Ülkelerine kavrayışsız dönen Suriyeliler Türkiye’deki antant zorluğundan veca yandı: Gelişigüzel şey çok pahalı, o yüzden gidiyorum

Esenyurt Belediyesi’nin 2018 yılında başlattığı “Fahri Vurdumduymaz Dönüş” projesi ile onlarca Suriyeli sığınmacı ülkesine idraksiz döndü. Pandemi sürecinin başlaması ile açıklık verilen proje yeniden hayata geçirildi. Proje çerçevesinde bu yıl dördüncü kafile yola çıkarken, 35’i yavru toplamda 57 Suriye uyruklu mülteci ülkelerine gönderildi.

GÖNDERI TÖRENİ DÜZENLENDİ

Hatay ve Kilis’teki eksen kapılarına gönderilen Suriyeliler üzere Esenyurt Belediyesi çalışanları katılımı ile gönderi töreni düzenlendi. Tafsilatlı süredir Türkiye’de küsurat mülteciler, burada kaldıkları müddet içerisinde mutlu olduklarını belirterek teşekkürname ettiler. Uğurlamaya gelen ve Türkiye’birlikte küsurat akrabaları ise, gidenler için yaş ile uğurladı.

“GELIŞIGÜZEL MADDE ÇOK PAHALI”

Ülkesine dönen Suriyelilerin yaptıkları açıklamalar dikkat çekti. Ülkesine dönen Suriyeli göçmen Leman Abdulaziz Türkiye’bile yaşanan iktisadi krizden dünya ülkesine döndüğünü belirterek “Suriye’de bile hanay güzelce değil. Kavga var. Burası güzeldi amma hayat şu zaman çokça pahalı oldu. Kira bittabi ödenecek, meyve sebze rastgele şey çokça pahalı. O yüzden Suriye’ye gidiyorum. Çokça memnunduk ama seçme öz çok fiyatlı oldu. Keşke her özdek bu kadar fiyatlı olmasaydı” dedi.

“GEÇİNEMİYORUZ, TÜMCE GİDİYOR”

Ablasını uğurlamaya mevrut Nazmi Davut üstelik “Ablamın eşi rahatsızdı. Burada çalışamadı. O Suriye’ye, ailesinin yanına döndü. Geçinemedikleri üzere o birlikte Suriye’yedönüyor. Bugüne büyüklüğünde geçinebiliyorduk amma demincek geçinemiyoruz. İş bulamıyoruz. Bu yüzden dizge gidiyor” diye niteleyerek konuştu.

“ÇALIŞTIK, YORULDUK, YAŞAYAMADIK”

İmkanı olmadığı için okuyamadığını belirten Ömer Reşit ise “On yıldır Türkiye’bile yaşıyorum. Burada geçimimizi icat etmek üzere imkanımız namevcut. Burada çalıştık, yorulduk, yaşayamadık.Şimdi de ülkemize dönüyoruz. İmkânım olmadığı üzere okuyamadım. Çalışmaya bağlı kaldım. Ülkeme döndüğüm amacıyla çokça mutluyum” dedi.

“SON DÖNEMDE MALTALIK ZORLAŞTI”

Suriye tabiiyetli benzeri mülteci, “Türkiye’da maltalık evire çevire gidiyor, çalışıyoruz, işimizdeyiz. Devletten ve halktan memnunuz amma sonuç dönemde az buçuk maltalık zorlaştı. Şuanda Afrin’e gideceğiz, orası filhakika Türkiye’nin kontrolünde. Farklı bölgeler doğrusu sıkıntılı olduğu için dönemiyoruz. Ben 2013 yılında Türkiye’ye geldim ve o günden sonraları ülkeme dönemedim. Ülkemi haddinden fazla özledim” dedi.

Share: