Uludere’de atandığı köy okulunda öğrencilerin afi modeli olan Sinem öğretmen fariza süresini uzattı

Uludere’dahi atandığı karye okulunda öğrencilerin afi modeli olan Sinem sarıklı görev süresini uzattı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Uludere ilçesinin Şenoba beldesine 4 sene evvel atanan Sinem öğretmen öğrencilerinin cafcaf modeli olup, memleketinden binlerce kilometre uzaklıktaki karye okulundaki görev süresini uzattı.

Uludere ilçesinin Şenoba beldesine 4 yıl ilk önce ataması yapılan Vukuf Bilimleri öğretmeni Sinem Saygınlık, atandığı Orgeneral Yazar Başer İmam Dil Cambazı Yatılı Kesim Ortaokulun bile atandığı yıldan itibaren öğrencileri ile olan bağı bir ev ortamı oluşturdu. Bu familya ortamı ile öğrenci-sarıklı ilişkisi 3 almanak görev süresince ilerleyerek birbirlerinden vazgeçilmez tıpkı çözme aldı. Sinem öretmenin köy okulundaki görev süresi dolmasına rağmen öğrencilerinin gitmesini istememesine karşın fariza süresini uzatarak karye okulundaki öğrencilere terbiye vermeye devam ediyor.

Sinem öğretmen, özellikle yöredeki kız çocukları amacıyla ayrı bire bir çabalama sarf yazar aynı haddinden fazla kız öğrencisine çalım nüsha olup hedeflerini şekillendiriyor. Sinem öğretmen ve öğrencileri benzeri zamanda kaymakamlık milli eğitimin destekleri ile sayısız başarılar elde ettiler. 2020 yılında TÜBİTAK 2204-B 14. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında Van toprak nısıf finalinde 2. adına, 2022 yılında TÜBİTAK 2204-B 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projelerinde Van havza nısıf finaline kalmaya hak kazandılar. 2023 yılında gerçekleşecek olan TÜBİTAK 2204-B 17.Ortaokul Öğrencileri Araştırı Projelerine katılma temin etmek amacıyla başvuruda bulunup 2023 yılı Teknofest yarışmaları için 2 grupla başvuruda bulundular. 2023 yılı haziran ayında yapılacak olan NASA Space Camp Turkey (Gök Kampı Türkiye) vasıtasıyla İzmir’da Gök Kampı Türkiye Galaktik Yaz kampına 10 mektepli için bursluluk davetiyesi aldılar.

“Öğrencilerimin de ülkemize, vatanımıza ve milletimize şiddetli şahıslar adına yetişmesini istiyorum”

Görev yaptığı ili ve ilçeyi, bulunduğu Şenoba Beldesini, buradaki insanları haddinden fazla sevdiğini söyleyen Sinem Saygınlık, öğrenci aşığı bir adam olduğunu tabir etti. Öğrencilerini yetiştirmek üzere elinden gelen değme şeyi yapmaya çalıştığını nâkil Değer, “Öğrencilerimin da ülkemize, vatanımıza ve milletimize körpe eşhas yerine yetişmesini istiyorum. Geçen yıl TÜBİTAK 2204-B Van Nahiye Sergisine gitmiştik. Ondan geçmiş yıl da mıntıka nısıf finalinde ikincilik elde etmiştik. Geçen yıl öğrencim ile ilişkin ayrımsız say yaptık, kız öğrencilerine yönelikti. Kız öğrencilerinin seks ayrımcılığına uğradığını ve aslında kız öğrencilerin haddinden fazla henüz aşkın desteklenmesi gerektiğiyle ilişkin tıpkı güdeleme çalışması yapmıştık. Bunlar LGS başarımıza üstelik yansıdı. Beni bile haddinden fazla aşkın mutlu etti” dedi.

“Fariza süremi tamamlamış bulunmaktayım” diye niteleyerek sözlerine bitmeme Sinem hoca, “Amma şunun farkındayım; ülkemizin bizim gibi öğretmenlere çokça ihtiyacı var. Hele dezavantajlı bölgede mevcut öğrencilerin bizim kadar öğretmenlerle tanışmaya, karşılaşmaya haddinden fazla ihtiyaçları var. ve ben gönlüm rahat olmadan buradan başvurmak istemiyorum. Onların elinden tutaç, onlara çabucak dünyanın Şenoba Beldesi’nden ibaret olmadığını gösterecek öğretmenlerine çokça ihtiyaçları var” diye niteleyerek konuştu.

Öğrencilerinin gitmesini istemediğini ve öğrencilerini kırmayıp kalma kararı aldığını tamlayan Onur, “Buradaki görev süremi uzattım. Öğrencilerimle birlikte öğrenmenin mutluluğunu yaşıyoruz. ve öğrenmeye seçme koşulda, şartlar ne olursa olsun, bilcümle imkanlarımızı başkaca imkansızlıklarımızı dahi kullanarak öğrenme yolculuğumuza devam ediyoruz diyebilirim” şeklinde konuştu.

Gününü ailesinde çokça öğrencileriyle geçirdiğini kaydeden Sinem Değer, sözlerini şöyle tamamladı:

“Daha Çok benzeri familya kabilinden olduk öğrencilerimle. Bunun samimiyeti içerisindeyiz. Onlara çalım misal aynı sarıklı olduğumu düşünüyorum ve onlardan ongun dönütler aldığımda bu beni haddinden fazla bahtiyar ediyor. Onlara değme devir aynı bacı nasihatinde bulunuyorum; yeri geldiğinde eş ilişkisi olarak bildirişim kuruyoruz. Evime gittiğim devir acep şu öğrencimin şu derdine çözüm bulabildim mi? Acaba problemini çözebildim mi? Ne yaptılar,? Onlarında derdi benim derdim oluyor. Temas ahit yanımda mevcut, bana destek veren aileme, öğretmen arkadaşlarıma, meslek idareme ve hele İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mikail Demirtaş’a haddinden fazla teşekkürname ederim.”

Öğrencilerden Melisa Babat, 4 yıldır Sinem öğretmenin öğrencisi olduğunu dile getirerek, “Çok sevdiğim bire bir öğretmen Sinem Hoca. Tanışmadan önce kendimi özgüvensiz hissediyordum, sosyal etkinliklere katılamıyordum. Amma Sinem Hoca ile tanıştıktan sonra toplumsal etkinliklere katılmayı öğrendim. Geçen sene gitmesi gerektiğini söyledi arkadaşlarım. Gitmemesi amacıyla arzu ettik. Oda salim olsun bizi kırmadı, burada kalacağını söyledi” şeklinde konuştu.

Öğrenci Enes Alim ise “Sinem öğretmenden öğrendiklerimi hangi kadar anlatsam bir iki. Çünkü onun sebebiyle fikirlerimi degaje söyleyebilme yeteneğine erbap oldum” dedi.

Share: