Umum Sağlığı Haftası kapsamında sergilik kuruldu

Çorum’da İl Esenlik Müdürlüğünce, 3-9 Eylül günlerini kapsayan Halk Sağlığı Haftası nedeni ile Hürriyet Meydanı’nda stant kuruldu.

Ana teması ‘Kronik çor tarama ve izlemleri’ olan aktiflik süresince, esenlik çalışanları kurulan stantta vatandaşları kronik hastalıklar hakkında bilgilendirildi.

Standı görüşme fail İl Keyif Müdürü Ömer Sobacı, ahali sağlığının bireyleri mıhlı ve doğurucu tutarık içtimai gelişmeyi sağladığını anlatım ederek, “Koruyucu keyif çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip topluluk bilincini arttırarak hastalıkları meydana gelmeden engelletmek ve sahn standartlarını arttırmak ahali sağlığı çalışmalarının esas amaçlarından biridir.

Zararlı alışkanlıklardan uzak durma ile birlikte, tınlamalı kendisine afiyet kontrollerini yaptırmakla süreğen emraz taharri altına alınabilir, er ölümler önlenebilir” dedi.

Keyif standında karbon monoksit taraması yapılan ve 40 yıldan fazla bire bir süredir sigara kullandığını ifade fail 63 yaşındaki Mustafa Sivri isimli vatandaşın tarama sonucunun faziletkâr çıktığını gören İl Keyif Müdürü Ömer Sobacı vatandaşa “O seni bırakmadan sen onu bırak” diyerek sigarayı bırakması konusunda tavsiyede bulundu.

Mustafa Şiddetli’da, İl Sağlık Müdürü Sobacı’ya sigarayı bırakacağını belirterek, “Bırakacağım ve size telefon edeceğim” diye niteleyerek küçümseme verdi.

Afiyet ekipleri aktiflik boyunca kurulan stantta afiyet taramalarına periyot boyu bitmeme edecek.Share: