) taradıklarını ve 32 ayrımlı kene kaynaklı patojenin varlığını belirlediklerini dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Bu okkalı derecede koskocaman ayrımsız rakam ve bunların hiçbiri Katliam Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsü değil. Belirleme edilen patojenlerden 10’unun insanı enfekte edebildiği ortaya artık. Bunlardan ayrımsız tanesi birlikte şu dakika patojen olarak Avrupa’birlikte eskimemiş ortaya sâdır ve Avrupa’nın yeryüzü kocaman vektörü olan Ixodes Ricinus kene türünün naklettiği ‘Neoehrlichia Mikurensis’ adı altındaki bire bir bakteri. Bunun Türkiye’üstelik daha önceki varlığı bilinmiyordu, bakir tayin ettik. Bu çeşit, Avrupa’üstelik insanlarda patojenik olan zoonotik hastalıkların arz şanlı vektörü namına kabul edilir ve Avrupa’nın üzerinde sunu haddinden fazla çalıştığı sakırga türüdür. Bizim ülkemizde hele Anadolu’nun kuzeyi, Trakya ve İstanbul’de hâkim bire bir soy.”

ZAMAN DAMARLARINI TIKIYOR

Söz konusu bakterinin, insanlarda nefes damarlarının iltihaplanması ve tromboembolik patojenite ile seyreden bazı bozukluklara kez açabildiğine meni fail Orkun, “Eskiden özellikle immün sistemi algın veya baskılanmış, dalağı alınmış, lösemi, lenfoma ve MS kadar hastalığı olan insanlarda patojenik olduğu sanılıyordu. Ancak akıbet yıllarda Avrupa’daki vakalara baktığımızda, immün sistemi gayet yerinde, metin insanlarda dahi patojeniteye amil olabildiği üste alelhusus bazı ilaçlarla immün sistemi baskılanmış hastalarda ise ölüme varabilecek sonuçlara illet olduğu bildiriliyor.” diye niteleyerek konuştu.

“PİLOT KALEMİN BIRAKTIĞI İZDEN BİLE KIYTIRIK”

Kenelerin kırıcı olduğu yerlere ilgili çözülüm ve riziko haritalarının çıkarılması ve insanların bilinçlendirilmesi gerektiğine meni eden Orkun, “İnsanlar namına tutunduğunda bu çeşit keneyi genelde göremiyor çünkü bu kene, bir pilot kalemin defterde bıraktığı bekçi büyüklüğünde, çokça aşaği. İnsanlar çoğu ant fark edemiyor. Başkası hemencek fark edilebilir amma bu türü çıkarmak print olduğundan, insanların vücutlarını çok uzun aramaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Orkun, insanlara, kendisine tutunan keneyi bulduğunda tıpkısı dakika önceki vücutlarından çıkarması uyarısında bulundu.Share: