Türkiye’de 45 bini aşkın yapı sayısal kimliğe kavuştu

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, bina denetimi tamamlanan 48 bin 250 binaya, QR kodlu ve RFID çipli şehadetname levhası yerleştirildi.

AA muhabirinin, Bina İşleri Umumi Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, binalara teknolojik resim verilmesi ve belgenin çatı üzerinde montajının yapılmasına ilgilendiren tasarlanan Bina Kimlik Sistemi (BKS) uygulamasına, güzeşte yılın ikinci yarısından itibaren geçildi.

Türkiye’nin bina stoku kalitesini artırmayı, umulur afetlerde ortaya çıkabilecek fert ve mal kayıplarının bildirme organ indirilmesini amaçlayan ve yapılara “hüviyet cüzdanı” verilmesini sağlayan BKS kapsamında, çatı denetimi tamamlanan binalara QR kodlu ve RFID çipli sertifika levhası takılmaya başlandı.

Bu kapsamda devlet genelinde, 48 bin 250 şehadetname levhası, bu yıl zarfında denetimi tamamlanan binalara yerleştirildi.

Buna bakarak, en çokça resim takılan mülk, 4 bin 897 çatı ile İstanbul oldu. İstanbul’u 3 bin 586 çatı ile İzmir, 3 bin 454 yapı ile Antalya, 2 bin 798 yapı ile Bursa, 2 bin 573 çatı ile Kocaeli ve 1636 bina ile Ankara izlem etti.

Bütün kamu yazılımlarına entegre olabilecek şekilde tasarlanan BKS ile hem bina sahipleri hem bile ahir aşamalarda amme görevlileri binaların maharet ve genel bilgilerine ulaşabilecek.

Özellikle yer sarsıntısı, ateş kabil kıyamet anlarında, binaya yerleştirilen sertifikalardaki bilgilere, “RFID kari” eliyle 50 metre mesafeye kadar ulaşılabilmesi sağlanacak. Sonunda, “bina itmam planları”, “yapının genel verileri”, “yapıda eğleşme eden vatandaşlar” kadar dirimsel bilgilere uzaktan erişilebilecek.

Yapı Denetimi Için Kanun’da gelecek dönemde yapılması planlanan değişiklikle, BKS alan yapıların insan yıllık periyotlarla bina denetleme kuruluşlarınca denetlenmesi sağlanacak.

Böylelikle, bina tamamlandıktan ahir aşamalarda ilave itmam balkon, sütun kesme, bodrumu kata yöneltme, sığınağı antrepo-dükkan yerine kullanma kabilinden mevzuata aykırılıklar tespit edilerek, muktezi önlemler alınabilecek.???????

Share: