Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Burdur’da konuştu Açıklaması

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Günindi Akdeniz Kalkınma Ajansı yoluyla bugüne büyüklüğünde Burdur’üstelik 139 projeye akan fiyatlarla 103 milyon lira bindi sağlandığını belirterek, “Sonunda şehrimizde ve ilçelerimizde 155 milyon teklik yatırımın önünü açtık.” dedi.

Varank, Burdur İl Hususi İdare Toplantı Salonu’nda düzenlenen Sosyal Gelişmeyi Sübvansiyon Programı (SOGEP) Projeleri İmza ve Coğrafi İşaret Tescil Belgeleri Konfirmasyon Töreni’nde yaptığı konuşmada, gösterişli aynı şekilde çalıştıklarını fakat millete aşırtı, Türkiye’yi da çok sevdiklerini söyledi.

Burdur’a seçme zaman olduğu üzere yine bakım ve projelerle geldiklerini belirten Varank, Gün Batısı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) marifetiyle gelişmemiş sürede Burdur’a kazandırılacak projelerin imza törenini gerçekleştireceklerini anlatım etti.

Burdur’un seçkin şehir gibi kendi ölçeğinde talih ekonomisine zer katkılar sağladığını dile getiren Varank, kentin 2021’da 291 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirdiğini ve tıpkısı esbak yıla göre yüzdelik 36’lık bir artma yaşandığını bildirdi.

Burdur’un daim gelişiyor olmasının kendilerini memnun ettiğini söyleyen Varank, kendilerinin da bindi amacıyla ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini vurguladı.

“Burdur OSB’üstelik gereksiz parsel kalmadı”

Burdur’bile 3 Tevhit Endüstri Bölgesi’nde (OSB) 4 bine andıran kişinin istihdam edildiğini tamlayan Varank, şunları söyledi:

“Akıbet dönemde Burdur ikinci OSB’ye da yetişkin firmalar yatırım yapmaya başladı. Son 2 yıldaki taleplerle şu anda Burdur’daki OSB’lerimizde hiç yersiz parsel kalmadı. Bu noktada Burdur ikinci OSB ile Yer OSB’nin genişlemesiyle ilişkin taleplerin farkındayız. Bunları bile en bodur sürede adına ifade etmek amacıyla yereldeki paydaşlarımızla çalışmaya devam ediyoruz. Yıpranmamış üreteceğimiz parsellerle Burdur’a olan sanayici talebini hızlıca eğlemek istiyoruz.”

Varank, Burdur’dahi farklı biriktirim anlayışlarıyla eklenmiş kızıl sanayinin da önünü boşaltmak istediklerini ifade etti. Burdur’birlikte silah sanayisinde, tarım makineleri ve mermer ile mermer makineleri ile ilişkin şanlı deneyim bulunduğunu dile getiren Varank, bunların tamamına çevrilmiş projeleri geliştirmeye devam edeceklerini bildirdi.

Burdur’üstelik sanayinin yanında hangi alanlarda rekabetçiliğin öne çıkarılabilir olduğu yönünde icraat yaptıklarını tamlayan Varank, bu anlamda Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi BAKA Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin şehir üzere önemli bire bir kazanım olduğunu söyledi.

“Burdur’dahi BAKA ile 139 proje hayata geçti”

BAKA tarafından yapılan yatırımlara işaret fail Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BAKA aracılığıyla bugüne büyüklüğünde Burdur’üstelik 139 projeye akan fiyatlarla 103 milyon lira destek sağladık. Böylece şehrimizde ve ilçelerimizde 155 milyon teklik yatırımın önünü açtık. 2019’dan beri yürüttüğümüz SOGEB projelerine bundan sonra bütün illerimiz bildik. Bu programla kadınların, gençlerin, dezavantajlı bireylerin şahsi kapasitelerini artırıyor, onları sosyo ekonomik hayata bütünleşmiş ika yönünde adımlar atıyoruz. Burdur’bile bugüne büyüklüğünde 7 SOGEB projesine kestirmece 11 milyon teklik destek sağladık. Zaman ise yine SOGEB kapsamında önümüzdeki dönemde destekleyeceğimiz 3 projenin imza törenini gerçekleştireceğiz. Projelerimiz sayesinde azık, tarım ve hayvancılık alanında melfuf derece artışı yakalayacağız.”

Kızılkaya Belediyesi ile 1500 metrekare alanda gato otunun elenmesi, paketlenmesi ve şişelenmesi yönünde bile aynı iş yaptıklarını dile getiren Varank, bunun ek altın üretime müteveccih oylumlu tıpkı proje olacağını tabir etti. Gato otunun ham özellik adına satıldığında kilogramının 22 lira, elenerek satıldığında 30 teklik olduğunu belirten Varank, ancak standartlara akıllıca şekilde ambalajlanıp paketlenip satılırsa 100 gramının averaj 20 teklik olduğunu söyledi.

20 lira benzeri kaba maddeyi 200 liralık tıpkısı ürüne dönüştürülebildiğini vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Bizim haddizatında şehirlerimizde, bölgelerimizde yapmamız müstelzim bu. İlçelerimizin potansiyellerine bakıp nerelerde yatırım yaparsak katma değer oluşturabiliriz, bununla ait çalışmamız lazım. İşte tığ bu manada bakanlığımızla, kalkınma ajansları vasıtasıyla bunu fethetmek amacıyla himmet gösteriyoruz. İşte bu de bizim ekleme derece oluşturacağımız proje olacak. Bu 3 projeye kestirmece 6,5 milyon teklik bindi sağlayacağız.”

Icra Vekili Varank, coğrafi işaretlerin değme memleketin kendine özgü değerlerini kumar ettiğini, Burdur’un dahi yöreye özgü bir nice ürüne eş sahipliği yaptığını belirtti.

Coğrafi bel tescilinin emeğin, alın terinin kuşaktan kuşağa aktarılan bilgi ve tecrübenin korunmasını sağladığına işaret eden Varank, “Tescilli coğrafi işaret sayısı 2002’dahi elden 50’li rakamlardaydı, şu anda bu aynı 1186’ya ulaştı. Elbette Burdur birlikte bu artışa katkı sağlayan illerimizden bire bir tanesi. Sonuç 2 yılda Burdur’umuzun Karamanlı cevizi, Karamanlı kişnişi, Dirmil sipsisi, Karamanlı rezenesi, Köşe salebi ve Tefenni rezenesi oluşmak üzere 6 coğrafi işareti tescil edildi.” diye konuştu.

Burdur’un refahını, rekabetçiliğini, potansiyelini istişare etmek üzere hisse senedi insanlarıyla dahi bir araya geleceklerini tamlayan Varank, “İş dünyasının önünü bittabi daha aşkın açıp, pekâlâ henüz fazla istihdam sağlarız, bize önerecekleri hangi hususlar bunları dinleyeceğiz.” dedi.

Varank, coğrafi bel belgesi teslim töreni sonrası aksiyon insanlarıyla bir araya geldi.Share: