Uludere ilçesi ve köylerinde 4 Köy Yaşam Merkezi’nde 400 kursiyer eğitim bilimi alıyor

Uludere ilçesi ve köylerinde 4 Karye Dirim Merkezi’nde 400 kursiyer yetişek alıyor

– Işsiz yapılar Şırnaklıların hayat ve üretim merkezi oldu

ŞIRNAK Şırnak’ın Uludere ilçesi ve köylerinde 4 Karye Yaşam Merkezi’nde 400 kursiyer terbiye alıyor. 22 nüsha unutulmaya yüz tutmuş kilim atölyesi kurslarında, 10 yaşından, 70 yaşındaki kursiyere kadar üretilen halk emeği ayn nuru mahsulat, 5 ila 10 bin liralık ortada satışa sunularak eş ekonomisine ulama sağlanıyor.

Uludere ilçesindeki aylak durumdaki yapılar ihtişam desteğiyle onarılıp vatandaşa Köy Dirim Merkezi olarak hizmete açıldı. Buradaki merkezlerde açılan kurslarla adeta 7’den 70’e hep zamanını burada değerlendirip sergi üretiliyor. Minik ve tecrübeli ellerden çıkan ürünler, ebatlarına göre 5 ila 10 bin lira arasında satışa sunuluyor. Hayat merkezlerinde, kilim tekstil atölyeleri yanı sıra; tasarım maharet, anaokulu, beş, ağırşak merkezi, kütüphane, hesap, tabiat, bilgi ve tasarım gibi değişik alanlara büyüklüğünde vatandaşların sosyal faaliyet alanları oluşturuldu. Kurslar mahalle aralarında olduğundan mahalledeki kadınlar hem aile işlerini yapıp hem bile kursa gidebiliyorlar, ayrıca çocuk sahibi kadınların çocuklarının yaşı uygunsa çocuğunu köy hayat merkezindeki anasınıfına bırakıp yaşı amiyane ise birtakımı kundağıyla birtakımı kucağında hem kurstaki eğitimini alıp hem bile çocuğuna bakabiliyor.

Halk Eğitim Bilimi Müdürü İdris Fakül, mahalle arasında açılan kurslarla sergi nesiç atölyesinde kilimlerin geçmişten günümüze vasıl ve daima yöreye ilişkin olan tıpkı ayar olup, töz boya kullanılarak ve koyun yünüyle elde edilen iplikle dokunmakta olduğunu söyledi. İlçede mevcut 22 kilim nesiç kursu olduğunu nâkil Nokta, “Bunların 5’i Ocak Bindi Merkezlerimizde, 1 tanesi köy yaşam merkezimizde ve geriye küsurat 16 kursumuz ise biçim köy ve beldelerimizde mahalle arası açmış olduğumuz atölyelerde yürütülmektedir” dedi. Nokta, “Bakanlığımızca unutulmaya yüz tutmuş değerler ortada mevcut kilimlerimizi zaman yaşatmak ve geleceğe ulaştırmak gayesiyle 7’den 70’e cemi vatandaşlarımızı süresince barındıran 22 kursumuzla 400 kursiyerimize eğitim vermekteyiz. Satılan mahsulat kursiyerlerimize ekonomik alacak sağlamaktadır” ifadelerinde bulundu.

Share: