Üniversite hayalini 70’inden sonra gerçekleştirdi

Bayburt’ta canlı Veysel Masraf, ortamında düğüm küsurat darülfünun hayalini 70’inden sonradan gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Lise eğitiminin arkası sıra iş hayatına atık ve darülfünun öğrenimi alamayan Harcama, 1989 yılında emekli olduktan sonra kentte yerli işaret yapan tıpkı gazetede çalışmaya başladı.

Yıllar süresince bir nice ceride ve dergide muhabirlik ve fıkra yazarlığı özne Masraf, bu yıl üniversite sınavına girdi. Masraf, ehliyetli puanı alarak Bayburt Üniversitesi İnsan ve Topluluk Bilimleri Fakültesi Gün Bölümüne kayıt yaptırdı.

Oğlu Yusuf Harcama (22) ile bir sınıfı paylaşan Veysel Gider, ilerleyen yaşına rağmen azmiyle ve derslere ilgisiyle öğrencilere ve çevresine benzer oluyor.

“Yaşlanınca bana ‘güneş dede’ diyerek seslenme eden arkadaşlarım vardı”

Veysel Gider, AA muhabirine, 33 yıl önceki zor olduktan sonraları, çocukken zül saldığı gazetecilik mesleğini etken kendisine yapmaya başladığını söyledi.

Liseyi Gümüşhane’dahi sarıklı okulunda okuduktan sonradan bildirme nazik hayalinin üniversite olduğunu tamlayan Harcama, “Sarıklı kalkmak arzumdu. Çok istedim amma yıldız olmadı. Sonra Bayburt’ta liseyi bitirdim. Liseyi bitirdiğim sene Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Bilimi Enstitüsünü kazandım. Orada vasıta yaptırdıktan sonraları işim nedeniyle okuyamadım. O içimde aynı düğmük kaldı.” dedi.

Okuma yazmaya olan tutkusu nedeniyle çocuk yaşlardan itibaren hem çalışıp hem birlikte kentteki domestik gazetelere yazılar gönderdiğini nâkil 4 çocuk babası Gider, 1960’lı yıllarda kentte iz hayatını sürdüren Bayburt Postası’nda yazılarının yayımlandığını, ilerleyici yıllarda ise arkadaşlarıyla beraber eskimemiş ceride ve dergiler çıkardığını anlattı.

Bu yıl sınava girdiğini ve tam puanı alarak devir bölümünü tercih ettiğini dile getiren Harcama, şunları kaydetti:

“Gündüz bölümü benim çocukluğumdan beri özelikle üstelik memleketim olan Bayburt’un geçmişini araştırı sevgisiyle başladı. Tabi memleketini dost, memleketinin geçmişini bile seviyor. Öğrenmeyi arzu ediyor ne oldu, hangi olmadı diye? Hakeza olunca biraz de bizde gün sevdası alçak bastı. Hassaten yaşlanınca bana ‘gündüz dede’ diye seslenme fail arkadaşlarım vardı. Tarihi seviyorum. Geleceğimize iyi bakmamız amacıyla geçmişimizi bilmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Zımnında 6 saha yeğleme ettim. Bayburt Üniversitesi Sıra Bölümünü yazdım. Allah felek etti kazanmış olduk. Yani içimdeki tıpkı bağlılaşım diyelim buna.”

Oğluyla tıpkısı sırayı paylaşıyor

Gider, oğluyla tıpkı sıraları paylaşmanın üstelik kendisini antrparantez duygulandırdığını rapor ederek, şunları söyledi:

“Aslında oğlum, kızım, ben bir anda kazandık. Kızım işi zımnında daha başlamadı. Oğlumla tıpkısı sınıfı paylaşıyoruz. Bu evire çevire benzeri kalp. Buradaki arkadaşları bile oğlum, kızım kabil görüyorum. Onlar amacıyla birlikte şayet 71 yaşındaki birinin, akademik haber elde ika düşüncesi gelişirse benim karım o olacaktır. Yoksa benim burada benzeri icazet alıp temas şekilde ondan yararlanmamın söz konusu olacağı bulunmayan.”

Darülfünun eğitiminin henüz başında olmasına karşın haddinden fazla evire çevire anılar biriktirmeye başladığını tamlayan Harcama, “Benim iki düşüncem var. Birincisi selen, ilim sevdası. İkincisi bile bilgilerimi akademik terbiyeyle yutmak ve var olanları ona göre yarmak. Eğitim Bilimi öğretim yılının ikinci haftasındayız. Bu ikinci haftada 60 kadar arkadaşla çokça şekerli anılarımız olmaya başladı. Birbirimize balaban, kıtipiyoz ayrımı yapmadan sunturlu ilişkilerimiz oldu. Böyle ayrımsız üniversitede doğrusu bu olması gerekir. 81 ilden öğrenci arkadaşlarımız var.” diye konuştu.

Harcama, üniversitede seçkin kalem toplumsal, sportif imkanların bulunduğunu ve sonsuz namına geliştirildiğini aktararak, Rektör Prof. Dr. Bahtiyar Türkmen’e üstelik teşekkürname etti.

“Üniversitemizde hakeza mülevven öğrencilerimizin sayısı berenarı çok”

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkmen de katma tertibat ve geçişler yoluyla gelen öğrenciler zımnında üniversitenin gelişmemiş sürede kamu doluluğa ulaşacağını söyledi.

Bu sene kayıt yaptıran öğrenciler ortada değişik demografik özelliklere ehil öğrenciler bulunduğuna belen fail Türkmen, şu değerlendirmede bulundu:

“Üniversitemizde hakeza renkli öğrencilerimizin sayısı az çok aşkın. Efdal öğrenimin elden sınırlı tıpkı yaş aralığına seslenme etmediğini, özellikle istikbal yaşlarda birlikte çok sayıda öğrencimizin olduğunu memnuniyetle bildirmek istiyorum. Bağımlı biz toplumumuza kâr sağlayacak kalifiye adam kaynaklarını beslemek ve eklemek adına ağır sıklet tıpkısı terbiye öğretim programı sunuyoruz. Bu hizmetlerimizin kalitesini birlikte temas güzeşte dönüş artırarak yetişek öğretime bitmeme etmeye hız ediyoruz.”Share: