Üsküdar Şehremini Hilmi Türkmen’in Yakın Arkadaşına Rekor İhale

OKTAY YILDIRIM

AKP’den milletvekili namzet adayı olduktan sonra AKP’li Üsküdar Belediyesi’nden birçok münakasa kayran Mehmet Tahir Tikici’nin firması, 12’nci ve sunu nazik ihalesini birlikte Üsküdar Belediyesi’nden aldı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile mümasil arkadaşlığı mevcut Tikici, Şehremaneti’ye 89 milyon 500 TL bedelli göz inşaatları yapacak.

Üsküdar Belediyesi’nin Yavuztürk Mahallesi 1652 cezire, 1 parsel üstünde yaptıracağı konutlar üzere açtığı ihalenin sonucu belli oldu. Dört tarafı yollarla dönük olan ve 3 bin 289 metrekare büyüklüğündeki parsel için açılan ihaleye 3 geçerli teklif verildi. İhaleyi 89 milyon 500 TL’ye Yükseliş İnşaat Ün. ve Tic. Ltd. Şirketi aldı. Üsküdar Belediyesi ile inikat imzalayan Yükseliş İnşaat, bahis konusu konutları 1 Ekim 2023’e kadar tamamlayacak.

Yükseliş firması serencam 10 sene zarfında Üsküdar Belediyesi’nden bir nice eksiltme aldı. Bunun biricik istisnasını sabık yıl, İçişleri Bakanlığı’na ilişkin Bingöl İl Afet ve Müstacel Format Müdürlüğü’nden aldığı facia hane yapımı işi oluşturuyor. Bingöl’den aldığı ihalenin bedeli ise 62 milyon 822 bin 222 TL idi.

MEHMET TAHİR TİKİCİ KİMDİR?

Bingöl 1958 doğumlu olan Mehmet Tahir Tikici, Yükseliş firmasını 1998’bile kurdu. 2007 seçimlerinde AKP’den İstanbul 1. Bölge’den milletvekili namzet adayı oldu. Milletvekili olamayan Tikici, hele Üsküdar Belediyesi’nden aldığı ihalelerle ilgi çekti. Henüz geçmiş ihalelere başka firmalarla hisse senedi ortaklığı şeklinde giren Tikici, 2012’den sonraları ihalelere bir tane başına girmeye başladı. Akıbet 10 yıl içre Üsküdar Belediyesi’nden bir nice hasis bedelli ihaleler alan Tikici, akıbet eksiltme ile Bingöl’den geçen yıl aldığı eksiltme rekorunu dahi kırdı.

Sosyal medya hesaplarında, AKP’li önde mevrut birçok isimle çektirdiği fotoğrafları paylaşan Tikici’nin, Üsküdar Belediye Reisi Hilmi Türkmen ile yakınlığı dikkat çekiyor. Oğlu Yasin Tikici’nin nikahını Hilmi Türkmen kıyarken, nikah şahitliğini bile eski Milli Terbiye Bakanı Nabi Cebbar yapmıştı. Tikici’nin paylaştığı fotoğraflar ortada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çekilmiş bir fotoğrafı birlikte bulunuyor.

Share: