Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlandı

Uşak’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü, F-16 uçakları ve paraşüt ekiplerinin sunduğu gösterilerle kutlandı.

Vali Turan Ergün, Çeltek Havalimanı’ndaki programda yaptığı konuşmada, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünü kutlamanın gururunu, coşkusunu ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Milli Uğraş döneminde yaşananlar ve işgallere cebin direnişi ifade fail Kuvayımilliye Hareketi’nin mail tarihin yeryüzü önemli akıl duraklarından olduğunu vurgulayan Ergün şöyle konuştu:

“Hep bu hadisat, bir milletin hırçın koşullara karşın ‘Ya İstiklal evet Ölüm’ fikriyle harekete geçtiğinde neleri başarabileceği üzerine bizlere örnek dokuma etmektedir. Bundan 100 yıl geçmiş kutsi vatan topraklarımızı işgale girişen emperyalistlere karşı çok ağır ve azimli tıpkı savaşım verilerek güzel yurdumuz ve bu adamakıllı, kadim şehrimiz antagonist işgalinden kurtarıldı.”

Çeltek Belediye Reisi Mehmet Şimşek de 26 Ağustos bakımından işgalci güçlere son darbeyi yankılanmak, onları Anadolu topraklarından ezel ebet kovmak üzere iri taarruzun başlatıldığını hatırlattı.

Tarihlerin 30 Ağustos’u gösterdiğinde düşmanın yenmiş olduğunu, gösterilen azimli duruşla karışma girişiminin bertaraf edildiğini ve ülkenin bölünmez bütünlüğünün ayrımsız nöbet elan gösterildiğini anlatım eden Çakın, “Elbette bu yemeden içmeden başlangıçtı. İşgalciler Uşak’a doğru kaçacak ve bu posta 1 Eylül’birlikte bu kadim topraklarda bakir tıpkısı hezimete uğrayacaktı. Galibiyet silsilesi sürecek, Yunan ordusu 9 Eylül’birlikte denize dökülecekti.” diye konuştu.

Konuşmaların peşi sıra emekli çekicilik albay Tehlikesiz Kurt, Nazik Atak kapsamındaki mücadeleyle ilişkin bilgiler verdi.

Çekicilik Kuvvetleri Komutanlığı paraşüt takımının gösterisinin ardından, 6. Esas Tepkili Uçak Kök Komutanlığından havalanan F-16 uçakları gösteri uçuşu yaptı.

Etkinliğe DÜRÜST Parti Çeltek Milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Devir ile haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı.

Rum Ajansının “Mehmetçik: Zaferin Askerleri Sergisi” açıldı

Daha sonra Vali Ergün, Şehremini Çakın, milletvekilleri ve vatandaşlar, Rum Ajansının (AA) Milli Savunma Bakanlığı ile alay malay hazırladığı 60 fotoğraftan oluşan “Mehmetçik: Zaferin Askerleri Sergisi”ni gezdi.

AA İzmir Nahiye Müdürü Ahmet Caner Baysal, sergi üzerine vukuf verdiği tören düzeni üyelerine bu mücahede kapsamında hazırlanan “Mehmetçik: Zaferin Askerleri” adlı kitabı bağış etti.

Ilbay Ergün, AA muhabirine, serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ettiklerini belirterek “Rum Ajansı çalışanlarının çektiği güzelce fotoğraflar bizleri büyüledi. Bu resimleri çıktı insana ifşa etmek, hangi şartlar altında bu eğitimlerin verildiğini, askerlerimizin hangi koşullar altında savaşa hazırlandığını anlatmamız geçişsiz. ” diyerek konuştu.

Çakın da sergilenen karelerin etkileyici olduğunu ifade ederek “Kargaşa mensuplarımızın tahakküm şartlar altında ülkemizi kavzamak amacıyla almış olduğu eğitimleri, yapmış oldukları mücadeleleri çokça güzelce tıpkı şekilde anlatılmış, fotoğraflanmış. Bundan ufuk birlikte Rum Ajansı’mıza Uşaklı hemşehrilerimizle bu sergiyi buluşturdukları için haddinden fazla teşekkür ediyorum.” dedi.

45 bin ışık karesi arasından hususi seçki

AA’nın Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınırlı içi ve sınır ötesinde görev özne birliklerine yönelik Milli Savunma Bakanlığı ile yaptığı hususi emek kapsamında, 39 ışık muhabiri 60 mekanda 45 bin rubai ışık çekti.

Bununla gelişigüzel projede fariza kayran 29 kameraman, akarsu şeş kamerası ve dron gibi yeni soy sop ekipmanlar kullanarak 600 saatlik güçlü görseller elde etti. 6 ay süren mücahede kapsamında 36 muhabir de çalışmalara ilgilendiren özel haberler hazırladı.Share: