Üniversitede yetiştirilen çiçekler, şehrin sokaklarını renklendiriyor

– Üniversitede yetiştirilen çiçekler, şehrin sokaklarını renklendiriyor

Üniversitede kurulan serada yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı’yı süslüyor

ÇANKIRI – Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesinde kurulan aplikasyon serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerini süslüyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Besin ve Tarım Iz Yüksekokulu bünyesinde kurulan Araştırma ve Aplikasyon Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler, Çankırı sokaklarını renklendiriyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Çankırı Belediyesi aracılığıyla imzalanan protokol çerçevesinde, Ekincilik Iz Yüksekokulu Araştırma ve Aplikasyon Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerindeki peyzaj çalışmalarında kullanılacak. Protokol çerçevesinde yetiştirilen 20 bin sayı kadife ve 25 bin skor menekşe Çankırı Belediyesi’ne tasdik edildi.

“Üniversitemiz bulunduğumuz şehre yardım sağlıyor”

Gerçekleştirilen icraat ile ait namına konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, “Bizler üniversitelerimizi, mülk ve mutluluk düzeyinde sosyo-soylu erki ekosistemlerin koca unsuru namına görüyoruz. Çankırı Karatekin Üniversitesi adına şehrimize ekonomiden toplumsal gelişime varıncaya dek temas alanda yardım sunmayı hedefliyoruz. Domestik yönetimlerle, kamu kurumlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, çığır odalarıyla ve yekpare paydaşlarımızla gelişigüzel çalışmayı, içtimai katkıyı da kendimize unsur ediniyoruz. Daha geçmiş bir nice amme kurumu ve sivil toplum kuruluşları ile yaptığımız protokoller gereği insanımızı ve şehrimizi ilgilendiren rastgele hususta olmaktan, planlama yapmaktan, hedefleri gerçekleştirmekten memnunuz. Bu doğrultuda üniversitemiz bulunduğu şehre yardım yapıyor, üretilenleri imdi yerine toplumsal faydaya dönüştürüyor, şehrimizin estetik görünümünde bulaşık bırakıyor” dedi.

“Farklı kalite ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı aynı kırat ve görk kattığımızı düşünüyorum”

Bitkilerin teslimi öncesi açıklamalarda kâin ÇAKÜ Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Çiy Kuşvuran ise, “Çankırı Belediyesi ile oluşturulan tören düzeni çerçevesinde Çankırı’da site içerisinde kullanılacak olan peyzaj amaçlı çiçeklerin üretimi, yetiştirilmesi ve bakımını üstleniyoruz. Bu anlamda Çankırı’ya mahiyet kattığımızı düşünüyoruz. Protokol çerçevesinde 2022 Mayıs ayında 20 bin sayı kadife, 2022 Son Teşrin ayı itibariyle dahi 25 bin skor menekşeyi peyzaj çalışmalarında kullanılmak için Çankırı Belediyesi’ne konfirmasyon ettik. Değişik keyfiyet ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı bire bir boyut ve gösteriş kattığımızı düşünüyorum. Bu anlamda bizlere destek olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Harun Çiftçi’ye, Şehremaneti Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Esen’e ve herhangi bir iki kurumdan çalışmalara katılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Rektör Maraba ve Belediye Reisi Esen yoluyla imzalanan protokolle Çankırı Belediyesi’nin site içi peyzaj çalışmalarında kullanacak bitkilerin ortalık ortalamasının henüz nitelikli bitkileri yetiştirilmesi ve Çankırı’da yetişen endemik bitki türlülerinin devamlılığının sağlanması üzere çalışmalar yapılmasının hedeflendiği belirtildi.

Share: