Üçüz nineler artık biricik kaldı

Ordu’nun Perşembe ilçesinde zihayat ve bölgenin simgesi olan üçüz ninelerden tıpkısı cömert henüz hayatını kaybetti. 92 yaşında ahiret yolculuğu fail Emriye Sarı, toprağa verildi.

Alzheimer tedavisi gören üçüz ninelerden Emriye Zerrin, güzeşte cumartesi evde rahatsızlanarak, Ordu Izzet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan müdahalelere rağmen kurtulamayarak hayatını kaybetti. Emriye Sarı için Yazlık Mahallesi’ndeki Forma Camisi’nde gün ortası namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Sarı, namazın peşi sıra mahalle mezarlığında toprağa verildi.

Birlikte hayatiyetli ve ilik kanseri tedavisi gören üçüzlerden Hayriye Sarı, 2016 yılında Fatsa Kerem Hastanesi’nde hayatını kaybetmişti. Kardeşlerden Emriye Zerrin’nın de hayatını kaybetmesi ile üçüz ninelerden geriye Hacer Solgun kaldı.

Hacer Sarı: “İki kardeşim dahi irtihal etti, ego tek kaldım”

Emriye Solgun’nın cenazesinde kardeşi Hacer Solgun tıpkı kardeşini daha kaybetmenin acısını etraflıca yaşadı. Doğduklarından bu zamana kadar tek kardeşlerinden ayrılmadıklarını, ölümün kendilerini ayırdığı amacıyla çokça zehir çektiğini söyleyen üçüz ninelerden Hacer Soluk, “Biz on paralık ayrılmadık. Bizi fakat ahiret yolculuğu ayırdı. Canım kardeşim yaktın içimizi. İki kardeşim bile memat etti, ego tek kaldım. Tek ayrılmıyorduk ben çıktı yalnız kaldım. Canım bacım benim” diye ağıtlar yaktı.

“Nineler çıktı üçüz değil”

Hacer Sarı’nın kızı Necla Zerrin ise “Nineler bundan sonra üçüz değiller. Bundan Sonra tek kaldılar. Çokça üzgünüz. Emriye teyzem 1,5 aydır hastanede otama görüyordu. Yemeden Içmeden annem kaldı ve artık annemi tek bekâr bırakmayacağız. Onlar doğduklarından bu zamana kadar hep birlikte yaşadılar. Tıpkı teyzem hiç evlenmedi, bir teyzem ise 10 sene evli kaldıktan sonra boşandı ve kardeşleri ile yaşamaya devam etti. O büyüklüğünde bağlılardaki birbirlerini acılarını birlikte hissediyorlardı. İlk ölen teyzemin birlikte düz kalmadığı üzere bambaşka bire bir mezarlığına defnedeceğiz. Sonrasında 3 kardeşe üstelik alay malay mezarlar yaptırmak istiyoruz” diyerek konuştu.

İlçenin simgesi olan üçüz ninelerden birini henüz kaybetmenin acısını yaşadıklarını söyleyen Perşembe Şehremini Mehmet Sayim Tandoğan, “Haddinden Fazla üzüntülüyüz. Tıpkı haya ikizi kardeşleri bizler dahi çokça seviyoruz. Ölüm onları ayırdı ve tek cömert olarak kaldı. Mekanları cennet olsun” şeklinde konuştu.

Nasıl tanındılar

9 sene geçmiş mihman yerine katıldıkları ayrımsız televizyon programında evleri ile ilgili sıkıntılarını dillendirince, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, bu durumdan etkilenerek üçüz kardeşlere ocak yapılmasını sağlamıştı. Perşembe Kaymakamlığı vasıtasıyla çarkıt karı yıkılarak, adına 2 bükülmüş 53 metrekare tıpkısı eş yapılmıştı.

Cenazeye Perşembe Kaymakamı Uzun Yetgin birlikte katıldı. – KARGAŞAShare: