Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş’un kabir toprağı at sırtında 6 günde memleketine getirildi

Ankara’da 1987 yılında mevt eden Gazi Bekir Çavuş’un, Karşıyaka Mezarlığı’ndaki kabrinden alınan yerey ile Türk bayrağı, at sırtında 6 dönme süren yolculuğun arkası sıra memleketi Nevşehir’in Ürgüp ilçesine ulaştırıldı.

Hara Atlı Spor Kulübü üyeleri, Şişman Taarruz’un 100’üncü yılında farkındalık oluşturmak için, dönemin kahramanlarından Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş’u adlandırmak için etkinlik gerçekleştirdi.

Bekir Çavuş’un Ankara’daki mezarından aldıkları toprağı Ürgüp’e getiren atlılar, Ürgüp Belediyesi önünde Belediye Reisi Mehmet Aktürk ve Gazi Bekir Çavuş’un torunu Ertan Akyağ yoluyla karşılandı.

Grup lideri Kavga Baytok, gazinin mezarından aldıkları arazi ve Türk bayrağını Akyağ’a teyit etti.

Baytok, gazetecilere, Balaban Taarruz’un 100’üncü yıl dönümü nedeniyle isimleri unutulan kahramanları tesmiye etmek amacıyla faaliyet yaptıklarını belirterek, “Bu ülkedeki çoğu kahramanı bilmiyoruz. Bu asıl etkinliklerle onları tesmiye etmek istiyoruz. Bu insanlar Amerika veya eksantrik ülkede olsa eminim isimlerine filmler çekilir, romanlar yazılırdı. Ülkemiz dahi bunlardan anlayışsız kalmasın diye hakeza bire bir canlılık gerçekleştirdik. Çokça bile duygulandık.” dedi.

Gazinin torunu Akyağ ise dedesinin böylesine özel benzeri etkinlikle anılmasından bahtiyar olduğunu dile getirdi.

Zaman antlaşma Ankara’ya giderek gömüt ziyaretinde bulunduğunu nâkil Akyağ, “Haddinden Fazla gurur verici tıpkı ebat. Toprağı evinin bahçesine koymayı düşünüyoruz. Bayrağı üstelik saklayacağız. Herhangi Bir antlaşma dedemin önünde müracaat etmek üzere savaş edeceğim.” diyerek konuştu.

Başkan Aktürk üstelik ortaya koydukları azim ve oluşturdukları farkındalıkla ülkesi üzere fedakarlıkta kâin Gazi Bekir Çavuş’u anan ekibe teşekkürname etti.

Vatanları uğruna savaş eden kahramanların izinde olduklarını vurgulayan Aktürk, şunları kaydetti:

” Türkiye’bile yurt toprağı şehit ve gazilerin kanıyla mahmul. Bizler şu zaman bayındır ve rahat tıpkı yaşam sürebiliyorsak onların cephede verdikleri şişman mücadeleden kaynaklıdır. İlelebet bu büyüklük payidar kalacak. Bizler dahi gözümüzü kırpmadan tıpkısı şekilde bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz. Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş amcamız da cephede Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yer yakınında mücadeleyi verdi. Hara Atlı Spor Kulübü mezarından toprağı ve bayrağımızı 6 periyot süren yolculukla atlı birlikle Ürgüp’e kadar getirdi. Kendilerine teşekkür ediyorum.”Share: