Uzayın gizemlerine husus aralandı

KÖLE Havacılık ve Feza Ajansı (NASA), Dünya’dan kısaca 1,5 milyon kilometre ötedeki James Webb teleskobunun kaydettiği görüntüleri paylaştı.

NASA’nın Avrupa ve Kanada gök ajanslarıyla ortak çalışmasının ürünü olan Webb, bugüne kadar işlenmiş sunu iri ve ateş parçası fakat 31 yaşında olan, düzentileme ömrünün sonuna andıran Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi namına görülüyor.

Webb’in 6 mahiye hazırlık döneminin tamamlamasının peşi sıra yayınlanan geçmiş mülevven görüntüler, gelecekteki veri görevlerinin başlangıcını külah edecek.

Uzayın gizemlerine kapı aralayan teleskobun “net ve bol odaklanmış” görüntüler yakalayabildiği ve beklenenin üzerinde optik başarım sergilediği bilgisi paylaşıldı.

Bu zamana kadar sunma ümranlı uzay teleskobu namına bildik James Webb’in sunduğu görüntüler, evrenin oluşumu ve belkili eksantrik yaşanabilir gezegenlerin keşfi amacıyla önem taşıyor.

Teleskobun 13,5 milyar yıl geçmiş Nazik Patlama’dan bilahare önceki oluşan yıldızların ışığını yakalayarak evrenin tarihinin cümle aşamalarını incelemesi amaçlanıyor.

Görüntüler, ABD Başkanı Joe Biden’a Beyaz Saray’daki brifing toplantısında gösterildi.

Jamess Webb Teleskobu’nun çektiği değişik görsellerin ise zaman NASA marifetiyle yayınlanması bekleniyor.

Uzayda ıslak silgi sıkan astronot

 

Uzay yarışında yeni aşama: Enerji krizine çözüm arayışı!

 

‘Devasa’ his: Uzay-zamanı büküyor!

 

Share: