Türkiye’de 33 ilden şişman Kayapınar olan ilçesinden ihtiyaç sahibi vatandaşlarına bindi paketleri

Türkiye’de 33 ilden nazik Kayapınar olan ilçesinden gerekseme sahibi vatandaşlarına bindi paketleri

Diyarbakır’ın kayyum belediyesi gerekseme sahibi vatandaşlar üzere destek paketlerini hayata geçirdi

DİYARBAKIR – Türkiye’birlikte 33 ilden şişman olan Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesi, dev destek paketleri devam ediyor. Kaymakam Karaman, “Mânialı, buğulu, yardıma kadın ve gençler unutulmadı, yemekten sağlığa eğitimden hijyene büyüklüğünde sosyal belediyecilik anlayışı” dedi.

Tahminî 412 bin nüfusu ile 33 ilden balaban nüfusa ehil olan biçim Kayapınar Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla vatandaşları unutmadı. Dev bakım paketiyle vatandaşların yanında olmaya bitmeme fail belediye, ilkin engelli, buğulu, yardıma muhtaç ve gençlere verilen hizmetler bitmeme ediyor. Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Arif Karaman’ın talimatlarıyla kullanılmamış destek paketleri üstelik hayata geçerek yemekten sağlığa, eğitimden hijyene kadar Kayapınarlıların beraberinde. Başbuğ Karaman, “İlk namına şehrimizin, Kayapınar’ın sakil noktaları, vatandaşımızın günce kendisine sıklıkla kullandığı yerlerde uygulamaya koyduğumuz ayrımsız bakım var. İlk noktamız Terbiye Araştırı Hastanemiz, birçok vatandaşımız, burada sağlık hizmeti satın alırken günlük yoğunluğunun ortada tıpkı nebze açlığını eksiltmek, gidermeleri için yunak çorba hizmeti sunmaya başladık” dedi.

“Bunun dışında bu hizmeti bizim terbiye akademilerimiz, fen akademilerimizdeki öğrencilerimize, kurs imkanı, ibret mesai imkanı sunduğumuz yerlerde de yunak çorba hizmeti sunuyoruz” diyen Komutan Karaman, “Tabi onlara hafta içi günlerde aynı bile sandviç ve meşrubat hizmetimiz yeniden başlamış durumda. Biz; buradan günlük, insanların çokça vahim ayrımsız şekilde kullandığı ve arada sırada açlıklarını giderecek antlaşma ayıramadığı noktalarda onların yaralarına reçete olmaya çalışıyoruz. İnşallah bu hizmetimiz acul bir şekilde artarak devam edecek” diye niteleyerek konuştu.

“10 bin vatandaşa eğlenceli azık, bakir doğanlara çanta ve mama”

Besin kolisinden hijyen paketine, çağa çantasından abla desteğine kadar projeleri artırarak devam ettirdiklerini aktaran Komutan Karaman, “Kısaca 10 bin vatandaşa Kayapınar’bile tınlamalı adına gıda kolisi hizmeti veriyoruz. Tahminî 4 bin vatandaşımıza içtimai oran olmanın, içtimai belediyecilik anlayışının benzeri gereği namına saflık maddesi realizasyon ediyoruz. Onun dışında insanlarımıza eskimemiş doğan evlatları üzere tıpkı çağa çantamız, ana ihtiyaçlarını görebilecekleri kullanılmamış doğan bebeklerin, yavrularımızın çorak ailelerimiz amacıyla bire bir setimiz var. Kullanılmamış doğan bebeklerin, ailelerine bunları veriyoruz. Hayatının tıpkı döneminde, önceki bebeklerin doğduğu önceki yıl içerisinde asıl sütünü bire bir açkı alamadıkları ahit zaten ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza çaça desteği sunuyoruz” şeklinde konuştu.

“Sakat ve yaşlılara hizmet, yemek ve sağlık desteği”

Yeni uygulamaya koydukları hizmetlerden biri evde bakım hizmeti olduğunu nâkil Karaman, ilkin buğulanmış, kimsesiz ve özürlü vatandaşların hanelerine günce yunak yemek hizmeti vermeye başladıklarının bilgisini verdi. Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu, yaklaşık şu anda 300 sevimli civarında. Haftanın mecmu günlerinde kapılarına büyüklüğünde tabiri caizse mutfaklarına büyüklüğünde bir günce yemeklerini ısıdam tıpkısı şekilde kendilerine sunuyoruz. Bu tınlamalı tıpkı bakım. Ayrımsız zamanda evde bakım hizmetimiz içerisinde yaşlılarımızın bakımı, onların keyif, rutin, keyif kontrollerinin ve rutin günlük keyif ihtiyaçlarının, aha pansuman kabilinden, gerginlik ölçme üzere, şeker hastalığı istimara kabilinden ihtiyaçlarını gören ayrımsız birimimiz var. Evde hizmet hizmetinde onların bu ihtiyaçlarını görüyoruz.”

“Çölyak hastalarına besin paketi”

İlçede güçlü çölyak hastalığı hastalarının değme gıdayı tüketemediği hatırlatan Komutan Karaman, hele gluten noktasında mahsus çok mecbur sayıda gıdayı tüketebildikleri tıpkı çor olduğunu bunun için da gelişigüzel sene ağır ezgi namına bin kişiye ikişer ayda tıpkı azık paketlerini sunduklarını belirtti.

“Içtimai belediyecilikte ücretsiz imkan”

Arif Karaman, sosyal belediyecilikte Kayapınarlı vatandaşlara ücretsiz imkanları sıralayarak artacağını kaydetti. Karaman, “Kayapınar kaymakamlığı ve Kayapınar Belediyesi burada hararetli 400 küsur bin vatandaşımızın içerisindeki içtimai, ekonomik ve esenlik açısından dezavantajlı bütün kitlelerin hizmetinde. Bağımlı sunma ilkin gelen önceliğimiz burada engelli vatandaşlarımız, nemli, kimsesiz vatandaşlarımız ve ondan sonradan de geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz, gençlerimizi alelhusus kısaca 12 parça selen akademisi, terbiye akademisi kabilinden ücretsiz onlara imkan sunduğumuz, ders çalışma imkanı sunduğumuz sınavlara hazırlık kursu imkanı sunduğumuz yerlerde elimizde yetiştiriyoruz. Devletimizin tıpkı sosyal çap olmasının uzantısı adına ego bu hizmetlerimizin artacak, artarak devam edeceğini buradan huzurlarınızda tıpkısı el daha izah etmek istiyorum” ifadelerine vadi verdi.

Share: