Ukraynalılar, ülkelerinin Bağımsızlık Günü’nde milli marşlarını okudu

Ukrayna’nın 31. Istiklal Günü’nde Kocaeli’dahi kıvrak Ukraynalılar milli marşlarını okudu. Türkiye’ye yardımları için teşekkürname fail Kocaeli Ukraynalılar Derneği Başkanı İrina Sola, “Türk hükümeti ve vatandaşları kapısını bize bilcümle açık bıraktı. Bazı Türk vatandaşlar beni arayarak, gereksiz evleri olduğunu ve istersek vira etmek için verebileceklerini söylüyorlar. Türk insanı inanılmaz. Ben inanıyorum, Türkiye ve Ukrayna cömert ülkelerdir” dedi.

Ukrayna, Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığının 31. yıl dönümü olan Bağımsızlık Günü’nü kutluyor. Kocaeli’de üstelik Ukraynalılar bir araya gelerek, milli marşlarını okudu. Tıpkı zamanda online düzenlenen etkinliğe 55 ülkeden Ukraynalı katıldı. Ukraynalılar, ilişki ve muadele mesajı vererek, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın bitmesini murat etti.

“6 aydır bitmeme fail savaşa tepki ahzetmek üzere toplandık”

Kocaeli Ukraynalılar Derneği Başkanı İrina Sola, “Bizim derneğimiz nisan ayında kuruldu. Tığ doğrusu bilcümle ilişki içindeydik fakat çarpışma cihetiyle resmi adına Kocaeli’bile birlikte topluluk kurduk. Zaman 24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Haset. Bugüne hususi tamam dünyada Ukrayna milli marşı söylenecek. Bu dünya rekoru kendisine belirlendi. Bu etkinliğe bir anda 55 ülkeden 5 bin 100 Ukraynalı katıldı. Ukrayna’dahi maalesef cidal bitmeme ediyor. Zaman hem bağımsızlık günümüzü kutlamak hem bile 6 aydır bitmeme fail savaşa tepki vira etmek için toplandık” dedi.

“Türkiye ve Ukrayna cömert ülkelerdir”

Kocaeli’nin yanı sıra İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya’birlikte dahi etkinlik olduğunu belirten Komutan Sola, “Online namına 55 ülkeden iletişim halindeyiz. Online yerine dizge birbirine bindi mesajı verdi ve bağımsızlığımızı kutladık. Türkiye hükümetine ve vatandaşlarına bize verdiği destek amacıyla teşekkürname ediyoruz. Kış aylarında çok fazla müzaheret topladık. Türk vatandaşları olmadan bu büyüklüğünde yardımı toplayamazdık. Resmi namına mülteci durumu car edilmedi amma esasen bile Türk hükümeti ve vatandaşları kapısını bize bütün bariz bıraktı. Bazen Türk vatandaşlar beni arayarak, yersiz evleri olduğunu ve istersek kısaltmak amacıyla verebileceklerini söylüyorlar. Türk insanı güvenilmez. Ego inanıyorum, Türkiye ve Ukrayna ahi ülkelerdir. Şu dakika Türkiye bittabi bizim print durumumuzda yanımızda oluyorsa tığ üstelik sizin ağırlık durumunuzda yanınızda oluruz” diye konuştu.

“Bağımsızlığımızı kutluyoruz amma insanlarımız hala ölüyor”

8 senedir Kocaeli’bile yaşadığını belirten Marina Kodalak, “Maalesef 6 aydır cenk bitmeme ediyor ve hiç bitmedi. Bağımsızlığımızı kutluyoruz amma insanlarımız hala ölüyor. Onlar bizim amacıyla savaşıyor. Umarım bodur sürede esasen zaferimizi kutlayacağız. Savaştan muhit buraya gelen vatandaşlarımız var ve burada yaşıyorlar. Bu sebeple Türkiye’ye teşekkür ediyoruz. Türkiye bize ayrımsız şekilde müzaheret etti, teşekkürname ediyoruz” şeklinde konuştu. – KOCAELİ

Share: