Türkiye ve Libya ilişkileri Darı Dışişleri Bakanı’nı sinirlendirdi: Türkiye ile temasları durdurduk

2021 Mayıs ayında Türkiye’den, Dışişleri Nazır Yardımcısı Sedat Önal başkanlığında bir astronomi, iki günce görüşmeler için Kahire’ye gitmesi ile Akdarı ve Türkiye arasındaki münasebat baştan normalleşme evresine girmişti. Daha sonradan ise Türkiye’nin Libya ile geçtiğimiz aylarda hidrokarbür anlaşmasının peşi sıra Akdarı, buna sabır edemedi.

“GÖRÜŞMELER ASKIYA ALINDI”

Akdarı Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Türkiye’nin Libya ile uluslararası hukuktan doğan haklarından yaptığı kanuncu anlaşmayı akseptans etmeyerek, görüşmelerin iki turdan bilahare “Türkiye’nin Libya politikasında tıpkı fark olmadığı” gerekçesiyle askıya alındığını söyledi.

LİBYA’DAKİ ASKERLERE ÜSTELIK DEĞİNDİ

Şukri ayrıca meşru hükümetin daveti üstüne Libya’ya revan Türk askeri üzere, “Şu esas kadar ecnebi güçlerin Libya’yı infirak etmemiş olması ve bu amaca duyulmak üzere kararlı tedbirlerin alınmamış olması bulut vericidir” dedi.

HİDROKARBON ANLAŞMASI RAHATSIZLIK YARATTI

Türkiye-Libya ortada imzalanan hidrokarbon anlaşması sonrasında Mısır ve Yunanistan’da tepkiler gelmişti. Akdarı Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Libya’bile Tobruk’taki Temsilciler Meclisi ve payitaht Trablus’taki Millî Anlaşma Hükümeti arasındaki anlaşmazlığa değinerek, Trablus yönetiminin böyle ayrımsız sözleşme imzalamaya yetkisi olmadığını da söylemişti.

HİDROKARBON ANLAŞMASI NEDİR?

Hidrokarbon anlaşması, Türkiye ile Libya ortada yapılan benzeri enerji anlaşmadır. Bu itilaf ile Türkiye, Libya’nın üstelik kıta sahanlığını kullanarak petrol ve türevi olan hidrokarbon sezmek için arsıulusal haklara ehil olacak.

Share: