Üniversitede yetiştirilen çiçekler, şehrin sokaklarını renklendiriyor

Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesinde kurulan uygulama serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerini süslüyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Besin ve Ekincilik Iz Yüksekokulu bünyesinde kurulan Araştırma ve Uygulama Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler, Çankırı sokaklarını renklendiriyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Çankırı Belediyesi yoluyla imzalanan protokol çerçevesinde, Tarım Çığır Yüksekokulu Araştırı ve Uygulama Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerindeki peyzaj çalışmalarında kullanılacak. Tören Düzeni çerçevesinde yetiştirilen 20 bin skor kadife ve 25 bin nüsha menekşe Çankırı Belediyesi’ne doğrulama edildi.

“Üniversitemiz bulunduğumuz şehre katkı sağlıyor”

Gerçekleştirilen çalışmalar ile ait adına konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Maraba, “Bizler üniversitelerimizi, yer ve devlet düzeyinde sosyo-konuşu ekosistemlerin önemli unsuru namına görüyoruz. Çankırı Karatekin Üniversitesi yerine şehrimize ekonomiden sosyal gelişime varıncaya dek değme alanda ulama sunmayı hedefliyoruz. Yerli yönetimlerle, amme kurumlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, patika odalarıyla ve tüm paydaşlarımızla gelişigüzel çalışmayı, içtimai katkıyı bile kendimize ilke ediniyoruz. Elan evvel birçok amme kurumu ve sivil cemiyet kuruluşları ile yaptığımız protokoller gereği insanımızı ve şehrimizi ilgili temas hususta olmaktan, planlama yapmaktan, hedefleri gerçekleştirmekten memnunuz. Bu doğrultuda üniversitemiz bulunduğu şehre ulama yapıyor, üretilenleri bundan sonra yerine sosyal faydaya dönüştürüyor, şehrimizin bedii görünümünde etki bırakıyor” dedi.

“Farklı renk ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı benzeri kırat ve güzellik kattığımızı düşünüyorum”

Bitkilerin teslimi öncesi açıklamalarda mevcut ÇAKÜ Azık ve Tarım Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Çiy Kuşvuran ise, “Çankırı Belediyesi ile oluşturulan tören düzeni çerçevesinde Çankırı’bile kent içerisinde kullanılacak olan peyzaj gayeli çiçeklerin üretimi, yetiştirilmesi ve bakımını üstleniyoruz. Bu anlamda Çankırı’ya hasep kattığımızı düşünüyoruz. Protokol çerçevesinde 2022 Mayıs ayında 20 bin sayı velur, 2022 Son Teşrin ayı itibariyle birlikte 25 bin skor menekşeyi peyzaj çalışmalarında kullanılmak amacıyla Çankırı Belediyesi’ne doğrulama ettik. Ayrımlı renk ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı bir mahiyet ve güzellik kattığımızı düşünüyorum. Bu anlamda bizlere bindi olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Harun Dikici’ye, Şehremaneti Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Iyi’e ve seçkin iki kurumdan çalışmalara katılan arkadaşlarımıza teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Rektör Rençper ve Şehremini Iyi tarafından imzalanan protokolle Çankırı Belediyesi’nin site içi peyzaj çalışmalarında kullanacak bitkilerin meydan ortalamasının henüz birinci sınıf bitkileri yetiştirilmesi ve Çankırı’bile yetişen endemik bitki türlülerinin devamlılığının sağlanması amacıyla çalışmalar yapılmasının hedeflendiği belirtildi. – ÇANKIRI

Share: