Üstün Öztrak: “Cumhuriyet Yarını Düşünerek İnşa Eder, Fabrikalar Kurar; Yegâne Şahsiyet Şahsım Rejimleri Hayırsız Uşak Gibi Bunları Satar, Savar”

CHP Sözcüsü Yüksek Öztrak, “Cumhuriyet Altını yarını fikren, nesir kıymet, fabrikalar kurar. Biricik nefis şahsım rejimleriyse, vefasız enik üzere bunları satar savar. Cumhuriyetimiz daha önce günden itibaren ‘seçkin üretimlik ayrımsız kaledir’ diyerek, ülkemizde istihsal seferberliği başlatmıştır” dedi ve Cumhuriyet’in geçmiş dönemlerinde mensur edilen fabrikaları sıraladı. Öztrak, “Erdoğan ve şürekası tuttu bu mirası 63 milyar dolara, öz deyişleriyle ‘babalar kadar’ sattı. İşte Türk Telekom… Saray Telekom’u Lübnanlılara sattı. Satarken üstelik bizim tarlanın taşıyla, bizim tarlanın kuşunu vurdurdu. Lübnanlılar, Suudilerle benzeri oldu Türk Telekom’un karını aldı, borcunu birlikte bizim bankalarımızın sırtına bıraktı, sonra birlikte çekip gitti” diye konuştu.

CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Tümen Sözcüsü Yüksek Öztrak, zaman partisinin umumi merkezinde düzenlediği matbuat toplantısında, MYK gündemini değerlendirdi.

Öztrak, Türkiye’üstelik tıpkısı barınma sorunu olduğuna özen çekerken, kentlerdeki icar artış oranlarını açıkladı. Öztrak, ” İstanbul’da kömürlükten halel evlerin kirası 4 bin lira olmuş. Kiralık ofis fiyatları akıbet tıpkı yılda, Trabzon’bile yüzde 180, Konya’bile, Sivas’ta ve Edirne’üstelik yüzde 175, İzmir’üstelik yüzdelik 173, Ankara’birlikte yüzde 163, İstanbul ve Adana’üstelik yüzdelik 155 kalık. Diyarbakır ve Van’da kiralar az daha ikiye katlı. Satılık evlerde ağzını biraz milyondan aşağıya açan bulunmayan” dedi.

“TEMAS BAŞVURAN VATANDAŞTAN YEMEDEN IÇMEDEN 3’Ü GÖZ SAHİBİ OLACAK”

TOKİ’nin “İlk Evim, İlk İşyerim” Projesine dahi değinen Öztrak, “Umum de seçme öncesinde hükümet benzeri içtimai ev projesi daha açıkladı. TOKİ’nin yapacağı 250 bin toplumsal basamak için tahminî 8 milyon yurttaşımız başvurdu. Zaman başvuruların serencam günü. Gelişigüzel başvuran 100 vatandaştan elden 3’ü konut sahibi olacak. Geriye küsurat 97 can sülale hayalinden vazgeçilecek” diye konuştu.

Öztrak’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“MAZLUM MİLLETLER İÇİN BAĞIMSIZLIK PUSULASI OLDU: Tarz Umumi Heyet toplantımız bitmeme ediyor. Siyasette hoşgörü ve nezaketin temsilcisi, zer bilgi ve politika insanı önceki zaman Umumi Başkanlarımızdan sayın Erdal İnönü’yü vefatının 15’inci yılında kaçınmak ve rahmetle anıyorum. Hafta sonu Cumhuriyetimizin 99’uncu yaşını, iri benzeri galeyan ve gururla kutladık. Cumhuriyetimiz tek süssüz kurulmadı. Trablusgarp Savaşı, Balkan savaşları, Birinci Acun Savaşı, makule cephelerde, bilcümle kaynaklarını tüketmiş, fakrı verimsizlik içre ayrımsız kavim, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde, damarlarındaki aristokrat kanda kâin kudretle, yayılımcı güçlerin karşısına dikildi, ‘Milli sınırlar içre vatan bire bir bütündür, bölünemez’ diyerek haykırdı. ‘Milli iradeyi bilgili kılmak’ esasıyla ‘Parçalanmamış istiklal’ şiarıyla, hem kendi maküs talihini yendi hem bile mazlum uluslar amacıyla bağımsızlık yolunun pusulası oldu.

ATAMIZI VE SİLAH ARKADAŞLARINI SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ: Türkiye Cumhuriyeti, ermiş milletimizin, Kurtuluş Savaşı meydanlarında verdiği çalımlı mücadelenin, medeniyet kulvarındaki devamıdır. 200 yıllık gabi kalmışlığa ve onlarca yenilgiye karşı, milletimizin bulduğu çözümün adıdır. Atamız, kül bu süreci şu sözlerle özetlemiştir: ‘Uçurum kenarında bitkin aynı büyüklük… Kalem düşmanlarla kanlı boğuşmalar… Senelerce süren çekişme… Ondan sonraları, içeride ve dışarıda saygıyla maruf yeni vatan, bakir sosyete, bakir oran… Ve bunları muvaffak olmak amacıyla mütemadi devrimler… İşte Türk genel devriminin tıpkı kısa deyimi…’ Bu havalı mirasın sahipleri kendisine, Cumhuriyetimizin 99’uncu yaşını bir misil elan, gururla kutluyoruz. Atamızı ve silah arkadaşlarını bir öğün elan içtinap etmek ve rahmetle anıyoruz.

TEK KİŞİNİN İRADESİNE MÜSTENIT REJİMLER KUTUPLAŞTIRIR: Cumhuriyet nedir ve sultanlıktan farkı nedir? Balaban Atatürk; Cumhuriyetimiz ikinci yaşına girerken, İzmir Kız Hoca Okulu’nda, öğrencilerin sorusu konusunda, bunun cevabını gayet güzelce vermiş. ‘Cumhuriyet Altını, aktöresel fazilete müstenit benzeri idaredir. Cumhuriyet fazilettir. Hükümdarlık, utanmak ve tehdide dayanan aynı idaredir. Cumhuriyet Altını idaresi yüksek ve namuskar insanlar yetiştirir. Hükümdarlık, korkuya ve tehdide dayandığı amacıyla alın, aşağılanan, namert ve alçak insanlar yetiştirir. Aradaki ayırt bunlardan ibarettir.’ Cumhuriyet Altını ahlak üzerine inşa edilir. Ucube şahsım rejimleri ise utanmak konusunda… Cumhuriyet Altını kalpleri birleştirir. Bir Tane kişinin iradesine dayanan rejimler ise kutuplaştırır. Içtimai kutuplaşma, demokrasiye tutulmak istenen çarpış amacıyla sunu mühim araçtır.

CUMHURİYETİMİZE VE CUMHURİYET DEVRİMLERİNE AŞIKÂRE SALDIRABİLİYOR: Ülkemizdeki içtimai kutuplaşma, toksik seviyelere ulaştı. Zaman Türkiye’deki dalavere, otoriter rejime kayan, arz tepedeki ilkokul ülke beyninde sayılıyor. Uluslararası v-dem Institute aracılığıyla yapılan çalışmada, ortaya sâdır serencam bu… Kutuplaşma, anne hak ve özgürlüklerimizi, yargıyı, adaleti, demokrasimizi ve 99 almanak Cumhuriyetimizi tehdit ediyor. Biricik başına ülkeyi başöğretmen, YANLIŞSIZ Öğür Genel Başkanı Erdoğan’ın, TBMM Kadro Başkanvekili, ‘Bir firez devrimi namına Cumhuriyet Altını, bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, kısacası bütün düşünmemizi bulunmayan etmiştir’ diye, Cumhuriyetimize ve Cumhuriyet Altını devrimlerine, hüveyda saldırabiliyor. Cumhuriyetimize ve Atatürk devrimlerine düşmanlık ediyor, kinini kusuyor. DÜRÜST Tümen Umumi Başkanı bile, tıpkı yandan söz haset milletin nezdinde, ‘Yaşasın Cumhuriyet’ diye niteleyerek bağırıyor, özge yandan bu yavaş hadiseyi yalniz seyrediyor. Ağzını açıp bir tane söz söylemiyor. Süküt ediyor. Ne demişler? Süküt ikrardan gelir. Girmek ki kendisin birlikte partisinin dahi anne görüşü bu. Elan geçmiş birlikte bir AK Parti Genel Başkanı, Cumhuriyetimize ’90 yıllık reklam arası’ diyen, benzeri milletvekilini himaye etmişti.

FESLİ MECZUPLARI BAĞRINA BASAN SİZ: Amma bu yol esirgeme görenin, Erdoğan’ın özlük adına, Sedir’te meşveret yetkisi verdiği, benzeri Grup Başkanvekili olması, çarkıt tıpkısı Hars Bakanı olması, bu rezaleti partinin kurumsal görüşü haline getiriyor. Yılın 364 haset, İngiliz zırhlısına binip kaçan vahdettin ve şürekasına, güzelleme konusunda güzelleme yapan siz… ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen, fesli meczupları bağırlarına basan siz… ‘Cihan sadık bitti. Müstevliler alacaklarının beş altı hatim mislini aldı ve öyle gittiler, çekildiler. Kurşun sıkmadık kim. Övünecek büyük tıpkısı tarihimiz varken, kölelikten kurtulduğumuz tarihe ne küçümseme diyeceğiz’ diyen, zor Divan Başkanı’yla tıpkısı sahnede hem dahi 29 Ekim’bile gelişigüzel azamet veren esasen siz… Altıncı filoya secde eden Cumhuriyet düşmanlarıyla afra tafra verip, demin, senede benzeri dolaşma ‘yaşasın Cumhuriyet’ diyerek bağırarak, Cumhuriyetçi olamazsınız.

TEK KİŞİLİK ŞAHSIM REJİMLERİ SARAYA TABIIYET SİSTEMİDİR: Cumhuriyet değim sistemidir. Bir Tane yabanlık şahsım rejimleri ise saraya ilişik sistemidir. Milletin bütün imkanları, aynı apaz saray yanaşmasına seferber edilir. Güreşçiler amme bankalarına, umumi heyet üyesi yapılır. ‘Aynı yegâne güvenlik makalesi okumadım, bu konuda benzeri öz biliyorum desem kusurlu olur’ diyen kişi İçişleri Bakanı yapılır. Vergi alanlar, sefirikebir yapılır. Yurttaş, benzeri yandan akşam eve elbet aldatmak götüreceğini düşünücü, diğer yandan ödediği vergilerle, ‘itibardan artırım olanaksız’ diyen sarayı besler. Millet evladını, yemez içmez okutur. İki darülfünun bitiren yurt evlatları, asgari ücretle hisse senedi bulamaz. Amma sarayın yanaşmaları üç beş maaşla keyif çatar, baş döndürücü arabalarda burunlarına düzgün şekeri çeker.

YEGÂNE KİŞİLİK ŞAHSIM REJİMLERİ YANAŞMANIN HAMİSİDİR: Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi; tek nefis şahsım rejimleri ise şürekasının, yanaşmasının hamisidir. Saray bambaşka ülkelerin talebiyle, ülkemizde tuttuğu, milyonlarca Suriyeliye, milletimizin kesesinden, milyarlarca dolar akıtır. Amma vatandaşlarımız sahn pahalılığı altında, inim inim inler. Suriyeli sığınmacının ‘bana vatandaşlık geldi, istemedim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsam, maaşım imkânsız, namert olurum’ sözleri, sarayın milletimizi hangi arkaç getirdiğini ne sunturlu anlatıyor.

BIRICIK KİŞİLİK ŞAHSIM REJİMLERİ HAYIRSIZ ZÜRRIYET GİBİ SATAR, SAVAR: Cumhuriyet Altını yarını fikren, inşa fehamet, fabrikalar kurar. Tek yabanlık şahsım rejimleriyse, vefasız uşak kadar bunları satar savar. Cumhuriyetimiz daha önceki günden itibaren ‘gelişigüzel üretimlik tıpkısı kaledir’ diye, ülkemizde istihsal seferberliği başlatmıştır. Önceki Bir Numara Dünya Savaşı’ndan alınan dersle, üç beyaz… Şeker Hastalığı, çaput ve un üretiminde, kendine uzluk geçmiş gaye yerine konmuştur. Pandemiden bilahare eksiksiz acun, bu politikalara idraksiz dönmektedir. Eskişehir, Turhal, Alpullu ve Uşak’ta şeker hastalığı fabrikaları, Kayseri, Konya Ereğli ve Bakırköy’birlikte bez, Nazilli’üstelik basma, Bursa ve Bünyan’da dokuma fabrikaları… Hem aynı vezneci hem bire bir yapı işletmesi adına Sümerbank… Anadolu’nun mukavim çok ilinde buğday siloları, Aksaray’üstelik Atatürk’ün talimatıyla kurulan azm-i milli un fabrikası… ve Cumhuriyetle birlikte yükselen diğer fabrikalar. İlki Kırıkkale’bile iletilmek amacıyla 12 ilde çıpa-polat fabrikaları, Paşabahçe Sırça fabrikaları, çimento, kömür, kimyasal madde, tezek fabrikaları, çap kaynaklarını kullanmak için Etibank, ruh santralleri, yeni demiryolu hatları, limanlar…

TÜRK TELEKOM’UN YAĞMALANMASINI SESSİZCE İZLEDİLER: 1950’lerde Seka’nın sahneye çıkması, 1960’larda Erdemir Demir-Çelik Fabrikası, Pet-Kim, 1970’ler Sakarya Tank-Tırtıl Fabrikası, 1980’ler Tüpraş, 1990’lar Türk Telekom ve daha niceleri… Cumhuriyet hükümetleri çok üretimevi kurdu. Erdoğan ve şürekası tuttu bu mirası 63 milyar dolara, öz deyişleriyle ‘babalar gibi’ sattı. İşte Türk Telekom… Saray Telekom’u Lübnanlılara sattı. Satarken dahi bizim tarlanın taşıyla, bizim tarlanın kuşunu vurdurdu. Lübnanlılar, Suudilerle tıpkısı oldu Türk Telekom’un karını aldı, borcunu bile bizim bankalarımızın sırtına bıraktı, sonraları üstelik çekip gitti. Devletin bu şirketin yönetimine atadığı memurlar, Türk Telekom’un yağmalanmasını sessizce izlediler. Yetmedi, bazı saraya apotr bazı genel sekreter oldu kimileri de müşavir…

İKİNCİ YÜZYILA TERMIN VERMEYE KALKIYORLAR: Bunu tamirat üzere, ülkenin ikinci yüzyılına termin vermeye kalkıyorlar. Siz önceki bu talanın tıpkısı hesabını verin. Amma ne gezer. Birlik dahi Cumhuriyet Altını Bayramı arifesinde, Telekom’u soyup soğana çeviren, Lübnanlı Hariri Ailesi’nin temsilcisi, ulam yapar üzere Erdoğan’ın sarayına gelmiş. Sarayın kibirlisiyle basına kapalı aynı görüşme yapmış. Şu fotoğrafa mebzul bakın… Hangi Erdoğan’ın yüzünde hesap soran bir rapor var hangi birlikte Telekom’un içini boşaltanlarda hesap veren tıpkısı ifade… Mahsus ki Hariri’nin keyfi durumunda objektiflere gülerek azamet veriyor. Cumhuriyet Altını, tüyü bitmedik yetimin hakkını arar. Tek şahsiyet şahsım rejimleri ise tüyü bitmedik yetimin hakkına girenlere hal bellek sorar.

ERDOĞAN KAYNAKLARI İSRAF ETTİ, MİLLETE VERDİĞİ SÖZLERİ TUTAMADI: Geçtiğimiz hafta sonu, 20 yıldır hükümette olan sarayın kibirlisi, imdi milletten bu nöbet beniz yıl istedi. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. 20 almanak devri iktidarında milletten 2 trilyon 504 milyar dolar kazanç toplamış, dâhilen ve dışarıdan 131 bilyon dolar borç kullanmış. Milletin 63 bilyon dolarlık malını satmış. Mecmu 2 trilyon 697 bilyon dolar hamur topladı, harcadı. YANLIŞSIZ Fırka’den önceki 79 yılda göreve mevrut, tam Cumhuriyet hükümetlerinin, kullandıkları kaynağın dört katını, dörtte biri kadar bire bir sürede harcadı. Önceki 57 hükümet, kullandıkları gelişigüzel 100 dolarlık kaynakla ülkeye 714 dolar sağlık sağladılar. Erdoğan hükümetleri ise kullandığı gelişigüzel 100 dolarlık kaynakla takkadak 533 dolar milli gelir yaratabildi. Erdoğan kaynakları tutumsuzluk etti. Millete verdiği sözleri tutamadı.

BECERİKSİZLİĞİ DANİSKASI: 2023’te adam başı geliri 25 bin dolara emisyon sözü verdiler. Demincek, ‘2023’te adam başına gelir bitim 10 bin dolar olur’ diyorlar. Bu de hedefin yarısı da değil. Beceriksizliğin daniskası. Milletimize, ‘Türkiye’yi 2023’te evvel 10 ekonomi arasına sokma sözü’ verdiler. 1990’birlikte önce 20’ye giren âdem Türkiye ekonomisini, 2023’te ilk 20’den düşürme sınırına getirdiler. Beceriksizliğin daniskası değil birlikte ne. ‘İşsizliği yüzdelik 5’e düşüreceğiz’ dediler. İşsizlik yüzdelik 10 birlikte kaldı. Üstlenme ettiklerinin iki allahsız. Beceriksizliğin daniskası.

KONUŞMADIKLARI YEGÂNE ÖZDEK BUGÜN: 20 yılda millete verdiği tek sözü tutamayan millete taahhüdünü hesabına getiremeyen saray, demin çıkmış önümüzdeki asır amacıyla milletten mezuniyet istiyor. Bu kadarına birlikte pes doğrusu. Sen gelecek 100 yılı bırak 2023’e 2 ay kala 2023 hedeflerini neden tutturamadın? Millete geçmiş bunun hesabını ayrımsız ver. Ulus adına bunların çıraklıklarını gördük kalfalıklarını gördük, ustalıklarını gördük yeryüzü böylece camı çerçeveyi indirip bu muazzez milleti ve memleketi, elbet bitkin ettiklerini dahi gördük. Deminden önümüzdeki yılın hesabını vermeden önümüzdeki asra iştahlı olmaya kalkıyorlar. Seçkin sıkıştıklarında ya bire bir çağ önceye evet de bir çağ sonraya kaçıyorlar. Konuşmadıkları tek öz zaman.

AÇLIK SINIRI 7 BİN 425 TL OLDU: Minimum ecir 5 bin 500 lira. Henüz dört ay geçmiş belirlendi. Akıbet ay açıklayan kıtlık sınırı ise 7 bin 425 liralık oldu. Minimal ücretli bire bir ailenin yalniz karnını amonyaklamak üzere arttırma bin 925 liraya ihtiyacı var. Minimum sevap ortalama ücret ergin. Yani saray ve şürekasının yönettiği bu ülkede hareket bulamazsan bile açsın hareket bulursan da açsın. Barınma krizi var. Elden akıbet tıpkısı yılda doğalgaza yüzdelik 161, elektriğe yüzdelik 101 remiks geldi. Eskimemiş zamların da eli kulağında. Esnaf kira kabil gelen erke faturalarından zaten illallah demişti. Böyle giderse esnaf pes edip kapatacak. Kışla bu arada hanelerden yükselen ‘yandım allah’ feryatları elan birlikte artacak.

HERHANGI BIR BAŞVURAN 100 VATANDAŞTAN ELDEN 3’Ü BÖLÜK SAHİBİ OLACAK: İstanbul’de kömürlükten bozma evlerin kirası 4 bin liralık ergin. Kiralık ofis fiyatları son benzeri yılda, Trabzon’bile yüzde 180, Konya’üstelik, Sivas’ta ve Edirne’dahi yüzde 175, İzmir’da yüzde 173, Ankara’üstelik yüzdelik 163, İstanbul ve Adana’da yüzdelik 155 artmış. Diyarbakır ve Van’birlikte kiralar neredeyse ikiye katlanmış. Satılık evlerde ağzını biraz milyondan aşağıya açan yok. Kül üstelik intihap öncesinde hükümet bir sosyal hane projesi henüz açıkladı. TOKİ’nin yapacağı 250 bin toplumsal basamak için kısaca 8 milyon yurttaşımız başvurdu. Zaman başvuruların sonuç günü. Temas başvuran 100 vatandaştan yalniz 3’ü hane sahibi olacak. Geriye mütezayit 97 yaşama aile hayalinden vazgeçilecek.

TOGG’UN DÜNYANIN GENIŞLIK ÖNEMLİ TEKNOLOJİ ÜSLERİNDEN BİRİ OLMASI YERYÜZÜ IRI DİLEĞİMİZ: Hafta böylelikle Türkiye Makine Etap Grubu, kol istihsal bandından önce aracını indirdi. Bunu ülkemiz yerine sevinçle karşıladık. TOGG aynı özel sektör grubunun yatırımıdır. Haddinden Fazla nazik kaynaklar tahsis edilmiştir. Türkiye’nin mobilite teknolojilerinde ilerlemekte umududur. Tıpkı Türk markası namına TOGG’un dünyanın arz mehabetli teknoloji üslerinden biri olması yer balaban dileğimizdir. Gelelim aracın fiyatına bu ara bulucu almaya Erdoğan’ın gücü tabiatıyla yeter. Ama milletimizin hangi kadarı bu aracı alabilecek? Bunu bilmiyoruz. Aracın fiyatı açıklanamadı. Giz kabilinden saklanıyor. Erdoğan’ın demesine bakarak ‘mart ayı böylecene pazara çıkma bir ürünün fiyatının bugünden ilanı hem akla yatkın hem dahi mümkün değilmiş…’

ÜLKEDE DÖRT KAMER SONRASINI ÖNGÖRÜLEMEZ AĞIL GETİRENLER BİR ASIR SONRASI İÇİN IHATA, VİZYON VEREMEZ: Sadece bu sözler dahi sarayın ekonomimizi ne ağıl getirdiğinin itirafıdır. Şayet bu ülkede firmalarımız dört ay sonrası üzere üstelik değer veremez ayla geldiyse elhak ekonominin köküne aşıramento suyu dökülmüştür. Ama bu yıkımın müsebbiplerinden Bitkisel Nazır, halen harikalar diyarında geziniyor. Bitkisel Icra Vekili’a göre; ‘dünyanın hissettiği büyüklüğünde, enflasyonu hissetmiyormuşuz.’ Saray ve şürekası enflasyonu tabiatıyla hissetmez. Ama dört kamer sonrasına eşit verilemeyen tıpkı ülkede enflasyonun neler çektirdiğini tıpkısı da millete sor bakalım. Hep diyoruz; enflasyonun olduğu yerde öngörülebilirlik imkânsız. Bir müddet sonra yatırım da imkânsız. Yatırımın olmadığı yerde NAN olmaz, hisse senedi imkânsız. Ülkede dört kamer sonrasını öngörülemez hale getirenler, ayrımsız çağ sonrası üzere ülkeye hesap, basiret veremez.

BİZ GELECEĞİZ: Umutsuzluğa kayran yok. Türkiye karşılaştığı bu krizlerin üstesinden gelebilecek balaban tıpkı ekonomidir. Ülkemiz bol yetik kadrolara sahiptir. İşte elan geçmiş Türkiye’yi krizlerden çıkarmış görmüş geçirmiş kadrolar, Milletin Masası’nda bire bir araya geldi. Türkiye’yi krizden çıkaracak reçeteye akıbet halini vermeye başladı. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken hiç kimesne korkmasın. Tığ geleceğiz, ülkemizi saray yönetimi eliyle içine sokulduğu buhrandan çıkarıp alacağız. Biz geleceğiz ülkemizi bodur müddet içerisinde geçmiş dünyanın en iri 15 ekonomisi, sonraları üstelik dünyanın arz nazik 10 ekonomisi arasına sokacağız. Tığ geleceğiz, kavgayı, kutuplaşmayı bitireceğiz. Bu ülkenin insanları benzeri birini dostlukla kucaklayacak. Görgülü ayrımsız yarina alay malay vererek yürüyeceğiz. Tığ geleceğiz, bu ülkede hiçbir bala yatağa açgözlü girmeyecek. Gençlerimiz geleceğe umutla bakacaklar, zat ülkelerinde, kendilerinin ve ülkelerinin geleceği üzere çalışacaklar. Biz geleceğiz, ülkemize geçim gelecek, zenginlik gelecek, hak ati, el erki gelecek. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, yüzyıllık çınarın tendürüst filizlerinde, bu ülkenin umutları yeniden yeşerecek.”

“KENDİSİ E-ŞEVKET ÜZERİNDEN İSTİFA ETTİ”

Öztrak, açıklamalarının ardından gazetecilerin gündeme ilgilendiren sorularını yanıtladı.

Öztrak, sakat CHP Genel Başkanı ve Antalya Saylav Bahir Baykal’ın kızı Aslı Baykal’ın CHP’den incizap etmesine müteveccih yöneltilen soruya; “İstifa tek yönlü bir müessesedir. Kendisi e-Devlet üzerinden istifa etmiştir. Gerekçesinin kendisine sorulması daha makul olacaktır” yanıtını verdi.

“BU SÖZLERİNİN CİDDİYE ALINACAK HİÇBİR YANI NAMEVCUT”

Öztrak, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin CHP’nin kaynak yardımının kesilmesi ile ilişik açıklamalarına ait soruya şu yanıtı verdi:

“Sayın Destici’nin bu ifadeleri gerçekse ciddiye alınacak hiçbir yanı yoktur. Bu sözler tamamen abesle iştigaldir. Bu sözleri belirten Destici, mahsus gözleri görenlerin gördüğünü, görmemektedir; kulakları duyanların duyduğunu, duymamaktadır. Zaman ülkemizde Cumhurbaşkanlığı bütçesinin seçim sürecinde kullanıldığına ilgili örnekler gelişigüzel dönem yaşanmaktadır. Bütün mitingler devletin bütçesi ile yapılmaktadır. İşte en son yaşadığımız, AKP Öğür Genel Başkanı sıfatıyla hafta sonu Ankara’da yaptığı fırka toplantısının finansı nereden karşılanmıştır? Benim sayın Destici’ye tavsiyem bunu sormasıdır. Ankara’daki bütün ışıklandırma direkleri DÜRÜST Öğür Genel Başkanı’nın fotoğrafları ile donatılmıştır. Bu nukut kimin cebinden çıkmıştır. Gene söylüyorum. Bu sözlerin ciddiye alınacak tek yanı yoktur.”

“NEREDEN NEREYE”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un, enflasyona ait “Akıbet yılları saymazsanız ortalaması yüzde 8, 9 civarındadır” yönündeki açıklamasının sorulması konusunda ise Öztrak, şunları söyledi:

“Iktisat yönetimine baktığınız zaman yaptıkları sonucunda ulus yerine bilcümle alay malay ezinç çekmesek çok eğlendiriciler. Çokça esprililer. Anadolu’de bire bir meze var, ‘Laf söyledi bal kabağı, doğra doğra koy tabağa.’ Yiğitlik yer ederken bu kadar üstelik sirkatin söylenmez. Sayın Vekil, ucube şahsım rejiminin enflasyonu şahlandırdığını itiraf etmiş. Atama bakanın sonuç yıllarda bahsettiği, ekonomiyi ki yönetiyor. Ekonominin sorumlusu ki? Erdoğan şahsım hükümetleri hareket başına geldiğinde Türkiye’de mütemmim enflasyonu yüzde 29,7 idi. Müstahsil enflasyonu ise yüzde 30,8 idi. 20 sene sonradan tüketici enflasyonu yüzdelik 83,5 ergin, müstahsil enflasyonu yüzdelik 151,5 ergin, tüketici enflasyonunda dünyada ilk 5’e girmişiz; müstahsil enflasyonunda acun birincisi olmuşuz. Nereden nereye? Bu tablonun sorumlusu ki, bakan çıksın buna cevap versin.”

“ERDOĞAN BU KONUDA YA KONUŞACAK EVET BIRLIKTE KOL BAŞKANVEKİLİNİN GÖRÜŞLERİNİ BENİMSEDİĞİNİ ANLACAĞIZ”

AKP Kadro Başkanvekili Uz Ünal’ın “Açkı Devrimi”hangi ilişik reaksiyon calip sözleri sonrası “Türkçe’m ile alım duyuyorum, yaşasın Cumhuriyet” açıklamasının anımsatılması üstüne üstelik şunları söyledi:

“Dirayetli Ünal, söyleyeceğini söyledi, diyeceğini dedi. Ego üstelik bunlarla ilişik değerlendirmeyi konuşmamda yaptım. Dizge konuştu, bire bir tek YANLIŞSIZ Fırka Umumi Başkanı’ndan çıt çıkmadı. Buradan soruyorum, karşılık bekliyoruz. Erdoğan, zat Grup Başkanvekilinin sözleri üzere hangi diyor? Herhangi Bir şeye laf yetiştiriyor. Illet Kadro Başkanvekilinin sözleri amacıyla konuşmuyor? Erdoğan bu konuda ya konuşacak ya bile süküt ikrardan gelir diyeceğiz Takım Başkanvekilinin görüşlerini benimsediğini anlayacağız.”

“ALTILI MASA’NIN İLK TOPLANTISINDA GÜNDEME GELECEK”

Özgür Türkiye Partisi’nin Budun İttifakı’na iştirak talebi konusunda İYİ Öğür Genel Başkanı Meral Akşener’in “Masada gündeme getireceğim” ifadelerine ilişik Öztrak, “Meral Hanım’ın söylediği degaje, bu konuda Altılı Ganyan Masa’nın evvel toplantısında gündeme ati. Orada da değerlendirilecek. Benim CHP’nin sözcüsü olarak masada konuşulacaklar için kıymetlendirme yapmamın akilane olmadığını düşünüyorum” dedi.

Share: